Futbol topu korona olana dek!

Feyaz TATAR
10 Ocak 2022

Avrupa’nın beş büyük liginde haftalardır maçlar erteleniyor. Bazı kulüpler maça çıkamıyor, tesisleri kapattı. Korona virüse yakalanan oyuncular ve kulüp çalışanlarının sayısı giderek artıyor. Bazı ülkelerde seyirci sayısında kısıtlamaya gidildi, bazı bölgelerde maçlara hiç seyirci alınmıyor hatta. Peki biz ne yapıyoruz? Gelin irdeleyelim…

HATADAN DÖNÜLDÜ

Ligin ilk devresi sona erdikten sonra çok sayıda futbolcu verilen izinleri kapsamında tatile gitti. Hakları da, bunda bir beis yok. Sonrasında yapılan testler sonucunda her takım üçer beşer derken pozitif sonuçlar olduğunu duyurdu. İngiltere’de olduğu gibi tesisleri belirli süreliğine kapatma durumu yaşanmadı. Ligin ikinci devresinde maçlar başladı. Her takımda korona virüse yakalanan oyuncular kadrodan çıkartıldı, eksik bir şekilde maçlara çıkıldı. Erteleme talebiyle Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuran kulüplerimiz oldu, ‘hayır’ cevabıyla karşılaştılar. Hal böyle olunca, ne yayılma ne de bulaş durdurulamaz hale geliyor. Türkiye’de son üç günde 200 bine yakın yurttaşımız korona virüse yakalandı. 1 milyon civarında korona virüs testi yapıldı. Ancak A Spor muhabiri Sercan Dikme’nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımıyla öğrendik ki, 8 Ocak 2022 tarihine dek, aşı olan futbolculara PCR testi yerine hızlı test yapılıyormuş. Yani korona virüse yakalanıp yakalanmadıkları tam olarak bilinemiyormuş… Hızlı testler doğru sonuç veriyor olsaydı, 8 Ocak’a dek devam ettirilen bu süreçten vazgeçilmez, aşılı futbolculara da PCR testi yapılmaya başlanmazdı.

SORUMLUSU KİM?

Çok sayıda futbolcusu korona virüse yakalanan takımlar, maça çıkmak zorunda kalarak cezalandırılıyor kısacası. Türkiye’de tekrar artan vakalar nedeniyle hiçbir sorumlu bunun ceremesini çekmezken, milyarlarca liralık futbol ekonomisi cefa çekiyor. Üstüne üstlük antrenmanlarda, maçlarda bulaş ortamı mevcutken. Yani, biz gazeteci olarak haber merkezinde korona virüse yakalandığımızda temaslılar olarak da evde karantinaya girmemiz gerekirken, spor kulüplerinde korona virüse yakalanmadığın sürece korona virüse yakalanmak için her şeye maruz kalmak zorundasın. Hatta bu bulaş ortamında, tam kapasite seyirci alarak taraftarı da, “Gel vatandaş, koronaya gel” diyerek maçlara çağırabilirsin. Geçmiş olsun Türkiye!

Süper fiyasko

muteahhitler-izmirdeki-gecekondulara-dikkat-cekti

Gecekondu kanununa atfen inşaat yapmak?