Gelen gideni aratacak mı?

2022-yeniyil
Işıl ÖZTÜRK BULUT
5 Ocak 2022

Yeni yıla girdik, haydi hayırlısı…

Geçtiğimiz yılın bütün olumsuzluklarını bu yıl yaşamamak için bol bol dua ettik.

Yapacak başka bir şey de yok…

Ama bir okuma da yapmalıyız, gelecek için şimdiden atılan adımları veya durumu çok iyi değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.

Haydi buyurun…

***

Önce siyaset diyelim… Önce iktidar…

AK Parti; Genel Merkezi’nden il teşkilatlarına kadar 2023 seçimlerine odaklanmış durumda. Durumun farkındalar. Zira ekonomik sıkıntılar, adalet ve işsizliğin ortaya çıkardığı sorunlar AK Parti’nin oy rezervlerini tehdit ediyor. Seçimlere de çok az kaldığını düşünürsek dikkat edilecek en önemli konular bunlar…

MHP: Yılın son ayında özellikle İzmir’de MHP’ye birçok kişinin katıldığını gördük. Bununla beraber anket sonuçlarında MHP’nin oylarının yerinde durduğunu da okuyabiliyoruz.

CHP: İzmir’in en dinamik siyasi partisi elbette CHP… Hem belediyelerdeki hâkimiyeti hem de milletvekili sayısı bakımından bakıldığında İzmir’in halen ‘CHP’nin kalesi’ olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ama bazı aksaklıklar da görülmüyor değil. İlçe belediyelerinde yaşanan çekişmeler partiyi yerel alanlarda epey zorluyor.

İYİ Parti: Bence gizli ve derinden giden bir hali var. Meral Akşener’in enerjik yurt gezileri ve kadın olması partiyi yükseltiyor. Kadrosundaki farklı sesler ve aykırı ifadeler Meral Hanımı zor durumda bıraksa da kolay unutuluyor. Bence CHP, AK Parti ve MHP, İYİ Parti’ye dikkat kesilmeli.

Şimdi de liderlere gelelim…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artık kabul görmüş tecrübesi ve meseleye hâkimiyeti var. Buna kimse itiraz edemez. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle daha da güçlenen Erdoğan, büyük kitlelerin lideri konumunda. Hatta ismi partisinden önde gidiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’na gelirsek… Daha önce yazdım yine yazıyorum; CHP Genel Başkanı Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı olmak istiyor. Bütün gayreti bu yönde. Çektiği ve paylaştığı videolar, gençlerle iletişime geçmesi ve söylemlerinde hep bu amaç var. O sebeple anketlerde öne çıkan Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu isimlerinin adaylık için şansı az diyorum.

Devlet Bahçeli… Aktif muhabirlik dönemlerinde Demirel, Ecevit, Türkeş ve Erbakan gibi önemli siyasetçilerin programlarına katılmış biri olarak MHP Lideri’nde o devlete sahip çıkan tecrübeyi görmek mümkün. Zaten bugüne kadar durduğu yer de hep burası.

Meral Akşener… Yukarıda da söyledim. Meral Hanım enerjik ve hiç yerinde durmuyor. Ülkeyi geziyor, vatandaşla bir araya geliyor ve her meseleye eğilmeye çalışıyor. Siyasetin son döneminde güçlü bir çizgisi var…

Benim gözlemlerim kısaca bu şekilde…

Bakalım 2022 yılı bize neler getirecek.

Zam zam develihasan…

bakan-bilgin-nakdi-ucret-destegi-odemelerini-bugun-yapiyoruz

Memur maaş zamları enflasyonun altında