Geççek geççek bu ligde bitçek

Metin AYDINOĞLU
22 Şubat 2022
BAL 9.Bölge 2.Grup’ta, yani ‘bizim ligde’ ilginç bir şampiyonluk daha doğrusu grup birinciliği mücadelesi yaşanıyor. Beş maç kaldı, iki de eleme maçları, grup birincisi olan 7 maç kaldı, 3.Lig’e çıkmak için. Çiğli Belediyespor 30 puanla lider, ikinci Aliağa FK ile üçüncü İzmirspor 27 puanda. Eğer ki aynı puanla bitirirlerse ne olacak ? FMT’da açıkça yazıyor. Merak ediyorsunuz, gidereyim. Averaja değil ilk önce takımların aralarında oynadıkları maçlara bakılıyor. Aliağa FK’nin iki rakibinin averajları toplamı kadar, 33 averajı olsa da hiç önemli değil, bilginiz olsun.
LAZIM OLUR KESİP SAKLAYINIZ
TFF 2021 – 2022 SEZONU / AMATÖR FUTBOL LİGLERİNDE UYGULANACAK ESASLARI /
AĞUSTOS 2021 / FUTBOL MÜSABAKA TALİMATI / MADDE 10 / SAYFA 18-19-20; PUANLARI EŞİT OLAN TAKIMLARIN DERECELERİNİN BELİRLENMESİ, Bölgesel Amatör Lig’de, illerde oynayan yerel amatör futbol lig müsabakalarında ve diğer amatör lig müsabakalarında takımların puanlarının eşitliği halinde, derecelerinin belirlenmesinde Futbol Müsabaka Talimatının puan usulü ve averaj maddesi aşağıdaki şekilde uygulanır. Genel puantajda puanları eşit olan takımların; a) Aynı puana sahip takım sayısı iki (2) ise; I. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır.
DEPLASMANDA ÇOK ATMAK MI ?
II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa kendi aralarındaki müsabakalardaki gol averajına bakılır.(Kendi aralarındaki maçlarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz) III. Bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır. IV. Bütün bu şartlara rağmen iki takımın arasında eşitliğin devam etmesi halinde genel puantajdaki gol averajına bakılmaksızın, takımlara tek maç eleme usulüne göre bir maç yaptırılır, kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır. b) Aynı puana sahip takım sayısı üç (3) veya daha fazla ise.
ARALARINDAKİ MAÇ ÖNEMLİ
I. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz) II. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır. III. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. Bu da eşitse daha fazla gol atan takım üstün sayılır. IV. Bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
SON ÇARE;  TEK MAÇ
V. Bütün bu şartlara rağmen puan cetvelinde iki veya üç takım arasında eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maç eleme usulü müsabakaları neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır. Puan cetvelinde aynı puana sahip iki veya daha fazla takımın puan eşitliği durumunda müsabakalar tek devreli oynanıyorsa kendi aralarında oynadıkları tek müsabaka, çift devreli oynanıyorsa kendi aralarında oynadıkları iki müsabaka dikkate alınır.
DERNEK NE İŞ YAPAR ?
Sona yaklaşılırken başladılar yine, onlara göre tek suçlu hakemler. Koca sezon yattılar, boş kaleye golleri atamadılar, penaltıları kaçırdılar. Antrenman maçı oynar gibi sağına soluna bakmadan attıkları gol ofsayt gerekçesiyle sayılmadı, ona bakmazlar, ders almazlar. Hakemlerin, rakibin üzerine çullanırlar, plastik koltukları kırıp yaydan fırlamış ok kadar keskin ve yırtıcı olan koltukları sahaya fırlatırlar. Bildikleri tek şey bu, en kolayı. Elazığspor – 1954 Kelkit Belediyespor maçının Sivaslı hakemi Burak Yücetaş’ın kafasını yardılar, mutlu musunuz ? Maçı kazandınız mı yani ? Bu kafayla kazansanız ne olur. İnsanlığınızı kaybetmişsiniz. Yazıklar olsun.
SİGORTALARI YOK Kİ
Koskoca derneğimiz var adı da TFFHGD. Hey maşallah bakar mısınız, pek heybetli de mi cismi ali ? Merak etmeyin yaptıkları hiçbir şey yok. Gıkları çıkmaz. Sivas Şubesi de Genel Merkez de. Geçen olaylı maçtan kalan hazırdaki, ekranda mevcut bulunan ‘kadrolu kınama bülteni’ni yayınlar, o kadar. Bir de adına ‘kınama’ derler, hem de şiddetle diye yazarlar. Şiddete şiddetle kınama. Kınadın ama nereye, kime ? Çok komikler. Disiplin Kurulu’na da baskı gelir şimdi cezayı yalap şalap verirler. Böyle olunca da saldırılar da asla bitmez. Bu arada hakemler sigortasız, haberiniz olsun.
LEVENT ERİŞ ŞAMPİYON YAPTI
‘Aliağa FK’ya da Çiğli Belediyespor’a da çok destek verdim, şimdi sıra İzmirspor’da’ diye yazmıştım, aynen devam. Korona sonrası hayata döndüm, cumartesimi, pazarımı İzmirspor’a adadım, doya doya yaşadım iyi de oldu. Hayatıma renk geldi. Cumartesi efsane kaptanım Levent Eriş’i İzmiredairtv’de ikinci kez konuk aldım, hafta içi Youtube’da olacak. Ardından birlikte idmana gittik, izledim, havayı kokladım. Ertesi gün de Levent Eriş hocamın 1.Lig’den Süper Lig’e çıkardığı, iki kez şampiyon yaptığı yılların Manisaspor’unu, 4-1’lk skorla uğurladığı Balçova’daki maçı izledim.
GELEN GELENE DESTEK ŞART
İzmirspor formasını giyenler, sevdalılar maça gelmeye başladılar, gelmeye de devam ediyorlar. İzmirspor’dan Beşiktaş’a giden, Şampiyonlar Ligi’nde de forma giyen Emre Eren, Hasan Dağ, Zülfikar Karaca, Ali Ateşal, Rıza Yurtseven, Erdal Özekler, Erol Zop, Recai Cengiz ve daha niceleri tribündeydi. Ah bir de küfür, hakaret olmasa. Yaşını başını almış biri elindeki dolu pet şişe suyu, sahaya fırlatacaktı ki, ‘dur yapma’ diyen çıktı da atamadı, şükür. Tribün tarafındaki, kıdemsiz yardımcı hakem kardeşime bayıldım, daha çok genç, çok iyi maşallah. Adı Engin Altınay. FİFA yana gider. Çok cesurdu, adildi. İşte bu arkadaşa atacaktı şişeyi, el insaf. Sinirler gergin tamam da yeri orası değil. Ya maç tatil edilseydi. Bir sezon sabredin lütfen. Çıksın artık 3.Lig’e. Sabreden derviş, muradına ermiş derler. 12 yıldır sabrediyoruz zaten, yetmedi mi ? Çoğu gitti azı kaldı.

Cevizin suyuna dikkat!

Diyet gerçekleri!