Gerçekten indirim mi yoksa bindirim mi?

Yasemin EKREN
6 Aralık 2022

Birçok farklı marka ve internet alışveriş sitesi kasım ayına özel indirimler yapıyor. Bu indirim çılgınlığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüketimi körüklüyor. İndirimli fiyatların da olmasına rağmen birçok ürün indirim adı altında normal fiyatına ya da normalin daha üstüne satılıyor. İnternet üzerinden ufak bir piyasa araştırması yapıldığında “indirim” yapan sitelerin aslında indirim yapmadığı hatta ürünleri normal fiyatlarının üzerinde sattığı görülüyor. Çok fazla markanın aynı anda indirime girmesi fırsatçıların işine yaradı ve indirim adı altında önce fiyatları yukarı çekip sonra indirerek tüketiciyi yanılttıklarını gördük. Bizler bilinçli tüketiciler olarak bu oyuna gelmeyelim ve tüketim çılgınlığına bir dur diyelim. 

e-TİCARET YOLUYLA

Özellikle e-ticaret yoluyla yapılan bu indirim dönemi, yanıltıcı indirimler, lojistik süreçlerde aksama, kötü niyetli satıcılarca ayıplı mal gönderimi veya ürün bedelinin tahsil edilmesine karşın mal göndermeme, cayma hakkını kullandırmama gibi birçok dezavantajları da beraberinde getiriyor.

Bu kapsamda, tüketicilerin özellikle kasımla birlikte yoğun şekilde internet ve mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilen indirim kampanyalarında mağduriyet yaşamamaları, satıcı veya sağlayıcıların da idari yaptırımlarla karşılaşmamaları için taraf olacakları mesafeli sözleşmelere yönelik olarak bazı konularda dikkatli olması ve özen göstermesi önem taşıyor. Siz siz olun bu indirim oyununa gelmeyin. Gerçekten ihtiyacınız yoksa sadece almış olmak için alışveriş yapmayın. Gerçekten ihtiyaç duyulan mal ve hizmeti belirleyerek, sadece bu ihtiyaçları gidermek amacıyla alışveriş yapın ve gereksiz hiç bir ürünü almayın. Güvenilir sitelerden alışveriş yapmaya çalışın. 

Trafikteki araç sayısı artıyor!

meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor

Asgari ücret sahnesi perdesini açıyor!