Hangi aşı?

dso-yeni-koronavirus-mutasyonu-konusunda-ingiltereyle-yakin-temasta
Yılmaz DURMAZ
10 Aralık 2020

Dünyaya diz çöktüren Covid-19 can almaya devam ederken, tüm dünyada olduğu gibi aşılarının güvenirliği ülkemizde de tartışmaya açıldı.
Yeni gündemimiz inaktif aşı mı, mRNA aşısı mı? Türkiye’nin gün saydığı inaktif aşı CoronaVac ile Batı’nın yöneldiği mRNA aşısı arasındaki farklar tartışılıyor. Etkinlikleri, yan etkileri, fiyatları…
Bir bilim insanımız “aşı olsun da ne olursa olsun” derken, aşıların onay başvuruları onay kurullarında hızlı bir şekilde ele anıyor. Dünyada 70 milyona yakın vaka sayısı ve 2 milyona yakın insan ölümü göz önüne alındığında onay için aceleci davranıldığını söylenemez. Pandeminin kırılması adına aşıdan başka seçeneğin olmadığı görüldü.
Birkaç gün önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ‘Sputnik V’ adlı korona virüsü aşısının yapılması talimatı ile 70 tıp merkezinde başlandı. İngiltere, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu BioNTech- Pfizer aşısına onay verdi. Çin Türkiye ve Brezilyada 3. Faz uygulamalarını yaptığı CoronaVac aşısını önümüzdeki birkaç gün içinde Türkiye’ye verecek. Moderna, Oxford-AstraZeneca…
Pandemi sürecindeki çalışmalarını takdirle izlediğim Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi: “İnaktif yöntemle üretilen aşılar daha güvenilirdir. Tarihte bilinen en iyi yöntem budur. Bunun uzun vadeli sonuçla rını biliyoruz. Virüsün genetik yoluyla geliştirilen mRNA aşıları, kısa vadede iyi sonuç verdi. Ama orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacağını bilmiyoruz.”
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, Sağlık Bakanı’nın söylediklerini eczacı kimliği ile doğrulayıp, Çin’in aşıyı üretme yönteminin doğru bir yöntem olduğunu, aşı olacağını ve tavsiye edeceği söylemi iyi ses getirdi.
Özel, alkışlanacak sözü ile gündem oluşturdu. Şöyle dedi: “Bu konuda siyasi kutuplaşmanın dışına çıkmak lazım. Sağlık Bakanı’na çağrımdır: Gelin, bu konuda ulusal bir kampanya yapalım. Biz bu konuda elimizi uzatmaya hazırız.”
İnsan üstü bir çabayla virüse karşı başarı oranı yüksek aşıların keşfedildiği bir dönemde aşılarla ilgili hurafeler yaymaya çalışanlar da çok. Nobel ödüllü Prof. Aziz Sancar’ın hiçbir sosyal medya hesabı yokken onun adına açılan hesaplarla insanların kafası karıştırılıyor.
Algı baronları yine iş başında. Aşı ile insanlara çip yerleştirileceği söyleniyor. Dünyadaki kaynakların insanlara yetmeyeceği varsayılarak bu virüsün çıkarıldığı, bağışıklık sistemi zayıf olanların ayıklanması ve aşılarla dünya nüfusunu azaltmaya yönelik bir program olduğu…
Tuvalette bile kullandığımız akıllı telefonumuzla kendimizle ilgili tüm verileri teslim etmedik mi? Şimdi aşı ile çip mi takılıp izleneceğiz?
Kolaycılığı seçtiğimiz için sağlık konusunda uzmanları ve bilimin sesini dinlemek yerine o alanda hiçbir yetkinliği, tecrübesi, eğitimi olmayan algı baronlarına kulak veriliyor. Bana göre bu algı baronları hepimizden önce aşı olmak için sıraya girecek.
Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, İlçe Emniyet Müdürü Metin Yalçın, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Karaman pandemi ile mücadele için hep sahadalar.
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da pandemi ile mücadelede kurumlara destek vermekle kalmıyor, o da sürekli sahada. Karşıyaka’nın yeni genç İlçe Sağlık Müdürü Dr. Cenk Benli gelir gelmez ayağının tozu ile pandemi ile mücadeleye başladı. Karşıyaka ekibi güzel ve başarılı. Kendilerini bu başarılı çalışmalarından dolayı da kutluyorum.
SON SÖZ “Kim ne derse desin, Covid- 19 ile savaş, hepimizin savaşı. Siyasi kutuplaşmanın dışına çıkmak lazım.”

Hatıralarımızın özel konuğu: Adile Naşit

ekonomi-icin-korkutan-yorum-6-ay-sonra-ciddi-bir-buhrana-girilecek

ABD dolar basıyor değeri niçin düşmüyor?