Göbek bölgesi yağlarınıza savaş açın

Deniz ZÜNBÜLCAN
27 Ocak 2020

Fazla kilolu olmanız kadar vücut yağ yüzdenizin yüksek olması ve vücudunuzun neresinde yağ fazlalığının olduğu da oldukça önemlidir. Göbek bölgesi yağlanması visseral yağlanma olarak adlandırılır ve organların yağlanmasını da tetiklemektedir. Göbek bölgesi yağlanma tip 2 diyabet, kalp hastalığı, kanser gibi hastalıklar için risk faktörüdür.
Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız mutlaka hem kilonuzu hem de vücudunuzdaki total yağlanma ile göbek bölgesi yağlanma seviyenizi dengede tutmaya özen gösterin.
1- Çözünür lif tüketin: Çözünür lif suyu çekmekte ve bir jel oluşturur. Bu durum ise besinin daha yavaş ilerlemesini ve kişinin kendisini daha tok hissetmesini sağlar. Yetişkin bireylerde yapılan bir çalışmada çözünür lif alımındaki 10 gramlık artış için 5 yılda göbek yağında %3,7 azalma olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle beslenme planınıza meyve, sebze, yulaf, kuru baklagilleri eklemeyi unutmayın.

2- Trans yağ tüketmeyin: Bitkisel sıvı yağların hidrojen ile doyurulması ile oluşan yağlardır. Bazı margarinlerde, çoğu paketli üründe bulunmaktadır. Bu tür yağlar kalp damar hastalıkları, insülin direnci ve göbek bölgesi yağlanmanın nedeni olarak bilinmektedir. Bu nedenle beslenmenizden trans yağ içeren besinleri olabildiğince çıkartmalısınız.

3- Alkol tüketiminize dikkat edin: Yapılan araştırmalar alkol tüketiminin göbek bölgesi yağlanmasını tetiklediğini göstermektedir. Göbek bölgesi yağlanma obezite riskini ve hastalık riskini arttırmaktadır.

4- Stres kontrol altına alınmalı: Stres durumunda kortizol üretimi artmaktadır. Yapılan çalışmalar artan kortizol miktarının iştahı ve göbek bölgesi yağlanmasını tetiklediğini göstermektedir. Göbek bölgesi yağlanmanızı azaltmak istiyorsanız stresli durumlardan uzak durmaya dikkat etmelisiniz.

5- Basit karbonhidrat tüketimini azaltın: Fazla ve basit karbonhidrat tüketimi göbek bölgesi yağlanmasını tetiklemektedir. Yapılan bir çalışmada basit karbonhidratlar yerine tam tahıllı besinleri tüketen kişilerin göbek bölgesi yağlanmasının %17 oranında daha az olduğu kanıtlanmıştır.

6- Probiyotik içeren besinleri tüketin: Probiyotikler bazı besinlerde doğal olarak bazı ürünlerde de takviye edilmiş şekilde bulunan faydalı bakterilerdir. Bağırsak sağlığı için oldukça faydalı olan bu bakteriler birçok hastalığın önlenmesinde etkilidir. Bu noktada hangi tür bakterinin kullanılması gerektiği bilinmelidir. Çünkü kilo düzenlenmesinde ve göbek bölgesi yağlanmasında etkili olan bakteri türleri farklıdır.

7- Uykunuzu kontrol edin: Uyku saatlerinizin düzenli olması genel sağlığınız için de oldukça önemliyken göbek bölgesi yağlanmanızın kontrol altına alınması için de çok önemlidir. Çünkü çalışmalar yetersiz uyku alan kişilerin kilo alma eğiliminde olduklarını göstermiştir. Yapılan bir çalışmada beş saatten daha az uyuyan kadınların yedi saat ve üzerinde uyuyan kişilere göre kilo alma olasılığının daha yüksek olduğu görülmüştür.

Türkiye baskıya boyun eğmedi!

Lincoln’un mektupları