Gebelikte beslenmenin püf noktalar

gebelik-izni-ozel-sektorde-de-gecerli-olmali
Deniz ZÜNBÜLCAN
25 Ocak 2021

Gebelik döneminde beslenmede dikkat edilecek noktalar hem annenin hem de bebeğin sağlığında çok önemli bir yer tutmaktadır. Gebelik boyunca bebek plasenta yoluyla anneden beslenmektedir. Bu nedenle annenin kendini ve bebeğini ne ile beslediği çok önemlidir.
Enerji alımını ihmal etmeyin. Proteinlerin kullanılması için enerjinin yeterli alınması gerekmektedir. Aksi takdirde proteinler hücre yenilenmesini gerçekleştiremez. Enerjinin alınması kadar enerjinin besin değeri kaliteli enerji kaynaklarından alınması da çok önemlidir.
Beyin gelişimi için protein: Bebeğin büyüme ve gelişiminde proteinler çok önemlidir. Gebelerin günde alması gereken protein miktarı kg ve ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Bebeğin beyin gelişimi için protein kaynağı ve omega-3 yağ asidi kaynağı balığın haftada iki kez tüketilmesi gerekmektedir.
Demir eksikliğine dikkat! Gebelikte demir emilimi normale göre daha az olmaktadır. Bu nedenle gebelikte demir eksikliği gözlemlenmektedir. Ve gebelikte doktor, diyetisyen kontrolünde demir takviyesi kullanılmaktadır. Demir emilimini arttırmak için demir içeren besinlerin yanında C vitamini içeren besinler tüketilmelidir. Kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı demir içerir. Portakal suyu-pekmez ya da pekmez-kivi iyi ikililer arasındadır. Portakal suyu ve kivinin C vitamini içeriği pekmezde bulunan demirin emilimini arttıracaktır. Yumurta, et ve türevleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller diğer demir kaynağı besinlerdendir.
Hücre büyümesi için çinko. Bebeğin hücre büyümesi, beyin gelişimi ve vücut proteinlerinin yapımı için çinko mineraline ihtiyacı vardır. Kırmızı et, deniz ürünleri, süt, yoğurt ve türevleri, yumurta ve yağlı tohumlar çinko içeren besinlerdendir.
Kemik sağlığı için kalsiyum. Gebelik boyunca bebeğin kemik yapımı, iskelet sisteminin gelişimi kalsiyuma bağlıdır. Bebek annenin kalsiyum depolarını kullanır bu nedenle annenin kalsiyumu yeterli oranda alması gerekmektedir yoksa annede eksiklik görülmeye başlanır. İleride osteoporoza yakalanma riski artar. Süt, yoğurt, peynir, pekmez, fındık, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum içeren besinlerdendir.
Folik asit eksikliğine dikkat! Folik asit gebelikte eksik alınırsa nöral tüp defekti, annede magaloblastik anemi veya çocuğun düşük kiloda doğması gibi sorunlar gözlenebilir. Araştırmalarda görülmüştür ki folik asit eksikliğinin görülmesinin en önemli nedeni yanlış pişirme yöntemleri ile vitamin kaybının gerçekleşmesidir. Anne adaylarının gebe kalmadan üç ay önce folik asit kullanımına bir doktor kontrolünde başlaması gerekmektedir. Çünkü gebelikte ihtiyaç neredeyse iki katına çıkmaktadır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, et, süt, yoğurt ve türevleri, yumurta ve tahıllar folik asit içeren besinlerdendir.
DNA sentezi için B12 vitamini. Hamilelik döneminde DNA sentezi için B12 vitaminine ihtiyaç vardır. Süt, yoğurt, yumurta, peynir ve et gibi hayvansal kaynaklı besinler B12 vitamininin kaynaklarındandır.

SSK’yı Kılıçdaroğlu, TCMB’yi de Murat Uysal mı batırdı?

okullar-acilinca-cocuklarda-koronavirus-vakalari-artti-mi-iki-kati-fark

Şu okullar olmasaydı…