Gördünüz mü adaleti? Adaleti gördünüz mü?

Metin AYDINOĞLU
29 Mart 2022

Neymiş adalet, hak, hukuk ? Gördünüz mü, anladınız mı ? Şu bizim hakemlerin mevzusu. 13 idi sayıları 22 oldu. Zamanlama, yöntem yanlış dedik. Yaptıkları yanlış varsa. Açıklayın, ifşa edin, afişe edin, dedik, yazdık. ‘İhraç, son, liste dışı, aforoz’ dedi, bizim basın, bunu da yazın. Anında karar verdiler, ‘suçlu ilan ettiler’. İspatı olmadan. TFF, MHK’nin önüne liste koydu. Şak diye imzaladılar, sorgusuz sualsiz. Yoksa maç raporunuzu da böyle mi imzaladınız ? Hadi bakalım, kuşku, şüphe işte. Düştü bir kere. Kasten ve bilerek düdük çalar gibi. ‘İhraç, son, liste dışı, aforoz’ dedi, bizim basın, bunu da yazın. 22 kişiyle dün dalga geçtiler, bugün haklı çıktılar. MHK dün kahramandı, bugün saf dışı. Tahkim Kurulu düdüğü çaldı, hakemler döndü. Peki şimdi ne olacak ? Otorite sıfırlandı MHK’de. Hatalarını kabul edip çekilirler mi, istifa ederler mi. Hiç sanmam. Pişkin pişkin devam ederler. Atılmadan gitmezler. Çünkü hakemlik sayesinde yaşıyorlar. Başka oyuncakları yok ki. Ellerinden alırsanız ağlarlar.

CAS’A GEREK KALMADI

Nedeni açıklanmayan konu, kafaları bulandırır. Sezon ortasında yapılınca, spor dünyasına rezil olduk. CAS’a gitselerdi ne olacaktı. Öyle kafana göre atamazsın. Varsa ispatla, açıkla. En çok neyi merak ediyorum biliyor musunuz ? ‘Dışlanan hakemlerin maçlarında yenilen takımlar, itiraz etse ne olurdu ? 3 maçı var mesela 3’ünde de yenilmiş, karışık durumlu maçlar. İtiraz etseler. Maçlar tekrar oynanır mıydı ? Olmaz mı, ne alakası var mı diyorsunuz. 22 hakemin dışlanması da aynı şey, aslında. Öyle veya böyle, o veya bu. Erken gelen adalet, adalettir. Ey hakemler, gözlemciler, futbolcular anladınız mı ? Adaletin ne kadar büyük bir kavram olduğunu. Şükürler olsun. Her şerde bir hayır vardır, anladınız mı ? Haydi hayırlısı, adalet herkese gerek, hakemlere de. Masada da sahada da her yerde hak, hukuk, emek ve de adalet, mutlaka.

TWİTTER’DA TEŞEKKÜR EDENE BAK

‘Spor yazarlarından …’ya e’ye hakem ve gözlemcilere yaptıkları desteklerle Adaletin yerine getirilmesindeki katkılarından dolayı tebrikler’ yazmış bir eski hakem, twitter hesabında. 40 yıldır yazıyorum, kendi piyasada daha tanınmazdı. Hakem olmasa kim tanırdı ki. Halbuki dernek seçimlerinde birbirlerini yiyenler, dava, hakaret gırla. Şimdi yalakalık zamanı, menfaat meselesi. İçimde hala bir şüphe var, acaba mı diye. Bu arkadaş bu kadar sevindiğine göre. Boşuna teşekkür etmez de. Hem de hiç hesap da yok iken. Adımı yazmamış bu ünlü zat-ı muhterem çok üzüldüm, hala ağlıyorum. Cümle içinde Adalet A ile değil a ile yazılır, adalet yani, tebrikler. Önce sen maçlarda gösteremediğin adaletin, nasıl yazılacağını öğren de.

