Hakemin kadını erkeği olmaz ki

Metin AYDINOĞLU
1 Eylül 2020

Karar mercii hakimin, savcının, yargıcın, kadını erkeği diye ayrım var mı ki, yok. Hemşirenin de erkeği kadını diye ayrımı yok, artık kalmadı. Aynı koşullarda şartlarda çalışıyorlar, aynı listede adları geçiyor. Peki niye futbol hakemlerinde bu var, çok saçma ve de çağ dışı değil mi ? Kadın listesi ayrı, erkek listesi ayrı, sanki lavabo kapısı levhası. FİFA listesi açıklanıyor FİFA Kadın deniyor, erkekler için FİFA Erkek denmiyor mesela. Erkek kelimesine gerek kadın illa olacak, niye. Cinsiyet ayrımcılığı bu, başka bir şey değil, ayrımcılık da insan haklarına aykırı.

FİFA MÜRVET NEDEN KIDEMSİZ

Samsunspor – Trabzonspor hazırlık maçı, gözlerime inanamıyorum yardımcı hakemlerden biri kadın evet, evet kadın, Giresun’dan Mürvet Yavuztürk, çok mutlu oluyorum. FİFA Kokartlı, hani bir çok erkeği koşu sınavlarında sollayıp geçen, barajları alt üst eden Mürvet Yavuztürk’ten bahsediyorum. Maçın hakemi Ordulu Klasman Hakemi Adem Cinek, Yardımcıları Mehmet Şengül Ordulu Üst Klasman Yardımcı Hakemi, Mürvet de Kadın Bölgesel Yardımcı Hakemi. TFF’nin tanımlamasına göre böyle ama, o bir FİFA hakemi. Kıdemli tarafta çıkması gerek budur doğrusu. Kadın olduğu için diyeceğim değil. Sordum soruşturdum meğer kendi böyle istemiş, çünkü Mehmet TFF kategorisine göre Üst Klasman yani Süper Lig, 1.Lig yardımcı hakemi ama FİFA değil. Mürvet de daha alt liglerin yani Bölgesel Yardımcı Hakem statüsünde ama kokartı FİFA var mı ötesi. Gel de çık işin içinde. MHK’de kadın üye yok, Süper Lig’de, 1.Lig’de düdük çalan kadın hakem yok, yardımcı yok, gözlemci yok. Mürvet’i atayan MHK’yi kutlarım, devamı gelmeli. Çok da başarılı idi Mürvet.

GÖZÜMOĞLU İLE KIRAN ÜZDÜ

Efsanemiz, değerli büyüğümüz Halil Kiraz’ı toprağa vermenin üzüntüsünü henüz atlatmamışken, iki kaybımız daha oldu spor dünyasından. Çok erken yaştaki kayıplarımız, üzüldük, kahrolduk. Göztepe sevdalısı, Göztepe Spor Kulübü Başkanlarından sevgili Cemal Gözümoğlu ağabeyimizi kaybetmenin şokunu yaşıyoruz. Güzel insandı Cemal ağabey. Çanakkale Bölgesi futbol hakemlerinden Eceabat doğumlu Onur Kıran’ı da Giresun’da yaşanan sel felaketi bizlerden kopardı. Jandarma Uzman Çavuş olarak görev yapan Onur kardeşim, kurtarma çalışmaları sırasında menfez çökmesi sonucu şehit oldu. Bakalım göreceğiz bizim heybetli dernek ne yapacak şehidimiz ve ailesi için. Cemal Gözümoğlu ile Onur Kıran’a rahmet diliyorum, mekanları cennet, ruhları şad olsun.

BAŞARILAR EMRE KARGIN

Burak Pakkan, Çağdaş Altay, Kürşad Filiz, Emre Kargın ile Burak Taşkınsoy. Süper Lig’de düdük çalma hakkını elde eden 5 yeni isim. İçlerinde bizim Emre’miz de var, Emre Kargın. Fethiye doğumlu, İzmir’e bağlı hakemliği başarıyla yürüten 30 yaşındaki kardeşim, geçen yıl çıkmalıydı olmalıydı, kısmet bu sezonaymış. Çok iyi hakem, kendini maçlara verirse, gereksiz işlerle uğraşmazsa, FİFA kokartına şimdiden adayımdır, evet çok erken ama şimdiden yazıyorum ki, söz uçar malumunuz, kalsın bu satırlarda. Başarılar gençler, yolun açık Emre Kargın haydi göreyim seni.

AYCAN YANAÇ ALG’de

Önce şunu belirteyim ALG de ne diyorsanız, eğer. Bildiğiniz bir tür canlı organizma olan Alglerden gelmiyor adı. Başkanın adından sevgili Ali Gözcü’den geliyor, yani ALi Gözcü. Ali’nin AL’ı Gözcü’nün G’si oldu ALG. Survivor Aycan değil, Milli futbolcumuz Aycan Yanaç o. Çok iyi futbolcu, Fenerbahçe O’nun için kadın futbol kuracak derken, Ali Gözcü’nün başkanı olduğu ALGSPOR kaptı Aycan’ı, Sportif Direktör, kadın futboluna yıllardır hizmet veren Suat Özcan ağabeyim de ikna etti ve imzayı attırdı. ALG, geçen sezonun şampiyonu ve bu yıl da şampiyonlar liginde mücadele verecek. Medyatik oldu ve de idmanlara gitmedi diye kadroya almayacağını açıklayan Milli Takım Teknik Direktörü Necla Güngör hocamızın vereceği karar merakla bekleniyor. Aycan her yerde görev yapar, bu yetenek, arzu ve istek olduktan sonra.

“Allah cezanı versin Osman Bey!”

corona-virusunde-dikkat

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak