Go home foreign referee

Metin AYDINOĞLU
15 Temmuz 2022

‘Evine git yabancı hakem’. Çok mu güvenilirler, bizimkilere bu ötekileştirme gayreti de ne ? Önce evladına güven, komşu çocuğuna sonra. İyi ki hakem değilim şu an, aslında boykot gerek boykot. Tüm maçları elin yabancısı verin de görelim. Evet, evet evine git yabancı. Geleceksen turist olarak gel, gez, bol bol harca. Sahada görmek istemiyorum. Git kendi ligini yönet. Ne işin var ülkemde, bir sizler eksiktiniz. Suç bizimkilerde. Evladının annesine kuma getirmek gibi bir şey. Çirkin, ayıp, ihanet. Ne günlere kaldık ya Rab. Nasıl ki Ferhat Gündoğdu ‘Sorgusuz sualsiz araştırmadan hem de sezon ortasında hakemlere kasten ve bilerek çelme takan’ MHK Başkanı olarak tarihe geçtiyse. Faal hakem iken ‘Yabancı hakem’ istemeyen ama göreve gelince şak diye imza atan, onay veren MHK başkanı Sabri Çelik de benzerini yaptı. Farkı yok ki.

İBANOĞLU İLE AKKIN

Oldu olacak. Yabancı TFF başkanı getirin, MHK de yabancılardan kurulsun, e o zaman futbolcular da yabancı zaten kendileri çalsın kendileri oynasın, yazıklar olsun, lanet olsun. Çelik geldi, gitti, bir daha geldi. Üç beş günde. Kurul üyeleri değişti. Yazık oldu, ayıp ettiniz İsmet Arzuman’a. MHK Başkanı olması gereken adam, ‘içapçı MHK Üyesi’ değil Arzuman. Adaletsizlik. İkisiyle de maça çıktım. Süper Lig hakemi, Denizli GSİM müdürü idi emekli oldu Ahmet İbanoğlu ile derbilerin, kupa finallerinin değişmez isimi FİFA Kokartlı Yardımcı Hakem Baki Tuncay Akkın’ın göreve getirilmesine sevindim. Ama zamanlama iyi olmadı. Hayırlısı olsun.

AH HOCALARIM AH

Bizim hakemlerin suyu mu çıktı. Sizler seçmediniz mi yetiştirdiniz mi bu hakemleri ? Ee yok TFF seçimi, yok dernek seçimi, ahbap çavuş muhabbeti, kartvizit, hatır gönül, rica, ego savaşları, adamcılık, babasına bakıp başarılı hakemleri bitirdiniz, beceriksizleri sırf babasının hatırına ite kaka hakem yaptınız. Yabancılar bir iki maçlığına gelecekse, belirlenmiş maçlara gelecekse şayet. Ben de güvenmiyorum o zaman yabancı hakemlere. En çok da güzel hocalarım Sulhi Garan’a, Doğan Babacan’a Halil Erdoğan’a, Orhan Cebe’ye, İbrahim Fırla’ya üzülüyorum. Kemiklerini sızlattınız. ‘Ne yapıyorsunuz çıldırdınız mı, biz ihanet etmedik ki o şanlı kara formaya, siz de kim oluyorsunuz’ dediklerini hissediyorum. Allah’ın sopası yok ki.

KADIN AKLI KADIN HAKLI

Kadınlar her yerde, her zaman daha zeki ve akıllılar. İngiltere – Norveç Kadın Milli takım maçı, 8.gol. Sahanın yıldızı Mead golünü attı. Erkek futbolcu olsa ne yapardı ? O ne yaptı ? Top ağlara gitti. Önce döndü yardımcı hakeme baktı. Sonra hakem orta sahayı gösterip, gol düdüğü çalınca. Mead tribüne koştu, sevindi. Akıllı, zeki sporcu vesselam, erkekler bunu yapamıyor. Aslında futbol kadınlara daha uygun bir spor. Garantici ve akıllı olmak gerek.

GEÇMİŞ OLSUN

Sporumuza hizmet eden, ömrünü sahalarda geçiren, menfaat karşılık beklemeyen değerli isimlerimizi yad etmek gerek. Kaybettiklerimize rahmet, sağ olanlara sağlıklı ömür diliyorum. Yaş almış en büyük isim, 91 yaşındaki efsane hakem Müşfik Talaz Egepol’de ameliyat oldu, tedavisine devam ediliyor. Sağlık sorunları yaşayan İzmirspor tribünlerinin vefakar, cefakar ismi Fatih Karaağaç’a, gazeteci, spor muhabiri, Aliağa Bakırçay’ın medarı iftiharı Erdal Çarboğa’ya geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

SABIRLAR DİLİYORUM

Çayırlıbahçe’ye sporcu, antrenör, yönetici olarak emek veren, İzmir Futbol İl Tertip Kurulu’nda önemli kararlar alan, ama kulübünü asla kayırmayan Yüksel Sunay’ı. Usta gazeteci, fotomuhabiri, babacan sevecen insan, çok şeyler öğrendiğim Nejat Kasapoğlu’nu. Uz.Dr.Can Akşit’in hayat arkadaşı, iki evladının annesi, DEÜ Güzel Sanatlar’dan emekli, Milli hakem Ahmet Akşit (merhum) ile Sevinç Akşit’in (merhum) gelini Emine Akşit, kanseri atlattı, trafik kazasında, kaybettik. Acılarımız çok büyük. Spor hayatsa, hayat sporsa. İçinde bu da var.

HERKESE ‘ÜMİT’ GEREK

Kitabını yazdı, okudu, araştırdı, yaşadı. Kendini rakip gördü, aşmaya çalıştı. 21 kulüpte çalışmış futbol üstadı Ümit Turmuş, Ankaragücü alt yapı koordinatörlüğüne getirildi. İzmir’de niye böyle olmuyor. Diplomaysa diploma hepsi var Turmuş’da. İzmir’ime örnek olsun. Takip edin ne futbolcular bulup çıkaracak, hayırlı uğurlu olsun.

BALÇOVA’DAN VEFA

‘Sporcu cenneti, spor elçisi’ örnek bir ilçe. Balçova Belediyesi de destek oluyor. Sağ olsun genç arkadaşlar da işin hakkını, sporun güzelliğini gözler önüne seriyor. Turnuvaya Fehmi Balıkçı, Cevdet Çağlar, Adil Kuru ile Mustafa Üren adını verdiler. Aileleri davet edildi, isimler yad edildi. Şimdi de İzmir’in Balçova’nın duayen isimleri, emektarları Şerif Ali Aydın, Sabahattin Koludar, Asım Çınarlıdağ ile Mümtaz Baranoğlu adına turnuva başlıyor, 23 temmuzda. Karşıyaka ekibi de ağustos ortalarında turnuva düzenliyor. Herkesten bekliyoruz. İnsanlar yaşarken anılmalı, aramızda ayrılanlar hiç unutulmamalı.

65-yas-ustu-sokaga-cikma-tarihi-netlesti-kuafor-guzellik-salonlarinin-ve-avmler-ne-zaman-acilacak

Modern zamanlar

izmirde-dehset-17-yasindaki-kiza-cinsel-taciz-ve-gasp

Binlerce feet yükseklikte akıl almaz olay