Güzelliğin sırrı

Özgen YILDIRIM
28 Mart 2021

Güzellik ciltte başlar… Cilt ne kadar temiz, pürüzsüz ve kaliteliyse o kadar çok parlar ve göze hoş görünür. İşte, tam da bunun için cildinize bakmanız çok önemlidir. Eski çağlardan beri kişiler ciltlerini beslemek ve daha iyi hale getirmek için çok çaba gösterse de, günümüzde ortaya çıkmış çeşitli yöntemler sayesinde hayal ettiğiniz cilde kavuşmanız artık daha kolay.

Medikal cilt bakımı, dermakozmetik ürünlerle yapılan cildin canlılığını tekrar kazandırmaya, ciltte biriken yağ, siyah nokta, makyaj artıkları gibi cildin solgun görünmesine neden olan etkenlerden arındırmaya yönelik işlemlerden oluşur.

Medikal cilt bakımı uygulamasında öncelikle cilt analizi ile cilt ihtiyaçlarının belirlenmesi sağlanır. Cilt yağ, makyaj artıkları vs. etkenlerden temizlenerek bitkisel peeling için sağlıklı bir ortam oluşturulur. Bitkisel dermakozmetik ürünlerle hafif bir soyma işlemi ile cilt ölü hücrelerden arındırılır. Buhar terapi ile cildin gözeneklerinin açılması ve cildin yumuşaması sağlanır. Siyah nokta ve yağ butonlarının ciltten uzaklaştırılmasından sonra cilt yüksek frekans verilerek derin dezenfeksiyon sağlanır. Nemlendirici ve besleyici bakım maskesi ile cilt bakımı işlemi sonlandırılır. Süreç içerisinde ihtiyaç duyulması durumunda cildin yapısına göre ek bakım ve tedavi işlemleri uygulanabilir.

Son dönemlerde en çok tercih edilen uygulamalardan biri de dermaterapi… Dermaterapi, biomimetikpeptid ve kök hücre içeren ürünlerin dermaroller ya da dermapen adı verilen aletler ile cilde mikrokanallar açılarak uygulanmasına denir. Dermaterapi, vücudunun doğal süreçleri olan kolajen ve elastin sentezini tetikleyen, cildin yeniden yapılandırılmasını sağlayan medikal uygulamadır. Dermapen ile amaç; cildin genç, dinç, parlak ve sıkı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır.

Dermaterapi alttaki cilt problemleri tarafında hekimler tarafından etkin şekilde kullanılabilir:

* Cilt kalitesinin artırılması (hafif-orta-ileri)
* Akne izleri (hafif-orta-ileri düzey icepick-rolling ve box car tipi skarlarda)
* Yanık izleri
* Cilt çatlakları (stretchmarks veya sitria)
* Cilt lekeleri
* Göz altı morlukları

Dermaterapi öncesinde uygulamanın yapılacağı alan temizlenir. Cilt üzerine lokal anestezik krem sürülür. Anestezi etkisini ortalama 20 dakika içerisinde başlar. Dermapen mikro iğne derinliğini 0.5-2.5 mm arasında değişir. Dermatoloji uzmanınız uygulanacak mikro iğne derinliğini yüzey ve kişinin cilt özelliklerine göre ayarlar. İşlem sonrasında şişlik ve morluk oluşumunu önlemek amacıyla bölgeye buz uygulanır. Rahatlatıcı serum ve güneş koruyucu sürülür. Hassas ciltlerde hafif kızarıklık ve ödem olabilir. Düzenli buz uygulaması ile kısa sürede geçer. İşlem sonrası bakım konusunda dermatoloji uzmanınızın önerileri uygulanmalıdır. İşlem ihtiyaca göre genel olarak 2-4 hafta arayla tekrarlanır. Tek başına dermapen ortalama minimum 4 ila 6 seans, PRP, hyalüronik asit, mezolifting ya da somon DNA ile kombine tedavilerde ise ortalama 3 seans önerilir.

Dermapen ile kombine mezolifting, hyalüronik asit, somon DNA ya da PRP uygulamaları sonrası etki ortalama 21 gün sonra başlar. Üçüncü ayda netleşir. Maksimum 6 ay sürer. İhtiyaç durumunda seansların 6 ayda bir tekrar edilmesinde fayda vardır.

Uygulamanın özellikle dermatoloji uzmanları kontrolünde yapılması çok önemlidir. Ayrıca; Bölgede aktif bakteriyel, viral ya da mantar hastalığı ya da cilt kanseri olması, açık yara ve keloid olması durumunda işlem yapılmamalıdır. Uzman ellerde güvenli bir uygulamadır. Doğru ve uygun teknikle güneşli mevsimde bile yapılabilir.

Unutmayın; güzelliğin sırrı onu korumayı bilmekten geçer…

Sağlıklı ve mutlu haftalar dilerim…

 

sucluyu-ararken

Suçluyu ararken

Denetimler gevşedi