Gizli depresyona dikkat!

Hatice SAYILGAN
17 Şubat 2021

Kendinizi yaşadıklarınızdan ya da monotonluktan dolayı mutsuz, keyifsiz, karamsar, isteksiz hatta yorgun hissettiğiniz mutlaka olmuştur; sonuçta insanız ve bu da bir duygu durumu.
Pandemi ile birlikte bu durumu son 1 yıldır daha sık yaşar hale geldik. Hatta bazılarımız çoğunlukla bu olumsuz duygunun esiri olmuş gibi hissediyor olabilir. Tabii bahsettiğim anlık mod düşüklükleri değil uzun süreli karamsarlıklar…
İnsan konuştukça ve dertleştikçe rahatlar. Bu kanıtlanmış bir gerçektir ancak bazen depresif döneme girdiğimizde etrafımızdan hatta en yakınlarımızdan bile saklamaya çalışırız. Tıpta gizli depresyon denilen bu ruh halini o kadar iyi kamufle ederiz ki yüzümüzden gülümseme eksik olmaz, adeta mutluluğu kendimize maske ederiz.
Yani bu kısaca şu anlama geliyor; hayatınızdaki en mutlu görünen insan dahi depresyonda olabilir…
Gizli depresyon yaşayan insanlar genellikle içlerinde yaşadıkları ne olursa olsun tavırlarını olabildiğince pozitif tutarlar. Hiçbiri etraftakilerin moralini bozmak istemez. Sonuç, gerçekte hissettiklerini derinlere gömmek olsa bile…
Hatta daha ilginci araştırmalar gösteriyor ki; gizli depresyondan muzdarip insanlar, kendi iç dünyalarıyla başa çıkabilen ve yaşadığı zorlukları dışarıya belli etmeyen insanlardan oluşuyor.
Hayat hep bir amaç doğrultusunda ilerler. İlkokuldayken amaçlanan iyi bir lisedir. Lisedeyken üniversite, üniversitedeyken ise iyi bir iş. Sonra mutlu bir aile kurmak hedeflenir, çocuk doğar çocuğun geleceği hedef haline gelir.
Yani yaşamak için bir amaç ve beraberinde iyi bir sonuç ister insan. Kısacası yaptığımız işin harcadığımız zamana değdiğini bilmek isteriz. Hayatımızın doğru yönde gittiğine dair bir işaret bekleriz her zaman.
Bunu gizli depresyona sahip olanlar da ister ve sürekli içlerindeki bu boşluğu doldurmaya çalışırlar, fakat bu açlıkları hiçbir zaman bitmez. Korku ve uyumsuzluk hissi depresyondaki bir zihne hiç yabancı değildir. Gizli depresyondaki insanlar neredeyse her zaman hayatlarındaki bu zayıflıkları telafi etmeye çalışır. Mutluluğun peşindedirler ve hep daha fazlasını ararlar.
Depresyondaki her insan intihar eğilimindedir gibi bir genelleme de yapamayız. Ama depresyon genellikle insanı kendine özgü ve karmaşık bir şekilde hayat konusunda düşünmeye sürükler. Depresyon, kişinin ölümlülük hakkında en çok kafa yorduğu, hayatın bütün sorularına cevap bulmaya çalıştığı bir süreçtir. Kaygıların içinde kaybolmak benzer düşüncelerin zincirleme bir şekilde artmasına sebep olur.
Küçüklüğümüzden itibaren karanlık ve hoş olmayan şeyleri saklamamız gerektiği öğretilir. Yanlış her zaman kötüdür, öyle ulu orta konuşulmaz. Ancak insan güldüğü kadar ağlamalı, mutlu olduğu kadar hüzünlü de olmalıdır. Ve en önemlisi bu duyguları bastırıp saklamamalıdır. Çünkü karanlık şeyler saklandıkça güzel şeyler de kötülerin altında ezilmeye devam eder…

gara-sehitleri-son-yolculuguna-ugurlaniyor

Terörün lanet yüzü

kooperatif-vurgunu

Kooperatif ve birlikleri