Güçlü tüketici grubu ‘Z Kuşağı’nın analizi! 

Vahap DABAKAN
2 Aralık 2021

İnsanlar arasında son zamanlarda çok konuşulan ‘Z’ kuşağı sözcüğü bize neyi anlatıyor. ‘Z’ kuşağı ne istiyor?  

1995-2010 yılları arasında doğanların oluşturduğu grup, “Z jenerasyonu” olarak tanımlanıyor. Genellikle bir kuşak önceki kuşaktaki eksikliği gidermeye, boşluğu doldurmaya, fazlalıkları törpülemeye geliyor. Toplumsal denge de böyle sağlanıyor. Z kuşağındaki gençler, sadece “ne” alacağına değil, “nereden” alacağına da önem veriyor. 

       “Anlam” peşinde ama “hızlıca yükselmek ve daha çok para” talep ediyor. Şirketler, 1995-2010 yılları arasında doğan, giderek büyük bir tüketici ve çalışan nüfusuna dönüşen yeni kuşak için büyük bir çalışma yapıyor. 2020 sonu itibarıyla dünyanın yaklaşık üçte birini (% 32) oluşturan bu güçlü tüketici grubunu yakalamak, yaratıcı ve fark yaratan niteliğe sahip ‘Z’ kuşağı yeteneklerini bünyelerine çekebilmek.  

       ‘Z jenerasyonunda’ % 83’lük kesim performanslarını artırmak için yeni beceriler öğrenmek isterken, % 73 oranındaki bir kesimde ilgilendikleri konular hakkında yeni beceriler öğrenmek istiyor. Yapılan araştırmalarda gençler hem günlük hem de iş yaşamında daha fazla samimiyet ve netlik beklediğini; daha çok sorguladığını, zor beğendiğini, kolay vazgeçebildiğini ve yüksek beklentilere sahip olduğunu ortaya koyuyor.  

       Araştırmalarda, gençlerin çok büyük bölümü, şirketlerin çevre ve toplum yararı gözetmeleri gerektiğine inandığını söylüyor. Daha önemlisi, şirketlere bir misyon yüklüyorlar. Kısacası, şirketlerin bir aksiyon almasını istiyorlar. Gençler, her anlamda dâhil olacakları ya da dokunacakları markaları artık kendileri seçiyor. Kendilerinden önceki kuşaklardan keskin çizgilerle ayrılan Z Kuşağı hakkında bilmemiz gerekenler; – X’in şüpheciliği ve bireyselliğini taşıyor – Finansal odaklıdır – Girişimcidir – Sürekli bağlantıdadır – İnsani etkileşimi artırıyor – Bağımsız çalışmayı tercih ediyor – Değişimi kucaklıyor – Z kuşağı söz hakkı istiyor – Gençler aldığı eğitimle ilgili bir meslekte çalışmak istiyor – İdeal işin ilk koşulu: “Tatmin edici maaş” – Hızlı yükselme, daha çok maaş ve yan hak, masa başı işler” talepleri söz konusu – Z kuşağı toplumsal cinsiyet eşitliğini önemsiyor – Yaptıkları işte bir anlam arıyorlar – Dijital, global, sosyal, mobil ve görsel olarak tanımlanıyor – Belirgin şekilde daha hırslılar – Merakları tatmin edildiği sürece şirketinize bağlı kalırlar – Yöneticilerden ‘kolaylaştırıcı rehber’ olmasını bekliyorlar. 

       Benzerleri arasında incelemeler yapıyor ve karar verirken maksimum faydaya odaklanıyor Modanın kurallarını yeniden yazan, sorgulayan, kendilerine dayatılan trendlere uymak yerine, kendi gerçeklerini yaratan; sadece giyinmek adına giyinmeyen ve kişiliğini hangi kıyafetlerle temsil ettiğine önem veriyorlar. Dikkat süresi 8 saniye, farklı bir bakış açısı var. 

      Ekip çalışmasında tecrübeli yöneticinin liderliğinde her kuşaktan insana ihtiyaç var! X kuşağının deneyimli yöneticileri ve Y kuşağının genç profesyonellerinden sonra “Z kuşağı” da iş hayatına atılıyor. Z kuşağı internetsiz bir hayatı bilmiyor. Akıllı telefonlarla büyüdüler. Tabletle uyuyorlar. Bunların hiçbiri tecrübenin yerine geçemiyor. Z kuşağı ne istiyor? “Eşitlik, adalet, hakkaniyet, özgürlük. Sadakate göre değil, liyakate göre geleceğin inşa etmek istiyor. Türkiye nüfusunun yüzde 30’u Z kuşağı. Türkiye’de 25 milyondan fazla 20 yaş ve altında birey var. Bana göre, Z kuşağı hayatı pragmatik yaşıyor.

antik-roma

Antik Roma’ya yolculuk

Yaşamın öğretileri …