Forma girmenin püf noktaları

viruse-karsi-etkili-zeytin-yapragi-cayi-nasil-hazirlanir
Deniz ZÜNBÜLCAN
22 Mart 2021

Baharın gelmesiyle beraber güneş yavaş yavaş kendini gösteriyor. Normalleşmede de adım adım ilerliyoruz. Aynı zamanda yaz mevsimini karşılamamıza yaklaşık 2,5 ay kala bugünler, yazı formda geçirmek isteyenlerin de diyete başlamaları için tam zamanı!

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ayda 2-4 kg verilebilmenin doğru olduğunu ve fit görünebilmek için bu kilo kaybında yağ kaybının çok önemli olduğunu biliyoruz. Şimdi adım atmanız yaz başında yaklaşık 8 kg daha zayıf ve daha fit olmanız demek olabilir.

Meyve tüketin: Bugünlerde kişiler genelde tatlı ihtiyaçlarının arttığından yakınmaktadır. Doğru kaynaklardan şeker ihtiyacınızı karşılarsanız tatlı isteklerinizi de kontrol altına almanız kolaylaşacaktır. Tatlı atakları yaşıyorsanız gün içinde mutlaka 3 porsiyon meyve tüketmeye özen gösterin. Özellikle kuru meyveler tatlı ihtiyacınızı kontrol edebilmenizde harika bir alternatiftir.

Alışveriş listenizi planlayın: Alışverişe liste yaparak gitmeniz kafanızın karışmasını ve planınız dışında o anda canınızın çektiği ürünleri almanızı engelleyebilir. Haftalık yemek listenizi yapın yeterli ve dengeli beslenmek için o hafta ne yiyecekseniz markete gittiğinizde onları almaya özen gösterin.

Markete tok gidin: Yapılan çalışmalar markete aç giden kişilerin tok gidenlere göre daha çok sağlıksız ve bol kalorili yiyeceklere yöneldiğini söylüyor. Stresin yoğun olduğu bugünlerde özellikle duygusal açlık yaşayan kişilerdenseniz mutlaka markete gitmeden tok olmaya dikkat etmelisiniz. Unutmayın market sepetinize giren her ürün mutfağınıza giriyor.

Bitki çaylarını ihmal etmeyin: Hiçbir şeyi mucize olmadığı gibi bitki çayları da zayıflamada mucize değildir ancak metabolizmanızı hızlandırmada ve zayıflamanızda planınıza destekçidir. Gün içerisinde içeceğiniz yeşil çay, beyaz çay, zencefil çayı metabolizmanızı hızlandıracak ve kilo vermenize katkı sağlayacaktır.

Baharatlardan faydalanın: Baharatlar da bitki çayları gibi diyetinizin destekçisidir. Beslenmenize ekleyeceğiniz zencefil, zerdeçal, karabiber, kırmızıbiber, kimyon, nane gibi baharatlar sindirim sisteminize olumlu etki edecek metabolizmanızı canlandıracak ve kilo vermenize destek olacaktır.

Metabolizma hızlandıran bitki çayı

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı beyaz çay, 1 fındık büyüklüğünde zencefil, 1 limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Öncelikle 1 fındık büyüklüğünde zencefili suda kaynatın. Ayrı bir yerde 1 su bardağı kaynamış suda beyaz çayı demleyin. Ve kaynamış zencefil suyu ile beyaz çayınızı karıştırın. Biraz ılındıktan sonra limon suyunu ve balı ilave ederek karıştırın. Afiyet olsun.

Metabolizma hızlandıran smoothie:

Malzemeler: 1 tane kivi, fındık büyüklüğünde taze zencefil, istenilen bol yeşillik (maydanoz, dereotu, roka..), 1 tane limon suyu (organikse kabuklarından da faydalanın), su

Yapılışı: Tüm malzemeler blenderdan geçirilir. Vitamin kaybına uğramaması için en kısa zamanda mümkünse hemen içilmelidir.

**Tüm öneriler hiçbir sağlık problemi olmayan, emzirme ve gebelik döneminde olmayan kişiler içindir.

turgut-ozal

Üretimin ne kadar önemli olduğu görülüyor!

Güneş enerjisi Türkiye’nin dışa bağımlılık zincirini kıracak…