Gönderin ben yıkarım

afsin-dalgic
Metin AYDINOĞLU
1 Şubat 2022
Takımlar tıpkısının aynısı forma, şort ve tozluklarla geldi maça. İzmir’imde yaşandı. Kolayını bulmuşuz nasıl olsa. Oynatma, yolla, yaz raporuna. Sorumluluk alsak, elimizi taşın altına soksak, kafayı çalıştırsak. Olmaz mı ? Amatör maç ya, Süper Lig’de olsa yapılır mı? Asla olmaz. Onların onlarca farklı forması, alakasız renkli olanı bile var.  Zekâ, akıl dedik devam edelim.
Programa göre adı solda yazan, ev sahibi takımın değiştirmesi gerek yönetmeliğe göre. Bu ayazda gelmişler. Şansları biraz zorlasak. Soldaki formayı ters giysin. Sırta da sağlıkçının flasterle numara yazılır, tozluklara da dik bir şekilde yapıştırılır. Şortu da idare et gari. Flaster mi yok. Nöbetçi eczane var. İlgilendin, zorladın, uğraştın olmadı mı ? Her sahaya uzun veya kısa kollu, numaralı, alakasız renkli forma, şort, çıt çıtlı tozluk dağıtılsın. Kirlenince ne mi olacak . Gönderin bizim eve, ben yıkarım. Reklam dünyasındayız, sponsorun adı da olsun abartılı olmayacak şekilde. Eskiden naylondan cırtlak sarı renkte bip vardı, şortta numara yazınca, işlem tamam. TFF izin versin olsun bitsin. Saha saha dolaşıp görevini yapan İl Futbol Temsilcisi Selçuk Ergeldi ile ASKF Başkanı Efkan Muhtar beyler, bu işi halleder. Bu çağda, böyle saçma sapan nedenle erteleme olmazdı. Saha komiseri de çözüm arar, bulurdu. Sevgi, saygı, empati olan dönemlerden bahsediyorum. Vakti zamanında özelikle kaza, köy maçlarına giderken top taşırdım çantamda. Dereye, caddeye filan kaçan top gelmezdi. Top yok diye oynatmasam, bana yakışmazdı. Amaç hizmetse eğer. Kaç tane topu, şortu, forması, tozluğu olacak ki, amatörün. Haydi sponsorlarımız, biraz destek.
MAAİLE GÜZELYALI SK
Sadece futbol değil, değişik branşları da mevcut. Ailecek kulübü yönetiyorlar. Başkan Alpar Dalgıç, yönetimde Cangül Şimşek, Zuhal Şimşek, Mehmet Dalgıç
Afşın Dalgıç yer alıyor. Hele ki bir Afşın Dalgıç var. Genç kardeşimde yok, yok. Üç yabancı dil, İngilizce, Almanca ile Rusça biliyor. Estonya’da takım çalıştırdı, şampiyon da yaptı. Şu an bizim 2.Lig’de çalışabilir, diploması kapı gibi. TÜFAD Üyesi. O, Güzelyalı SK’da sporcu yetiştirme derdinde. Arması Yalıçapkını kuşu, İzmir’e özel. İlk kez 1.Amatör Küme’de, Hücumspor, Basmane Altınpark, Tepecik Ülkü 1946, Yılmazkayaspor,  Eşrefpaşaspor ile Kayaspor ile aynı grupta yer alacak. Spor için, gençlik için, gençliğe spor yaptırmak için, kötü alışkınlıklardan kurtarmak için didinen herkesi çok seviyorum, her zaman başımın üstünde taşırım.
VEFALI GÖKSEL DEMİREL
Hem vefalı hem de Karabağlarlı. İzmir’den nice cevherler çıkmaya devam ediyor. Kasımpaşa’da gururumuz olan Sami Uğurlu gibi daha nice yetenekli sporcu ve teknik adamlarımız var. Hepsine yer vermeye çalışıyorum, Ege Telgraf’ımızın bu satırlarında. İlla şampiyon yapması şart değil. İlkeli, centilmen olsunlar, gladyatör değil sporcu yetiştirsinler yeter. Karabağlar FK’yi iki sezon üst üste, üstelik yenilgisiz şampiyon yapan Göksel Özdemir’den bahsediyorum. Alt yapı sağlam, işi de biliyor. Karabağlar’ın ekmeğini yedi. Doğduğu, büyüdüğü kente, semte vefa borcunu ödemek için çaba sarf ediyor. Ankaragücü, Karamanspor, Akhisarspor, Uşakspor, Turgutluspor, Iğdırspor ile Kütahyaspor forması giydi. Yuvasına, ocağına gelerek ilklere imza attı. Anacığı, Nafiye teyzemize de rahmet diliyorum. Göksel Demirel kardeşim, bu yolda aynı çizgiden sapmadan devam, seninle gurur duyuyorum.
ÇAKMAN BİR ÇAKACAKTI Kİ
