Haklarınızı helal ediniz

hamdi-turkmen-kayip
Metin AYDINOĞLU
9 Ağustos 2022

Acılar paylaşınca azalır, sevinçler paylaştıkça artar, derler. Tamam da. Global dünyada düzeninde o da değişti. Acılar paylaşınca hiç azalmıyor. Sevinçler de öylece artmıyor ki. O an ne olursa, o. Bir günde dört yakınımı, sevdiğimi, yaşanmışlıklarımı kaybettim. Acım tam tersi katlandı, arttı. Hiç de azalmadı. Lise arkadaşım Mehmet Erel’in ağabeyi sevgili Zafer Erel kardeşimizi. Hakemlikten İsmail Şen hocamı. Gazetecilikten Hamdi Türkmen müdürümü, ustamı. Aynı gün, cismen veda ettik. Ruhen, kalbimizde. Derin üzüntü içindeyim. Mekanları cennet ruhları şad olsun, inşallah. Ailelerine, sevenlerine, yol açtıklarına, ışık tuttuklarına, istihdam yarattıklarına, sabır diliyorum. Hizmetleri unutulamayacak.

KARDEŞİ GİTTİ MAÇ GELDİ

Böyle göstermelik, yapmacık görüntü, karar mı olur ? FİFA Kokartı taktığı halde, hakemliği sürekli geri giden. Üstüne bir şey koyamayan. Her an kural hatası yapacak diye endişe ettiğim Arda Kardeşler, koca sezon Trabzonspor’un maçlarına çıkamadı. Altınordu’nun yetiştirdiği, kardeşi Erce, her zaman oynayamasa da son şampiyonun file bekçisi diye. Çok saçma, bu çağda. Arda’ya mı güvenmiyorsunuz, Erce’ye mi, kime peki ? Kardeşiyle aynı sahada diye güvenmiyorsanız, ahalinin hakemlere güvenmesini mi bekleyeceksiniz. Kardeşinin hatırı için es mi geçecek, çok komik. Yani kardeşi gitti, maç geldi.

HANGİ YÜZLE ?

8 Mart Dünya kadınlar Günü. Güzel bir gün. Utanç verici bir gün de oldu, ilaveten. Birilerinin sayesinde. Ferhat başkanlığındaki MHK, ‘İspatlamadan, hisle, duyumla, apansız, talimatla şak diye, hem de sezon ortasında, araştırmadan soruşturmadan hakem kıyımı’ yaptı ya. İşte o kıyım yapan MHK üyeleri, doğradıkları, kıydıkları hakemlerin maçına gözlemci olarak maçlarına çıktı, ilk hafta. Gel de güven şimdi. Canım ülkem, başka yerde asla yaşayamam.

O BİR HASTA, TEDAVİDE

Severseniz, sevmezsiniz. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz. Paşa gönlünüz bilir. Ancak bu yapılan doğru değil. Yazdıklarıyla yargılıyorlar. Söyledikleriyle saçmalayanlara bakın asıl siz. Büyüğüm sevgili Hıncal Uluç ustamdan bahsediyorum. En cevval zamanında gıklarını çıkartamayanlar, şimdi yoğun bakımda iken. Klavye kahramanı oldu. Utanmadan, sıkılmadan sallıyorlar. Cevap hakkı yok da ondan. Cesarete bakın breh breh. Kalk ayağa Hıncal ağabey. Yazılması gerekenleri yazmayanlar, yazamayanlar, sümen altı yapanlardan, hesap sorsanıza. Adres yanlış. Hasta yatağı değil.

AMATÖRE HİZMET ET

Zirvede bırakmak gibi bir tanımlama var, hakemlikte. Laf yani. Süper star, assolist mi ? Tarkan, Ajda Pekkan değil ki. Dünya çapında gururumuz Cüneyt Çakır’dan bahsediyorum. Yüzlerce önemli organizasyonda düdük çaldı. Bir türlü kafam basmıyor. Sezon ortasında açığa alındı. Sonra ‘gel’ dendi, gitti, döndü. Maçlara çıktı. Yardımcı hakemlerine. Hatta sert baktığı futbolculara bile çak hareketi yapmaya, gülümsemeye, tebessüme, sempatikliğe başladı. Sezonun bitti. Hakemliği bıraktığını açıkladı. Ne alaka bu şimdi ? Yerinde olsam. Bir dilekçe verir, sadece amatör maçlara çıkardım. Hizmetse bu daha güzel hizmet. Eğitimse, tabana lazım, şart.

100.YILDA ŞAMPİYONLUK

Galatasaray Kulüp Başkanı Dursun Özbek ‘Cumhuriyetimizin 100.yılında şampiyonluk yaşamak istiyoruz’ dedi. Harika, çok güzel, hoş. Aklımda birden bizim İzmirliler geldi. Onların da şampiyonluk hakkı. Cumhuriyet’le beraber. Süper Lig’de olmasalar da. Göztepe, Altay, Altınordu, Karşıyaka, Bucaspor, Yeşilova, Çiğli Belediyespor, Aliağa FK, Gaziemirspor, Ülküspor, Özçamdibi. Şartlandırmış olmayayım, bu bir rica. 100. yılın hatırına, sizler de çıkın bir üst lige, lütfen.

ÇOK GÜZEL HAREKETLER 

Biri kalesinde çok gol gören rakibi, yorulmasın diye. 80 metre ilerdeki taca çıkan topu alıp, rakibine getirdi. Biri yenik durumda olmasına rağmen, skor olarak öndeki takımın futbolcu eksiltme isteğine ‘Olmaz’ dedi. Biri ‘aut değil, korner hocam benden çıktı’ dedi, 1 numaralı file bekçisi. Biri de tam bir kaptan, skor değil spor için forma giyenlerden, arkadaşlarının gazını aldı. Helal olsun. Kim bu canlar ? Balçova’daki masterler veterenlar turnuvasında ter dökenler. 40 yaş civarında delikanlılar. Birkaç kötü örnek için, hepsini, herkesi karalamak, olmaz. Bilin istedim. Başka yazan da yok. Takip eden yok da. TFF tanımıyor, vatandaş bilmiyor. Sen yazmazsan, ben yazmazsam nasıl çıkacak karanlıklar, aydınlığa. İyi haftalar ola.

bornova-belediyesi-mustafa-idug

Bornova Belediyesi’nin sosyal demokrasi anlayışı su faturasından aldığı payı 187 kat artırmak mı?

bazen-cilt-de-terapi-ister

Yüzünüzde asılıp kalmasın…