Fruktozdan korkmayın

Deniz ZÜNBÜLCAN
26 Ağustos 2019

Meyve şekeri olarak bilinen früktoz son zamanlarda oldukça merak edilen bir konu. Bazı kişiler früktozun zarar verebileceğinden korkarak meyve tüketmekten çekiniyor. Öncelikle bilinmelidir ki früktoz meyvenin doğal şekeridir. Meyve kontrollü tüketildiği takdir de herhangi bir hastalığınız yoksa bir soruna neden olmaz. Bunun içinse günlük 3 porsiyon meyve sınırında kalmanızda fayda var.

Sadece früktoz yok

Meyve vitamin, mineral ve lif içeriği de yüksek bir besin grubudur. Bu sayede meyvelerin antioksidan kapasitesi de yüksektir. Bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesinde etkilidir. Dolaylı olarak da kilo vermede olumlu etkileri vardır. Çünkü her zaman bağışıklığı kuvvetli, temiz vücut daha kolay kilo verir.

Meyve suyuna dikkat!

Meyveleri yemek her zaman meyve suyu içmekten daha doğrudur. Çünkü meyve suyu elde edebilmek için birden fazla meyve kullanılır. Gün içerisinde meyve porsiyon sınırını aşmak böyle bir durumda çok muhtemeldir. Meyve suyu içmek aynı anda birkaç porsiyon meyvede bulunan şekeri vücuda almak demektir. Aynı zamanda meyve suyu haline gelirken posasından da ayrılmış olur bu da kan şekerinizin daha hızlı yükselmesi demektir. Hazır meyve suları tüketiyorsanız iki kat daha dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kuru meyvelere dikkat!

Kuru meyvelerin şeker içeriği taze meyvelerden daha fazladır. Bu nedenle yüksek şekerli besinler tüketmemesi gereken kişilerin kuru meyveler yerine taze meyveleri tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Ancak enerjiye ihtiyacım var pratik bir şeyler atıştırmak istiyorum diyorsanız kuru meyveler tam size göre. Dikkat etmeniz gereken nokta ise paketli kuru meyve alacaksanız içerisinde eklenti şeker ya da katkı maddesi olmaması.

Kilo vermeyi kolaylaştırıyor

Lif vücudun daha iyi çalışması ve kişilerin kendini iyi hissetmesi için gereklidir. Ayrıca lifli besinlerin tüketilmesi gıda isteklerini azaltır, sağlıklı bağırsak bakterilerini besler ve bu sayede sağlıklı kilo kaybını da destekler.

Tatlılara yönelmenizi azaltabilir

Meyve doğal olarak şeker içerir. Ve bu şeker içeriği tatlı isteklerinin önüne geçmede etkili olabilir. Özellikle öğün saatleriniz doğru bir şekilde ayarlandıysa ve ihtiyacınız olan meyveyi ara öğününüzde tüketiyorsanız hem tatlı ataklarınız azalacaktır hem de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Hastalıklardan koruyor

Meyvelerin içerdikleri besin ögeleri sayesinde sağlığa birçok faydası vardır. Meyve ve sebze tüketiminin yeterli ve doğru miktarlarda olması ölüm riskini azaltabiliyor. Meyve ve sebzelerin tüketilmesi aynı zamanda kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalık risklerinin azalmasında da etkilidir.

Hastalığı olanlar dikkat!

Herhangi bir hastalığınız varsa mutlaka diyetisyeninize danışarak hangi meyvelerin size uygun olduğunu öğrenmelisiniz. Örneğin eğer ki şeker hastasıysanız glisemik indeksi yüksek meyveler sizin için uygun değildir. Yâda belirgin bir vitamin mineral fazlalığınız varsa uzak durmanız gereken bir meyve olabilir.

BAZI MEYVELERİN PORSİYON MİKTARI

Elma= 1 küçük boy

Mürdüm eriği= 2-3 orta boy

Üzüm= 15 tane/ 1 küçük salkım

İncir = 1 küçük boy

Şeftali = 1 orta boy

Kiraz = 15 tane

Karpuz= 3 üçgen dilimi

Kuru kayısı = 4 orta boy

Kuru erik = 5 tane

Vişne = 20 tane

Sıfır kalorili içecekler!

Rekor ama nasıl?