Gerçek dosttur sanat ve spor

Metin AYDINOĞLU
23 Aralık 2022
Daha dün gibi, dile kolay. 24.’sü geldi, dayandı. Çeyrek yüzyıla 1 kaldı. TÜRFAD düzenliyor, her yıl bu zamanlarda. Yıl bitmek üzere iken, 2022’nin ödüllerini. Yeni yıla mesut bahtiyar girmek için güzel bir uğraş, kutlarım. Türkiye Futbol Adamları Derneği İzmir Şubesi, vefa adına yapıyor.  Adı da ‘İnsanlar yaşarken de anılmalıdır’. Unutmamak gerek. Unutanlar, bir gün gelir unuturlar, unutulurlar. Bu alemde hiç kimse ama hiç kimse tek başına, salt, kendi, bireysel, şahsi olarak bir yerlere gelemez. Sporda da bu böyle, hatta daha fazlası. Emeksiz yemek olmaz derler ya. İşte tam da ondan. Kırılmak, gücenmek olmaz. Herkes konumu, fiiliyatı gereği kendi doğrularını yapar, uygular. Ah etmemek gerek, ahde vefa gerek. Yakın zamanlarda gündemde olan alanındaki başarılılara, efsanelere duayenlere ve de isimsiz gizli kahramanlarımız geçmişin yıldızlarına dünya gözüyle, yeri geliyor prosedür gereği ödüller veriliyor. Yaşamda var bunlar. Size bir flaş haber vereyim. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi de davet edildi, geliyor. Dünya Kupası’nda, Avrupa Kupaları’nda gururumuz olan, kendi ülkemizde sırtımızı döndüğümüz eski FİFA Kokartlı hakemlerimiz Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ile Tarık Ongun da ödüllerini alacak. Bekliyoruz.
DİLAN DENİZ İLE YASEMİN ECEM
Dünya Kupası’nda düdük çalmasını çok isterdim, hakkıydı. Lobisi, hobisi, fobisi torpili yok ki olmadı. Elin kızı çatır çatır çalıyor işte, biz ise sadece izliyoruz. Şimdi diyeceksiniz her FİFA olan, torpilli mi diye ? O kadar da değil. Hakkıyla geleni de çok, üstte dedim ya. Sahada tek başına ama, öteleyeni iteleyeni çok olan da var az olan da. Bütün mesele de bu. Kadın futbol hakemliğinin medar-ı iftiharı, 4 yıldır İzmir’de yaşıyor. Doğru ve tam adı da şöyle; Dilan Deniz Gökçek İşcan. Kontrol ediyorum evet, doğru. Harf eksiği de yok. İki isim iki soyadı var. Ayrıca FİFA hakemi diye bir kavram var ama FİFA Gözlemcisi diye yok. UEFA Gözlemcisidir Dilan Deniz hocam. Tanırım, bilirim, takdir ederim. Kaliteli, karakterli bir insandır. Kadınlarımıza daha fazla yer verilmeli. Her alanda. Ödüllerde de. Şampiyon İzmirli okçumuz Yasemin Ecem Anagöz gururumuzdur.  Unutulmayanlardan, anılanlardan hem de sıcağı sıcağına.
SALI AKŞAMI DSAKM’DE
TÜRFAD 1993’de kuruldu. Başkanı da gençlik yıllarımın GSİM İzmir İl Müdürü Bahri Vreskala. 4 gün sonra, salı günü, kutsal topraklarım Eşrefpaşa’daki Konak Belediyesi Dr.Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde, akşam saatlerinde. Engin Kurt hocam, çalışkan ekip Erkan Köksal, Erim Yıkgeç, Rıfat Kınay, Akay Küçük, Bülent Atak ile İbrahim Albayrak yıllarca emek verenlerden.  Yönetimde Faik Köksal, Erim Yıkgeç, Engin Kurt, Sami Akşehir, Eren Gevgeli, Murat Ünlü, Mümin Fındık, Coşkun Süer, Ersin Akbaylar, Rıfat Kınay, Alim Güngör, Ercvüment Alp, Yücel Çağatay, Denetim Kurulu’nda da Rüştü Aksoy, Ramazan Altındiş, Erkan Köksal, Bülent Atak, Hüseyin Cambaz, Bülent Özçalışkan görev yapıyor.
