Hak yemeye hakkınız yok

Metin AYDINOĞLU
8 Ekim 2021

Hatasız kul olmaz. Mükemmel değiliz ki hiçbirimiz. Var mı hatasız, kusursuz insan. Uğraşmayın bir kişi bile bulamazsınız. Peygamber değiliz ki her birimiz. Hata muhakkak ki olacak. Hatayı anlamak, bilmek, yapmamaya gayret etmek, en büyük bir erdem. Yeter ki yanlış, gaflet, dalalet, ihanet, kasıt olmasın, bilerek isteyerek kul hakkı yenmesin. Sahada herkes hata yapar. Hakem ile futbolcu hata yapıyor da teknik direktör, antrenör, kulüp doktoru yapmıyor mu sanki. Futbolcu boş kaleye gol atamaz önündeki haftalara bakar. Çok ileri görüşlü ya, ondan. Hakem hata yapar ayyuka çıkarılır. Tamam sonuca etkileyen hata olmasın. A takımının alın terini alıp, B takımına vermesin. Futbol genel olarak, spor hatalar oyunu. Hata olacak ki gol olsun, sayı olsun, basket olsun, set kazanılsın. Hepsi hatasız oynuyor, her iki takım dahil. Var mı böyle bir maç. Olamaz ki mümkün değil. Ona bakarsanız, çalımla geçilen de hata yapmıştır, geçirmeseydi. Böyle demek gerek. Bilgisayar oyunu değil ki.

ATAMAZSAN ATILIRSIN

Hakem mesela. Faulü görmeyebilir, hatta yön olarak ters karar verebilir. Taç, aut, korner gibi en basit kararları bile ters verebilir. Veya tribünden, televizyondan bize öyle görünmüş olabilir. Belki hata bile değildir. Bize öyle gelmiş, öyle yorumlamış olabiliriz. Belki bu da büyük hata. Sahada hakemsen hakemliğini bileceksin. Hakemsin hak’emen değil. Öyle olmaya hakkınız yok. Adalet her zaman. Ali Palabıyık’a yakıştıramadım, olmadı, yapmayacaktı. Gözümden düştü, bitti benim için. Sildim. Bu hata değil. Kötü gidişin tam ortası. Hem de FİFA kokartlı, vah halimize. Muslera’ya sarı kart gösterdi. Doğru karar. Devamı yanlış, hem de çok yanlış. Tüm doğruları siler atar. Muslera ne yaptı ? ‘Al bu topu da…’ hareketi yaptı. Vurdu, geçti topa değil sadece. Atamadı, evet evet atamadı. İkinci sarı kartı çıkaramadı. Eyyamcılık bunun adı, günü kurtarmak. Başka bir şey değil. Yazıklar olsun. Hesap kitap yapmasana. Geldiğin gibi gidersin. Hakem dediğin zeki ve akıllı olur. Kafanı eğip sarı kartı yazacağına bak sağına soluna. Kime gösterdiğin belli. Adı belli, numarası belli, ünlü de zaten. Sonra yaz. Ama o ihraçlık hareketi gör. Atlama. Benim bile naçizane sana emeğim geçti, yazıklar olsun. Rahmetli, cennet mekân hocaların hocası Halil Erdoğan ne derdi bilir misin ey Ali. ‘Sen atılması gerekeni atamazsan o seni sahadan, stattan, hakemlik atar’. Maç videosu izleyeceğine, aç da biraz kitap oku, kitap. Adaleti, emeğe, alın terine saygıyı sil baştan öğren. Bu ne yaman çelişki. Bak şu işe, adın da Ali oysa.

