Gereksizse söndürün!

bakan-donmez-38-milyon-elektrik-faturasi-odenmedigi-icin-abonelerin-elektrigi-kesildi
İbrahim KOÇBAŞ
8 Ekim 2020

Tasarrufun sonu yok. Zamandan, alışverişten, kelimelerden, kullandığımız sudan… Her alanda tasarruf… Bu yazımda, çoğumuzun bildiği ancak sıklıkla da ihmal ettiğimiz elektrik tasarrufu konusunda derlediklerimi ve düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle elektriği en çok ne zaman kullandığınızı bir kontrol edin. Tek zamanlı tarifede tüm gün boyunca tek tip enerji bedeli uygulanıyor. Çok zamanlı elektrikte ise kullanım yoğunluğuna göre gün üçe bölünüyor. Bu saat dilimleri 06:00-17:00 – 17:00-22:00 – 22:00-06:00 olarak ayrılıyor. Elektriğin en pahalı olduğu saatlerin 17.00 – 22.00 arası olduğu biliniyor. Bu saatlerde evde zaman geçiriyorsanız ya da elektriği diğer saat dilimlerine nazaran daha az kullanıyorsanız üç zamanlı tarife size uygun olabilir.
Bir başka önemli konu; cihazlarınızı prizden çıkarın. Elektrikli aletleri kullanmadığınız zaman stand by konumunda bırakmak yerine tamamen kapatır veya prizden çıkarırsanız faturanızdan en az yüzde 2 tasarruf ettiğinizi göreceksiniz.
Gülünç gelebilir ama çamaşırları nemliyken ütülemek bir diğer tasarruf yöntemi. Niye mi? Ütünün ısısı yeterli olacağından ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce fişten çekin. Ütünün termostatını kumaş cinsine göre en düşük seviyeye ayarlamak tasarrufa yardımcı olur. Çamaşırlar nemliyken toplayıp ütülemek önemli. Bu yöntemle maksimum elektrik tasarrufu sağlanır.
Evde tüketilen elektriğin yüzde 60’ı beyaz eşyalardan. Enerji verimliliği yüksek beyaz eşyalar kullanmak elektrik faturasında yarı yarıya tasarruf anlamına gelir. Beyaz eşyalar içinde buzdolabı yüzde 18’lik tüketim oranı ile ilk sırada. Buzdolabını yüzde 7,5 ile televizyon ve yüzde 7,3 ile çamaşır makinesi takip ediyor. Örneğin, 60 derece yerine 40 derecede çamaşır yıkamak, yüzde 55’e kadar enerji tasarrufu demek. Buzdolabının sıcaklığı çok önemli. Buzdolabının iç sıcaklığını 3 ile 7 derece arasında ayarlayın. Ayrıca dolabın arka bölümünü, yani motor kısmını havalandırıp tozdan koruyabildiğiniz sürece enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
Mutlaka biliyorsunuzdur; ampulleri değiştirin. Geleneksel ampulleri düşük enerjili veya LED’lerle değiştirmek daha az enerji harcamanıza yol açar. Yazın güneş veya sıcak havanın etkisiyle saç kurutma makinesini pek kullanmıyoruz. Ancak kışın olmazsa olmazımız. Saç kurutma makinesi kullanımında tasarruf sağlamak için saçı önce havlu ile iyice kurulayıp ardından makineyi kullanmak gözle görünmese de faturanızda düşüşe neden olacaktır.
Evde iyi bir yalıtım, kışın ısıtma ve yaz aylarında soğutma ihtiyacında yüzde 20 ile 30 arasında bir düşüş anlamına gelir. Çift camlı pencerelerle ısının kaçmasını önleyerek tasarruf sağlayabilirsiniz.
Ve son önerim, benim gibi mutfakta çok zaman harcayanlara… Mutfakta da tasarruf yapabilirsiniz. Örneğin yemek hazırlarken pişmesine 5 dakika kala ocağı söndürebilirsiniz. Yemeğiniz mevcut ısıyla pişmeye devam eder. Küçük porsiyonlarda yemek yapmak hızlı pişmesini sağlarken israfı da önleyecektir.
Sevgiyle kalın…

Belediyeye davet en güzel hizmet

Can dostlar