Güzelleştiren bir dokunuş…

botox-nedir-kimlere-yapilir-botoks
Özgen YILDIRIM
22 Aralık 2020

Botulinum toksin yani genel olarak en çok bilinen adıyla ‘Botox’ Clostridium Botulinum isimli bir bakteriden laboratuvar ortamında elde edilen, saflaştırılmış protein esaslı kas kasılmasını azaltan bir ilaçtır. Halk arasında en çok bilinenin ifadenin aksine ‘Yılan zehri’ değildir. Botulinum Toksin içeriğine sahip ilaçlar uygulama yapılan kasın aktivitesinde geçici paralizi oluşturarak etki etmektedir. Toksin bir tür bakteri tarafından üretilir. En çok bilinen kullanım alanı yüz kırışıklıklarının azaltılması olup bunun dışında terleme tedavisi, servikal distoni, aşırı aktif mesaneye bağlı idrar kaçırma ve migren tedavisi diğer kullanım alanları arasında yer almaktadır.

Hepimizin aklında ‘Peki, bu uygulama güvenli mi?’ sorusu olduğunu biliyorum…

Detaylı olarak incelenen bu medikal estetik tedavisi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 79 ayrı ülkede kozmetik kullanımı açısından onaylanmıştır. Yani güvenli bir yöntemdir. Yaklaşık 20 yıldır kullanılmakta olan bu tedavi yöntemini her yıl milyonlarca kişi tercih etmektedir.

Botoks’un ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanıldığını biliyor muydunuz? İlk önce bu hastalığı tedavi etmekte kullanılan yöntem, daha sonra estetik amacıyla dünyada popülaritesini artırmıştır.

Botulinum toksin uygulandığı kaslarda geçici bir hareket kısıtlılığı oluşturur. Kasın tamamını değil, yapıldığı noktanın 1 ila 2 santimetre çevresindeki kas dokusunu etkiler. Yüzde mimik kaslarına uygulandığında bu kasların hareketini zayıflatır ve kasın neden olduğu mimik çizgisinin derinleşmesini engeller. Çünkü kırışmamızın nedeni gereksiz veya fazla yaptığımız mimiklerdir. Uygulamadan yaklaşık 3 ila 4 ay sonra güçlü kaslarda hareket geri dönmeye başlar. 4 aydan sonra zayıf kasların hareketi de başlar. 6 ay sonra ise etki tamamen ortadan kalkar. 4 ila 6 ay arasında tekrarlanmasında fayda vardır. Düzenli Botoks uygulamalarında, kişi kaslarını fazla hareket ettirmemeyi öğrendiği için, artık daha az kırışacaktır. Ve de düzenli uygulamalarla süresi daha da uzayacaktır.

Halk arasında ‘Botoks uygulamasının ardından yüzünüz adeta tef gibi gerilir ve ifade kaybı yaşarsınız’ gibi söylentiler de var… Ancak şunu söyleyebilirim ki bu uygulamadan sonra ifade kaybı yaşamazsınız. Botulinum toksin uygulamasının amacı yüzü ifadesizleştirmek değil, mimikleri yumuşatmak, yüze doğal ve güzel bir şekil vermektir. Uygulanan doz ve bölge seçimi ile hem kırışıklıkların giderilip hem de mimiklerin kullanılması mümkündür. Botulinum toksin doğru teknik ve dozla yapıldığında yüze son derece doğal ve taze görüntü veren uygulamadır. Şaşkın bakışlar ya da ifadesiz görüntüler maalesef tamamen yanlış uygulamalar sonucu oluşan görüntülerdir.

Botulinum toksin enjeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıkları aynı seviyede gidermek mümkün değildir. Botulinum toksin doktor tarafından kas içine enjekte edilen ve dinamik kırışıklıkları etkin şekilde gideren bir tedavidir. Kremler ise cildi besleme, nemlendirme, güneşten koruma ve çok hafif yüzeysel kırışıklıkları giderme işlevlerini yerine getirir.

Uygulama yaptırmaya karar verirseniz ‘kesinlikle’ uzman bir doktora başvurmanızı öneriyorum…

Sağlıklı haftalar!

corona-korona-virus-test-kit-vaka-olum-vefat-death

Covid-19 ne zaman biter?

Garip oluşum