Glutensiz beslenme zayıflatır mı?

Deniz ZÜNBÜLCAN
14 Ekim 2019

Yazın son bulmasıyla beraber alınan kiloların verilebilmesi için çeşitli zayıflama yöntemlerinin kapısı çalınıyor. Bu yöntemlerden en ilgi çekenler ise hızlı kilo kaybı sağlayanlar ve yeni trendler oluyor. Hızlı kilo kaybı kısa süreli mutluluk hali veriyor fakat metabolizmanızın durumuna göre kilolarınız birkaç ay sonra geri geliyor. Hatta bazen bu süre birkaç haftayı bile bulabiliyor. Bunun nedeni ise hızlı verilen kiloların kas ve su kaybı olması gerçek bir yağ kaybı olmamasıdır. Son zamanlarda yeni trendlerin kapısı da hızlı kilo verdirir mi? düşüncesi ile çalınmaya başlanıyor. Bunlardan bir tanesi de glütensiz beslenme zayıflatır mı? düşüncesi.

Bakalım glütensiz beslenme gerçekten çözüm mü yoksa çözüm zannederken bu beslenme tipi bizi uçuruma mı götürüyor.

NERELERDE BULUNUR?

Gluten bir proteindir. Normal bir kişi mide-bağırsak kanalı ile bu proteini sindirebilmektedir. Ancak bazı kişiler bu protein grubunun sindiriminde sorun yaşayabilir. Bu durum kişinin glüten intoleransı olabileceğini veya çölyak hastası olabileceğini bize bildirir. Kişilerin böyle bir durumda glütensiz beslenmesi gerekmektedir. Gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunmaktadır. Paketli ürünler alınırken içindekiler kısmına dikkat edilmesi önemlidir.

ZAYIFLAMAK…

Gluten içermeyen bir diyet demek aslında unlu, nişastalı her türlü besini, malt, malt unu ve benzeri ürünleri beslenmenizden çıkarmanız demek. Yani aslında yerine glütensiz karbonhidrat kaynaklarını koymuyorsanız çok ciddi bir karbonhidrat kısıtlaması demek. Yani kalorinizi ister istemez azaltıyorsunuz ve zayıflamanız kaçınılmaz oluyor. Fakat bir de dikkat edilmesi gereken başka bir konu var bu da glutensiz diyetin zayıflatacağını düşünürken bu ürünleri tüketerek kilo alabileceğiniz. Glutensiz ürünlerin çoğu glütenin ürünlere kattığı dokunun yerini alabilmesi için ekstra yağ ve ekstra şeker içerebiliyor. Buda ekstra kalori demek! Bu nedenle özellikle şeker hastasıysanız veya insülin direnciniz varsa glütensiz ürünlerin şeker içeriğine daha çok dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda glütensiz ürünlerin tüketilmesi sağlıklı bakteriler dediğimiz bifidobakterlerin azalması anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda ise ciddi bağışıklık sorunları gözlenebilmektedir.

PEKİ, NE YAPALIM?

Eğer glüten içeren besinler tükettiğinizde bir sorun yaşamıyorsanız beslenmenizden glüteni veya tahılları çıkarmanıza gerek yok. Fakat glüten içeren besinler tükettiğimde aşırı şişkinlik ve gaz problemiyle karşı karşıya kalıyorum diyorsanız sorunun üstünü örtecek bir tedavi uygulamadan nedenini öğrenmek için bir gastroenterologdan randevu almalısınız. Daha sonrasında belirlenen rahatsızlığa göre diyetisyen eşliğinde bu duruma özel bir beslenme programı ile tedaviye devam etmelisiniz.

Peki ama mağdurlar nerede?

Kargo şikayetleri