GEÇMİŞ OLSUN ÜNAL AĞABEY

Sporumuza, futbolumuza çok emeği geçti. Onlarca, yüzlerce sporcunun yetişmesinde katkısı, emeği oldu. Beyefendi bir kişiliktir, maçlarına çıktım zerre kadar şovu olmadı. Kem gözle, yan gözle bakmadık birbirimize. Saygı, sevgi, hoşgörü başımızın tacı oldu ki. Şimdi birbirimize bakacak yüzümüz var. Saygıdeğer büyüklerim Mikail Yıldırım (merhum), Ali Rıza Beyler ile Nevzat Beyler (merhum) ile harika dörtlü oldu sevgili Ünal Babacan ağabeyim Balçova İdmanyurdu’nda. Göztepe’nin Milli kaptanı Halil Akbunar’ın da ocağıdır. Medicana Hastanesi’nde Dermatolog Prof.Dr.Neslihan Şendur tarafından operasyondan geçti. Durumu gayet iyi Ünal ağabeyimin, acil şifalar diliyorum. Ünal ağabeyime, Neslihan hocama selam olsun. Söz uçar, yazı kalır.

BURANIN ARKAS’I OKYANUS

Okulla spor bal gibi de yürür. ‘Eğitim ve Sporda Yan Yana Omuz Omuza’ parolasıyla yola çıkan Okyanus Kolejleri ile Arkas Spor Kulübü güçlerini birleştirdi. Sporcu nesiller yetiştirmek amacıyla binlerce erkek ve kız çocuğunun voleybolla tanışmasına olanak sağlayan, Türk erkek voleybolunda başarıları ile ülkemize ilkleri yaşatan Arkas ile Türkiye’nin adını defalarca spor, sanat ve bilimle Dünya çapında duyuran Okyanus Kolejleri tarihi imzayı attı. Onlar da bir milat yaşattı İzmir’imize. Gazeteci büyüğüm Esat Erçetingöz tarihi ana hem tanıklık etti hem de deklanşöre ustalıkla basarak fotoğraflarıyla ölümsüzleştirdi. Okyanus Kolejleri Genel Müdürü Lokman Demiray, Arkas Spor Külübü Yönetim Kurulu Üyesi Atıf İnönü, Arkas Spor Kulubü Erkek Voleybol Takımı Antrenörü Glenn Hoag, Okyanus Kolejleri mezunu Arkassporlu Efe Mandıracı, Mirza Lagumdzija, Halit Kurtuluş, Enes Ali Ay ile Okyanus Kolejleri Öğrencisi Milli Sporcu ve Okul Kaptanı Meriç Akovalı da güne tanıklık yaptı. Hayırlısı olsun. Gerisine ardına arkasına bakma, geleceğe bak. Eğitimli sporsa Okyanus, sporlu eğitimse Arkas.

SANTRADA FELSEFE KARDEŞLİĞİ

Türkiye’nin Altınordusu ile amatörün Altınordusu Pınargücü sonunda birbirine kavuştu. Felsefe kardeşliği anlaşması imzalandı. Pınargücü Kulüp Başkanı Osman Yaren, Asbaşkan Ercüment Şanlı, Alt Yapı Sorumlusu Teknik Direktör Yalçın Akdemir, Altınordu Tesisleri’nde Altınordu Futbol Kulübü Başkanı Seyit Mehmet Özkan ile birlikte tarihi sözleşmeye imzaları attı. Yeni bir milat başladı.
‘İyi birey, iyi vatandaş, iyi sporcu’ hedefi olan Altınordu ile ‘Hayal edin beraber başaralım’ diyerek yoluna devam eden Pınargücü felsefesini ortaya koydu. İşte buraya yazıyorum. Şimdi adını bile yeni duyduğunuz Pınargücü’nden Milli Takımlarımıza, Barcelona’ya, Real Madrid’e, Frankfurt’a nice evlatlarımız gidecek. Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli, pınarlı günler. Hayırlı uğurlu olsun.

“Cümle kurma ve ifade etme yeteneğimiz tehdit altında”

depremzedeler-icin-baskan-sandala-muteahhitlerden-tam-destek

Bayraklı start verdi