BÜYÜKEKŞİ İLE ÇAKIR EKİBİ
Ödüle layık olan görülenler ünvanlarına, sıfatlarına göre değil bizzat şahsım tarafından adlarına göre alfabetik olarak sıralanmıştır.  Sonuna dek okunsun diye, bir de. Ahmet Tekin Akın, Ali Kıray, Atilla Egemen, Bahattin Lütfü Duran, Birsen İnan, Birtan Taşkınlar, Bostanlıspor Kulübü, Can Barhan, Cevdet Çapar, Coşkun Zenginer, Cüneyt Çakır, Cüneyt Dumlupınar, Çağlayan Cücen, Dilan Deniz Gökçek İşcan, Dilek Gappi, Doğan Mutlu, Enver Çelik, Erdem Özkayımoğlu, Erdem Yücel, Erdoğan Gezer, Halil Halil, Hakan Kutucuoğlu, İslam Yetkinoğlu, Kerem Kamal, Levent Erdoğan, Mehmet Büyükekşi, Murat Eskici, Murat Evren Temiz, Mustafa Çulcu, Mustafa Öztürk, Nazife Öztürk, Nurullah Zağlı, Seracettin Sakıpağa, Tamer Kırklar, Taner Vardarlı, Tarık Ongun, Tunç Soyer, Turgay Kaynak, Seferihisar Belediyespor Plaj Futbol Takımı, Şavkar Cimnastik Kulübü, Yasemin Ecem Anagöz.
ŞEF KAYA, SUNAN AŞAN
Spor sanattır, sanat da bir tür spor. Yetenek ve liyakat gerektirir. Benden sanatçı olmaz mesela. Torpil yapsanız olmaz. Ses yok, çalgı yeteneğim sıfır. Sanata da yer veriyorum bu sütunlarda. Kıskanmadan, gıpta ile. Bu akşam, İzmir Şairler ve Bestekarlar Derneği Türk Müziği Korosu, konser verecek. Güzelyalı Nazım Hikmet Merkezi’nde saat 20’de başlayacak. İzmir Devlet Klasik Korosu ses sanatçısı Sergin Kaya, koronun şefi. Şarkı da okuyacak. Sunumu Handan Aşan yapacak. Şair, İŞBD Dernek Başkanı Nurgül Ekeke de katılım sağlayacak. Eseri de solo ve koro olarak seslendirilecek. Spor da sanat da insan için var. İnsan olana, insan olabilene, insan kalabilene. Yaşasın spor, yaşasın sanat. Kadir kıymet bilenlere selam olsun.
EVDE VE DERNEKTE
Erhan Daşdelen İzmir ASKF’nin daha iyiye ve de ileriye gitmesi için emek sarf edenlerden, aynı zamanda da antrenörlerimizden. Nurgül Tüngür, sağlıkçı. Parademik, Bornova Belediyesi çalışanlarından. 9 yıldır sahalarımızda, salonlarımızda sağlık görevlisi olarak hizmet veriyor, canla başla. Kurucu Başkan Kadir Akbulut, mevcut başkan Hıdır Kenan Gülergül’ün yer aldığı İzmir Futbol Saha Sağlık Görevlileri Derneği’nde başkan yardımcısıdır Nurgül Hanım. Gönül verdiği, eşi, Erhan Daşdelen de İFSSD’de dernek üyesi. Kısacası Nurgül Tüngür Daşdelen, yönetimde asbaşkan. Erhan Daşdelen de dernek üyesi.  Kadın her yerde başımızda, olsun da zaten. Her yerde beraberler. Yaşamlarını birleştiren Nurgül – Erhan çiftine mutluluklar diliyorum. Evlatları sayesinde tanışan, dünür olan Hatice – Şeref Tüngür ile Gülsüm Ramis Daşdelen çiftlerini de tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.
nazim-hikmet-ciglide-anilacak

Nazım’dan Radi Fiş’e Şeyh Bedreddin

“Kırk Odalı Bir Handa, Kırk Yamalı Bir Yorgan”; Çetin Öner -1-