Hakemler de böyle seçilse

Metin AYDINOĞLU
11 Ocak 2022
Karşıyaka Belediyesi’nce 8-10 yaşlarındaki evlatlarımız için Suat Cemile Balcıoğlu Spor Salonu’nda ‘Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi’ açıldı. Amaç, sportif yeteneklerini keşfetmek, yeteneğini de dikkate alarak, doğru spora yönlendirmek. Tanıtım da uygulamalı yapıldı. Uzman spor eğitmenleri, 16 farklı performans ve yetenek ölçümü yaptı. 11-18 yaş arasındaki lisanslı sporculara, antrenörleriyle iş birliği yapılarak performans testleri uygulayıp, somut verilerle sportif gelişimlerine katkı sağlanacak, takibi yapılacak. Yeteneği keşfetmek, yeteneği geliştirmek, harika bir iş, proje. Ücretsiz.
GAZETE OKURKEN SAKIZ ÇİĞNEMEK
Hakemler de sporcudur. Hakemlik de yetenek gerektirir. Yeteneğinin olup olmadığı keşfedilmeli, varsa da geliştirmeli. Yeteneği olmayanları yol vermek gerek. Biz ne yapıyoruz, peki. Boyuna posuna bakıyoruz, yakışıklı ise, güzel ise, harika, artı puan. Yabancı dili varsa süper. Sanki memleketimin maçlarında İngilizce konuşuluyor. Sen önce vatandaşının hem dilini hem de vücut dilini anla, nerdeee. Karşıyaka Belediyesi harika iş yapıyor, kutlarım. Bunun, uygulamanın hakemler için de olanından yok mu ? Saçma sapan mülakat yapılıyor, adalete, eşitliğe, insan haklarına aykırı. Ayıp, yazık, günah. Ağzı laf yapıyorsa, kılık kıyafeti düzgünse oldu bitti maşallah. Hakemsin. Maçları da katlede katlede, yapa boza yetiş, yok böyle bir dünya. Okumadıkları gazeteden vereceksin eline, ağzına da sakız. İçinden okuyacak, sakızı çiğnerken de dur diyeceksin. Okumayı bırakıp, sakız çiğnemeye, devam ediyorsa, bir de okuduğunu anlamış mı bakacaksın. İkisi de yoksa, hakem yapmayacaksın. Biliyoruz da yazıyoruz. Ancak daha bilimsel verilerle bu işi yapmak gerek. Biri yapsın da. Hakemliğin ruhunu, futbolu bilen, sporu, sporcuyu tanıyan, anlayan, seven hakemler gelsin. Etiktir, ahlakidir, uygundur, adalet de gelir, yurdumun sahalarına.
HAYRİ ÖZMERİÇ UNUTULMAYACAK
Yorucu işler arasında, zaman ayırıp spor yapmak. Hem iş insanı olup hem de sporda başarılı olan, sporu seven ender insanlarımızdandır. 93 yaşına dek dolu dolu yaşadı. Borsacı, pamuk tüccarı, İzmir Masterler Atletizm Kulüp Başkanı, Milli atlet, dağların efendisi, bilinçli spor yapanlardan. Adıyla yaşayacak okulu var, kitap da yazdı. 35 yaş üstü için yazdı, okumuştum. 56 yaşına geldim, kulağıma küpe oldu yazdıkları, uyguluyorum, hayranlıkla, pişman değilim. Karşıyaka semtinin duayenlerinden, unutulmayacaklardandır sevgili Hayri Özmeriç amcamız. Allah gani gani rahmet eylesin mekânı cennet olsun. Kitabı var, okulu var, yetiştirdiği sporcular var, kurduğu kulübü var, yaşayacak, yaşatacak eserler bırakıp gitti. Cennete böyle gidilir, arsa satanlara kanarak değil.
ERDEM ÖZKAYIMOĞLU KURSU
15 yaşında, 1970’de Bozyakaspor’da başladı. Asansör Gençlik ile Güzelbahçe Gençlik’in ardından 1975’de İzmirspor’a geldi. 11 sezon formasını giydi. Efendi, olgun, sportmen, bilinçli, delikanlı bir şekilde kaptanlık yaptı Erdem Özkayımoğlu ağabeyim. 3 sezon Kuşadası Gençlik’te, 1 sezon da Bergamaspor’da giydi. İzmirspor’un unutulmazlarındandır, 13 Şubat 1983’de Atatürk Stadı’nda Fenerbahçe’nin as kadrosunu Kadri Özateşler’in enfes golüyle yenip, Donanma Kupası’nı kaldırma onuru yaşayan Şimşekler’in efsane kaptanıdır. Dr.Şaban Acarbay başkanlığındaki İzmir TÜFAD, 4 Ocak’ta başlayan, iki gün sonra bitecek C-Lisans Antrenör Kursu’na Erdem Özkayımoğlu adını verdi, teşekkürler. İzmirspor’u bizlere sevdiren Erdem kaptanıma, ağabeyime çok yakıştı, sevgi ve saygılarımla.
BAŞKANLAR AYNI TAKIMDA
İkisi de başkan, aynı yaştalar, aynı lisede okudular, dünya görüşleri de aynı. Birbirlerini unutmadılar, spor dostluktur, kardeşliktir diyoruz ya, işte böyle. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ile CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından’ın aynı takımda forma giydiğini biliyor muydunuz ? Zıpkın gibi, fişek gibi gençler. O kadroda ‘Yeşilovalı İslam’ olarak isim yapan, hakemlikte devrem İslam Yetkinoğlu da forma giymişti. Araştırdım, ulaşamadım. Yaşıyorlarsa sağlıklı ömür, kaybettiysek rahmet diliyorum. Takımın hocaları, beden eğitimi öğretmenleri Mustafa Plevneli ile Hikmet Özün. Yıl 1974-1975, Namık Kemal Lisesi futbol takımı. Liselerarası İl Birinciliği’nde İzmir Şampiyonu, Denizli’de Bölge Şampiyonu olan NKL’liler. Renklendirilmiş fotoğraftaki gülen yüzler de hatıralarda kaldı, selam olsun.
meslege-gore-asgari-ucret-mi-geliyor

Statüne göre ölüm yardımı nedir?

Kimseyi memnun etmeye çalışmayalım!