TOKATLI PAŞAMA VEDA

12 Eylül darbesiyle birlikte 1980-84 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı görevine getirildi. Askerdi, paşa idi ama. O zor günlerde, çok sakin aklı başında, olgun yaklaşımla hizmet verdi. Kararlı idi, yapıcı idi, yıkıcı olmadı Yılmaz Tokatlı başkanım. Mekânı cennet olsun, yaptığı hizmetler oralarda karşılasın. Tam da mumla aradığımız günler. Öyle MHK’nin önüne liste verip, ‘bunları bitir’ filan demezdi. Nurlar içinde kalsın, kalmadı sizin gibiler Yılmaz Paşam.

DELİ BAYRAMI’NDA SARAÇ

Bu memlekette hele ki şu ortamda hakemlik yapmak delilik aslında. İtiraf ediyorum o delilikten ben de yaptım. Bir zamanların aranılan hakemi Rıza Saraç, havacı astsubay emeklisi. Havacı ama havalı değil. Emekli olunca yerleştiği Güzelbahçe’nin havasından mı suyundan mı nedir, sanata, tiyatroya meyletti. Yeteneği, uhdesi varmış meğer, 60’ından sonra fark edildi. Güzelbahçe Belediyesi, GÜZELBET, Ege Tiyatrolar Birliği’nin emek verdiği, Turgut Özakman’ın yazdığı Deli Bayramı eserini sahneye koydular, Selin Akın Yardımoğlu yönetti. Teşekkürler ekip, teşekkürler iyi ki varsınız Rıza hocam, Nurten öğretmenime de selam olsun. Dünya Tiyatro Günü’nü yaşattınız.

KAMİLE ABLAMLA YOUTUBE’DA

Göztepe’nin ilk ve tek kadın yöneticisidir Kamile Yeşiltepe. Oğlu Ahmet Yeşiltepe NTV’de usta yayıncı, haberci, İzmir Karataş Lisesi’nden büyüğümdür. Kamile ablam, en zor zamanlarında 80’li yıllarda görev yaptı. Efsane Göztepe’nin şu anki durumuna da çok üzülüyor. ‘Yazık olacak bu kulübe’ diyor. Şairdir, güftecidir, bestelenmiş çok sayıda eseri var, çok da güzel sesi. O kadar çok sağlık sorunu yaşadı, dimdik ayakta, maşallah, yüzü hep güler, inadına gülümser. Dev adam Erhan Gölbey’li İzmiredairtv’de şarkılı, şiirli, Göztepeli 30 dakikalık bir video sohbeti, çekimi yaptık. Bugün Youtube’da yayında olacak. Takip edin, izleyin İzmir’e dair çok güzel işler yapıyoruz.

ÖZÇAMDİBİSPOR BAL’DA

Çamdibi Yavuzspor, Çamdibi Gençlerbirliği, Çamdibigücü, Özçamdibi, Çamdibi İdmanyurdu takımları, kulüpleri bir de Koşukavak Zaferspor vardı. İlk gençlik yıllarda, çok sayıda sporcu yetiştirdiler. Çamdibi’nde o kadar kulüp, genç, hepsi de yetenekli, bu kadar olur. Geçmişte 3.Lig ayarında maçlar oynanırdı. Şimdi de Özçamdibispor 3.Lig’e bir adım daha yaklaştı. SAL’dan BAL’a yükseldi. Çık artık, yakışır. Her gittiği takımı zirveye oynatan, şampiyon yapan Nedim Akgül, yardımcıları Metin Kılınç ile Sercan Buzcu başarıya ulaştı. Tebrikler şampiyon, yolunuz açık olsun gençler.

karbon-ayak-iziniz-kac-numara

Türkiye 2023’te yeni bir vergiyle tanışacak: Karbon Vergisi.

firinlarda-bayram-tatlisi-hareketliligi

Tatlı krizini yatıştırın!