Güzellikleri yaşatmak lazım

Yılmaz DURMAZ
23 Eylül 2021

Kayserili çocuk babasından para ister.

Babası bir elinde demir para, diğerinde kâğıt para çocuğa sorar, “Bu demir, bu kâğıt para. Hangisini istersin?”

Çocuk babasına “O demiri, kâğıda sarıp verir misin?” der.

Kayserili, çocukluğundan zeki olup olmadığı anlaşılır derler ya.

İzmir’de ilk Havacılık Meslek Lisesini kuran Havajet Havacılık Meslek Lisesi sahibi Mehmet Çelebi 22 yıllık dostum. Yaklaşık bir yıl tek başıma hazırladığım 124 sayfalık Aktüel Panorama dergisinin de sahibiydi. Daha sonra İzmir Kayserililer Derneği Başkanı Sinan Bezircioğlu ile tanıştım ondan da yaşama dair güzel şeyler öğrendim. Kayserili Ege Serbest Bölge Müdürü Şenay Satoğlu ile tanıştım. Şenay Hanım tam bir Osmanlı hanımefendisi. Onları tanımak güzel duygu. Kayserililer Derneği her yıl buluşma gecesi düzenler, sağ olsunlar beni de davet ederlerdi. Oradaki Kayseri’nin değişik yerlerinden gelenler kendilerini tanıtırlardı. Beni de tanıtmak isterlerdi. Kendimi Annem Batmanlı, babam Samsunlu, eşim İzmirli, arkadaşlarım Kayserili deyince en çok alkışı ben alırdım. Bu da bende ve arkadaşlarımda güzel bir duygu oluştururdu.

Çocuğun parayı tanımasından söz etmişken, salgının yaklaşık iki yıllık süreçte ekonomide yarattığı tahribattan söz etmeden geçemeyeceğim. Bu süreçte işyerleri bir bir kapanırken Karşıyaka’dan Hakan Solak 9. Ayakkabı mağazasını açıyor. İstihdam yaratan insanları severim. Ülkemde bir işsizi dahi iş sahibi yapana saygı duyarım. Tekstil mühendisi Hakan Beyin Kapshon ayakkabı mağazalarının 9. Şubesini açma heyecanını sosyal medyadan izlerken doğrusu ben de sevindim. Türkiye’nin en büyük poşet imalat fabrikalarından olan Tek Ambalajın da sahibiymiş. İstihdam yaratan bu Karşıyaka sevdalısını kutluyorum. Birçok sosyal sorumluluk projelerinde yer alan Hakan Bey’e bir zamanlar sık görüştüğümüzde ‘Kazancının bir kısmını ihtiyaç sahipleri ile paylaşan adam’ diyordum.

Eğitim için yapılan her güzel çalışmayı, ülkemin aydınlık geleceğinin temeline konulan bir tuğla olarak düşünürüm.

Karşıyaka Belediyesi Karşıyakalı çocukların eğitimine farklı şekillerde destek olma çabası devam ediyor. 7 ayrı mahalle merkezinde görevli öğretmenler gözetiminde hafta içi 5 gün çocukların günlük ödevlerini yapmalarına yardımcı olacak.

Karşıyaka Belediyesi Alzheimer Merkezi’nin temelini attı. Önemli sayıda ileri yaş nüfusun yaşamını sürdürdüğü Karşıyaka’da bu proje bence çok önemli. 8 ayda bitirilmesi düşünülen bina, hastalara ve yakınlarına hizmet verecek.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını ile mücadele eden Türkiye, bir deprem ülkesi olduğu gerçeğiyle yaşamaya devam ediyor. Bir yandan pandeminin yarattığı sorunlarla boğuşmakta olan Türkiye’nin, büyük bir depremin yıkımıyla karşı karşıya kalmaması için Risk ve Zarar Azaltma konusunda, özellikle de Kentsel Dönüşümde yeni yaklaşımlara ihtiyacı var. Şimdi olay kentsel dönüşümden daha ziyade bina dönüşümü şeklinde gelişiyor. Bu durum kentlerin sorunlarının çözmek bir yana daha da derinleşmesine neden olacak gibi duruyor.

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kutoğlu hocamın şu önerisini uzun bir süre önce okumuştum. Olabilecek sorunlara önlem almak için Devlet ile hak sahipleri arasında bir Yatırım Ortaklığı modelini öneriyordu. Yatırım Ortaklığının başlangıç sermayesi DASK ve deprem fonlarından sağlanabileceğini belirtiyordu.

30 Ekim 2020’deki İzmir depreminde konutu yıkılanlara, ilk etapta yapılan bin beş yüz civarında konut 30 Ekim’de teslim edileceği, sırada üç binden fazla yeni konutun yapılması planlandığı söyleniyor.

Japonya’da meydana gelen depremlerin can kayıplarına yol açmaması bana göre de ‘Deprem öldürmez, binalar öldürür’ sözünü doğruluyor.

altayin-yeni-hedefi-timur

Büyük Altay renktaşını zorlar

ulke-genelinde-pes-pese-elektrik-kesintileri

Tencere tava