Grip vakaları arttı!

gripten-altiyuzbin-kisi-oluyor
Yasemin EKREN
22 Kasım 2022

Havaların bir sıcak bir soğuk olması nedeniyle hastalık kapıyı çalıyor. Okullarda, işyerlerinde, toplu ulaşımda gribe yakalanan insan sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Peki gripten korunmak isteyenler ne yapmalı? 

Hastalıktan korunmada en etkili yöntem nedir bunu bilmek gerekir.
Son yıllarda hepimizin sıklıkla duyduğu beslenme konusu grip başta olmak üzere pek çok hastalığı önlemede başı çekiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenmek hastalıklardan ciddi anlamda koruyor. 

Gripten korunmanın en önemli yollarından biri de kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek ve ellerin bol su ve sabun ile yıkanmasıdır.
Kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça bu gibi ortamlardan uzak durulması önerilmektedir.
Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır. Ağız, burun ve gözlere kirli eller ile temas edilmemelidir. Hastanın temas ettiği veya virüsün bulaşmış olabileceği sık kullanılan ve dokunulan yüzeyler sık sık temizlenmelidir. Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir.
Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgâhı, oyuncaklar, vb.) günlük temizlikte kullanılan deterjanlar ve çamaşır suyu ile temizlenmesi yeterlidir.
Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kişisel eşyaların ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak hastaya ait eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır.

Vücudumuz eğer sağlıklı ise gripten korkmayalım. Bazı insanlar bağışıklığı daha kuvvetli olduğu için grip başta olmak üzere pek çok hastalığı kolayca atlatabiliyorlar.

Sizde gripten korkmayın ve beslenmenize dikkat edin. Hijyeni önemseyin.. Sağlıklı günler diliyorum.