Güzelliğin ‘dudak’ payı…

dudak-estetigi
Özgen YILDIRIM
21 Temmuz 2020

Her kadının hayalidir çekici ve güzel olmak. Peki, bunda dudakların payı ne kadar etkilidir? Günümüzde de dudak estetiği en popüler ve en çok arzulanan yöntemlerin başında gelir. Estetik dolgu maddelerinin yıllar içerisinde daha gelişmiş bir hal alması, dudaklara yapılan dolgularında daha iyi bir durum almasını sağlamıştır.

Peki, dudak estetiği sadece dudakları kalınlaştırmak ve belirginleştirmek için mi yapılır? Tabii ki hayır! Dudak estetiği bilinenin aksine bazen de kalın dudakları inceltmek amacıyla uygulanmaktadır. Dudak dolgunlaştırma kalınlaştırma uygulaması hyaluranik asit içerikli geçici dolgu maddeleri ile yapılmaktadır. Bu dolgular aslında 12 ay süreyle giden bu sürenin sonunda tamamen vücuttan uzaklaşan, son derece sağlıklı, benzeri vücudumuzda da bulunan bir maddeler içermektedir.

Yapısal olarak hareketli bir bölge olan dudaklar, kılcal kan damarları açısından da zengindir. Hal böyle olunca herhangi bir yüz bölgesinden ziyade dudağa yapılan dolgular kısa zamanda erimekte ve hacim kaybetmektedir. Bu durum firmaların kendilerini geliştirmesini sağlamış ve özellikle dudak için üretilmiş çapraz bağları ve hyaluranik asit miktarları arttırılmış kiss, lips gibi dudak dolguları ortaya çıkmıştır. Ancak bu sayede yapılan dudak dolguları en az 6 ila 8 ay kadar hacimli olarak kalabilmektedir. Ben kendi hastalarımda Teosyal Kiss ve Juvederm dolgu maddesini kullanmaktayım.

Biraz da işlem hakkında bilgiler verelim…

Hazır kabul edilen dudak dolguları çok ince iğnelerle dudakların büyüyüp hacimlenmesini istediğimiz alanlara uygulanıyor. Ameliyatsız olan bu uygulama yaklaşık 5 ila 10 dakika sürüyor. ‘Ağrı yapıyor mu?’ sorusunu da duyar gibiyim: Dudak dolgunlaştırma öncesinde dudağa lokal anestezik kremler sürülür. Kişisel olarak tercih ettiğim dudak dolgusu markasında içinde lokal anestezi de mevcuttur. Dolayısıyla uygulama sırsaında hiç ağrı oluşmamaktadır. Alternatif olarak lokal anestezik iğnelerle dudakta tam bir uyuşma da elde edilebilir.

Peki ya eski halini özlersek…

Dudak dolgunlaştırma işleminden hemen sonra hafif bir şişlik meydana gelir. Sonrasında buz uygulaması sayesinde bu şişlik hem çok fazla oluşmaz, hem de hızla iner. Hemen normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Sonrasında bazen hafif morarmalar oluşabilir. Ertesi gün daha iyi bir hal alacaktır. 1 hafta sonra ise dolgu daha homojen bir görünüm alır. 1 ay sonra her zaman daha güzel bir görünüm elde edilmektedir.

Her zaman söylediğim gibi bu tarz işlemleri uzman kişilere danışarak yaptırmanız en uygun olanı. Dudak dolguları eğer iyi markalarla yapılmaz ise dudakta sertlik, kist, granulom, topaklanma yapabilirler. Bu yüzden mutlaka dudağa özel dolgular kullanmak gerekmektedir.

Uzmanından faydalanın, her daim sağlıklı ve mutlu kalın…

ocak-ayi-burs-ve-kredi-odemeleri-basladi

Geçici iş göremezlik, emzirme ve cenaze ödenekleri

corona-virusunde-dikkat

Tablo