Grip patlaması yaşanıyor!

grip
Yasemin EKREN
7 Ocak 2023

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde seyretse de kasım ayıyla birlikte özellikle üst solunum yolu hastalıkları artış gösterdi.

Bir yandan influenza ve nezle, diğer taraftan kovid vakaları artarken, akciğerleri etkileyen başka bir rahatsızlık da öne çıktı.

Pek çok kişi ise geçmeyen grip şikayetleriyle hastaneye başvurdu.

İçinde bulunduğumuz kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarındaki gidişatı hepimiz biliyoruz. Hastalıkların ardı arkası kesilmedi. Özellikle çocuklar daha ağır geçiriyor ve ne yazık ki tam iyileşmeden hastalık tekrarlıyor.

Uzmanlara göre kovid, grip ve nezle gibi vakaların artmasının ana nedenleri arasında yaklaşık 3 yıldır yoğun şekilde alınan pandemi tedbirlerinin bir anda kaldırılması geliyor.

Kovid tedbirleriyle solunum virüslerinin sıklığının belirgin olarak azalması, nedeniyle toplum bağışıklığının zayıfladığı bir dönemde önlemlerin tamamen kaldırılması, bu kış sezonunda üst solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkardı.

Okulların açık olduğu kış sezonunda solunum virüslerinin çok dolaştığı, nezle ve grip gibi hastalıkların sık görüldüğünü biliyoruz.

Bireylerin daha az virüsle karşılaştığında hastalanır hale geldiğini ve bu nedenle hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz.

Enfeksiyonun yayılmaması için özellikle kapalı alanlarda çok vakit geçirilmemesi ve maske takılması gerek diyenler ile bunun tam aksini iddia edenler karşı karşıya geldi.

Bazı bilim insanları virüsle temasın tamamen kesilmesini doğru bulamazken bazı bilim insanları da virüs yükünü azaltmak için maske takıp kişisel tedbir almamız gerektiğini söylüyor.

Bende bazı tedbirleri kendimiz almamız gerektiğini düşünenlerdenim. Bana göre maske kapalı ortam için şart. Ortamları iyi havalandırmak, kapalı ve kalabalık yerlerde kısa süre kalmak, tüm solunum virüslerinden korunmak için geçerli yöntemler.

Özellikle hastalık belirtisi olanların maske takması, virüs yayılımını belirgin ölçüde azaltacaktır. Hepsi için koruma önlemleri geçerli.

Havaların henüz tam anlamıyla soğumadığını unutmayalım ve tedbiri elden bırakmayalım.