Güzelleşmek uğruna sağlığınızdan olmayın!

Yasemin EKREN
11 Mart 2023

Güzellik salonları artık neredeyse her köşe başında açılmaya başladı. Geçen hafta bir arkadaşımın başına gelen bir olayı anlatmak istiyorum size. Arkadaşım altın iğne diye bilinen bir uygulama için bir güzellik merkezine başvurduğu sonuç hüsran oldu. İşlemi yapan kişi doktor değilmiş ve cildinde aşırı reaksiyon oluştu. Neyseki bu kadarla atlattı. 

Burada asıl önemli olan ucuz diye işlem yaptırdığınız yerlerin yetkinliğini sorgulamanız. Gittiğiniz salonlarda mutlaka belgeleri kontrol etmeye özen gösterin.  Ucuz diye vücudunuzu ve cildinizi emanet etmemelisiniz.  Cihazların ve kullanılan ürünlerin Sağlık Bakanlığı onaylı olmasına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmeden geçemeyeceğim.  

Kadınların gitmiş olduğu güzellik salonlarında ilk soracakları şey belge olmalı. Kurumsal olup olmaması önemli, yani merdiven altı yerlere gitmesinler, vücutlarını emanet etmesinler, her yere güvenilmiyor. Kötü ve hijyenik olmayan yerlerde yapılan uygulamalar cilt kanserine kadar yol açılabiliyor, bunun farkında olmaları lazım. Ucuz diye vücutlarını ve ciltlerini tecrübesiz ellere emanet etmesinler. 

Güzelleşme merakımızın çılgınlığa dönüşmesiyle estetik sektörü, standart dışı uygulamaların pençesine düşmüş durumda. Şikayet siteleri incelendiğinde olmadık vaatlerle kandırılanları, yanlış işlemler yapılıp sağlığından olanları, piyasanın on katı fiyatla sunulan hizmetleri ve dahasını görmek mümkün. Uzmanlar, ameliyat için bankadan kredi bile çektirenler olduğunu söylüyor. 

Sektör bu hızla büyümeye devam ederse elbette bazı suistimalleride beraberinde getirecektir. 

Budara biz tüketicilere düşen görev kendimizi güvenceye almak ve gittiğimiz güzellik merkezlerinin doktor kontrolünde olması ve Sağlık Bakanlığınca denetlenip denetlenmediğini sorgulamak. Yetkililerin üzerine düşen görev de bu tarz işletmelerin daha sıkı denetlenmesini sağlamak olmalı.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.