Hangi Kur’an ‘Oku’ diyen mi?

Tuğçe DOĞANELİ KAMACI
24 Aralık 2022

Dünya Afganistan’ı konuşuyor. Gençlerin eğitim hakkını tartışıyor. Afgan kızlar destek bekliyor, sosyal medya hesapları, bürokratlar, herkes… Herkes ülkeye karabasan gibi çöken Taliban yönetimine karşı eğitim hakkına sahip çıkıyor. Kaçıranlar için özetleyelim: Taliban Geçici Hükümeti‘nin Yüksek Öğretim Bakanlığı Sözcüsü Hafız Ziya Haşimi’nin yaptığı açıklamaya göre, ülkedeki tüm kamu ve özel üniversitelere genç kızların eğitimiyle ilgili talimat gönderildi. Talimatta, bakanlar kurulu kararı ile kız öğrencilerin üniversitelerdeki eğitimlerinin ikinci bir duyuruya kadar askıya alındığı bildirildi.
Taliban’ın atadığı Yüksek Öğretim Bakan Vekili Nida Muhammed Nedim, Afganistan Devlet Televizyonu‘nda katıldığı bir programda yüksek öğretim alanında Taliban yönetiminin getirdiği kuralların düzgün bir şekilde uygulanmadığını savundu.
Nedim, “Üniversitelerde kız öğrencilerin örtünme kurallarına riayet etmediğini, yasağa rağmen halen bazı üniversitelerde karma eğitimin devam ettiğini, kız öğrencilerin üniversite eğitimi için farklı vilayetlere gidip ailesi ya da herhangi bir ‘mahremi’ olmadan orada yaşaması ve buradaki yurtlarda kalmasının uygun olmadığını ve üniversitelerdeki bazı bölümlerde kız öğrencilerin eğitim almaması gerektiğini” söyledi.
Ziraat ve mühendislik gibi bazı bölümlerde kızların eğitim almasının “İslami kurallara ve Afgan onuruna ters” olduğunu iddia eden Nedim, “Amacımız kızları eğitimden mahrum bırakmak değildir. Üniversitelerdeki sorunların çözülmesi için çalışmalar devam ediyor” ifadelerini kullandı. Uygulamaya uluslararası alandan gelen tepkiler için ise “İçişlerimize karışmasınlar” diyen Nedim, kız ve erkeklerin eğitim aldığı medreseler için ise yeni bir kararın gündemde olmadığını, medreselerin faaliyetlerini mevcut haliyle sürdüreceğini belirtti.

YÜK HEP KADINDA

İnanılır gibi değil. Üniversitelerdeki sorun diyor, sorun sizsiniz halbuki. Afgan onuru, ne demek? Neden bu onur, hep kadınların omzuna yük? Eğitim hangi İslam’ın kuralına ters, kitabı “Oku” ile başlayan İslam’ın mı, peygamberi “İlim Çin’de de olsa alınız” diyen İslam’ın mı? Peygamberin eşi ticaretle uğraşmıyor muydu, Taliban Hz. Muhammed’den mi yoksa eşi Hz. Hatice’den mi daha iffetli! Karar kabul edilemez. Bu korku ve işkence yönetimi derhal sona ermeli.
Tüm dünyada olduğu gibi karara Türkiye’den de tepkiler yükseldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kararın İslam dininin ruhuna aykırı olduğunu belirtti, “Bu yasağın dinde yeri yok” dedi.
Dışişleri Bakanlığı’nca, “Afganistan’da yükseköğretimde de kız öğrencilere getirilen eğitim yasağını üzüntü ve endişeyle karşılıyoruz” açıklaması yapıldı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Afganistan’da yükseköğretimde de kız öğrencilere getirilen eğitim yasağını üzüntü ve endişeyle karşılıyoruz. Eğitim, tüm bireylerin fırsat eşitliği temelinde ayrımsız olarak yararlanması ve mahrum bırakılmaması gereken temel bir insan hakkıdır.
Afganistan’da halkın beklentileri uyarınca tüm kız çocuklarına eğitim hakkının istisnasız tanınması ülkenin refahı ve geleceği bakımından da önem taşımaktadır. Bu çerçevede, bahse konu kararın gözden geçirilmesi ve gerekli adımların bir an evvel atılması beklentimizi ifade ediyoruz” denildi.

DİNDAR DEĞİL YOBAZ

Ahmet Şerif İzgören’in muhteşem sözünü hatırlatmadan geçemeyeceğim, “Kendi inancına sıkı sıkıya bağlı biri yobaz değildir. Yobaz kendi inanç ve değerlerine beklediği saygıyı, başkasının inanç ve değerlerine göstermeyendir.” İranlı kızkardeşlerimizin olduğu gibi Afgan kız kardeşlerimizin de yanındayız. Dünyanın neresinde olursa olsun, ayrık otu gibi her yerden biten, toplumların çocuğuna, kadınına, çiçeğine düşman tüm yobazların karşısında, bizlere bu aydın ülkeyi bırakan Atamızın izindeyiz.

İYİ HABER:

Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seda Keskin Avcı, kimya mühendisliği alanında etki yaratmış isimlerin bilim dünyasıyla paylaşıldığı Chemical Engineering Research and Design (ChERD) dergisinin bu yıl ilan ettiği “Dünyanın En Seçkin 20 Bilim Kadını” listesinde yer aldı. Keskin Avcı, ‘Women in Science / Bilimde Kadın’ odaklı başvurusuyla ‘mühendislik’ alanında Türkiye’den seçilen ilk kadın üye unvanını aldı.

GÜZEL İÇERİK:

Instagram hesabı, “Enteresan Bilgiler”, hayatı, ilişkileri, duygu ve düşüncelerle, tavırlarla mercek altına alıyor. Sağlık, teknoloji gibi alanlarda da yeni bilgileri paylaşan sayfa, insan ilişkilerini güzelleştirecek ve hayatı kolaylaştıracak çözümler ve öneriler sunuyor. Kısa hikayeleri takipçileriyle buluşyuruyor.

“Kırk Odalı Bir Handa, Kırk Yamalı Bir Yorgan”; Çetin Öner -1-

cevre-felaketi

Çevre etmenlerinden çöp ve atık