Hakemleri linç ederler, boykot yapamazlar. Sadece adı süper olan ligde odaya kilitlerler, derneğin filan gıkı çıkmaz. Sigortasız, dımdızlak kelle koltukta maça çıkarlar. Daha bunlar ne ki. O kadar çok gaflet, dalalet, hatta hıyanet var ki. Bu sütunlar yetmez. 25 Ocak 1995’de tarihi fırsat kaçtı. Şimdi çullan çullanabildiğin kadar. Büyük insan Serdar Çakman FİFA Kokartlı idi.  Toplu küfür başladı, susmak bilmiyorlar. Koydu cebine düdüğü odaya gitti, sonra düdüğü TFF’ye astı. Sonra ne mi oldu araya girdiler, maç tekrar oynandı, Çakman’ın hakemliği bitti. Yani küfür hem de toplusu, bitmeyen küfür, suç, ayıp, hata sayılmadı. Olacağı buydu. Karara imza atanların, alkış tutanların, kalemini küfüre itibar için kullananların, çıkan tüm olaylarda vebali, kusuru, günahı vardır. Geçmiş olsun diyemeyeceğim, geçmeyecek, bitmeyecek. Gazeteler de yazmazsa duymazsınız ki. Her saha güllük gülistanlık, maşallah kankama.
FEDAİ MÜEZZİNLER’E VEDA
İzmirspor’da futbola başladı. Tarsus İdmanyurdu’nda, Bucaspor’da ve Kuşadası Gençlik’te forma giydi. Pişmanlık değil de bazen diyorum ki. Keşke bu kadar çevrem olmasaydı. Bu da çok insanı tanımasaydım. Bu kadar çok insanı sevmeseydim diyorum. Alışkanlık, doğal hale gelmesinden ürküyorum. Her gün 2 veya 3 tanıdığım sevdiğim insanımız vefat ediyor. Çoğu da çok erken ve de genç kayıp. Gönül kayıp olmasın ister ama, ne diyelim mukadderat. Korona, kalp krizi, kanser,  can almaya devam ediyor. Beyefendi, adam gibi adam, gönül insanı Fedai Müezzinler’i de şu fani dünyadan uğurladık. Mevlam rahmet eyleye. Hakkım geçtiyse de helal-i hoş olsun.
METİN’E RAHMET ÇETİN’E METANET
Aralarında 5 yaş var. Çetin 65’li, Metin 71’li. Tebessümleri bile aynı. Sanki ikiz gibi. Çetin – Metin Sarıgül kardeşler. Çetin Sarıgül, Süper Lig’de düdük çalmış hakemlerimizden. Kardeşi Metin Sarıgül, esnaf. Kalp krizi sonucu kaybettik adaşımı. Tanır ve severdim. İyi niyetli, güler yüzlü idi. Sözün bitti yerdeyiz. Daha 51 yaşındaydı. Metin kardeşime rahmet, Çetin kardeşime de sabır diliyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Takdir-i ilahi, mukadderat olarak görmekten başka yapacağımız bir şey de yok ki. Sarıgül ailesine başsağlığı diliyorum.
KORKUYOR MUSUNUZ YOKSA
Ey TFF ey MHK kadın futbol hakemlerimize güvenseniz artık. Kıskanmasanız, korkmasanız. Süperinizde, birincide, ikincide, hatta üçüncü ligde kadın hakemlere düdük vermezken, dörtlü filan görev vermezken. Afrika’da Ruandalı Salima Mukansanga, Faslı Fatiha Jermoumi, Kamerunlu Carine Atemzabon, Faslı Bouchra Karboubi sahada ter döktü. Çok da beğenildiler. Salima 34 yaşında, hemşire, FİFA hakemi. Birçok önemli organizasyonda görev yaptı. Bizimkiler hala görev bekliyor. Bizdeki başarılı jenerasyonu bir daha bulamazsınız. Daha ne bekliyorsunuz ki.  Size birkaç isim yazarım, cinsiyeti erkek olanlardan on gömlek daha iyi hakemler. Yıkın şu kafanızdaki olguları. Siz de tarih yazın. Haydi biraz cesaret. Korkaktan hakem olmaz, MHK ise hiç olmaz. Siz de bir zamanlar hakemdiniz. Ne çabuk unuttunuz.
SADECE SİZ YOKSUNUZ

Rekabet bu değil ki. FB, Pendikspor’dan 6 gol yedi. Dalga geçmeyen kalmadı. Niye yenilemez mi ? İstanbul dışındaki takımlar gazoz kapağı mı ? Düşme korkusu, endişesi bile yaşadı Sarı- Kanarya. ‘Gülme komşuna, gelir başına’ mı,  ‘Herkes yaşattığını yaşamadan son nefesini vermeyecek’ mi diyeyim.  Aynı şey GS’nin başına geldi. Takımın ligdeki durumu içler acısı Aslan’ın. Nasıl bir ah almak ise o da 6 tane yedi. Hem niye sizler hep yenilmiş oluyorsunuz ki. Anlamıyorum. Görüyorsunuz işte. Pendikspor da Tuzlaspor da çatır çatır yeniyor. Bir kerecik olsun, kabul edin. Yenildik, yenildiler demeyin. Yendiler, hak ettiler deyin. İşte o zaman her şey daha güzel olacak. Zira sadece siz yoksunuz, bu alemde.

Usta işi öyküler ve usta işi manzaralar

Kovid-19 konusunda bakanımıza güveniyoruz