Hani moral bozuyordu Koral Berkin Kutlu

hani-moral-bozuyordu-koral-berkin-kutlu
Metin AYDINOĞLU
17 Mart 2020

Herkesin okumaya, sokağa çıkmaya, rahat rahat dolaşmaya hakkı var, anayasal hakkı. Kimsenin diğerinin eksikliğiyle dalga geçmeye, küçümseme hakkı da yok. Sen nerden biliyorsun belki de eksik olan sensin, idrak eksikliğin, maneviyat azlığın zaten var, baksana. Televizyon izlerken ‘Ben de gidebilir miyim’ diye düşünmeye başladığını söyleyen Koral Berkin Kutlu 14 yaşında. 5 yıldır yüzme sporu ile ilgileniyor, 11 yaşında Dünya ve Paralimpik barajlarını geçen Berkin, Uluslararası Lisansını çıkarabilmek için 12 yaşına basmayı bekledi. Milli sporcumuz Koral, Selanik’te altın madalya, Belarus’ta 1 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalya ile kelebekte A barajını geçti. Antrenör Fatih Kurt, azimle çalıştırıyor. Hatırlar mısınız, unuttunuz mu. Harika yüzücülüğünün yanı sıra kim bu afacan çocuk, Koral Berkin Kutlu kim ? İlkokulda iken engelli olması nedeniyle aklı başında olmayan, duyarsız, hoşgörüsüz velilerin (!), ‘Çocuklarımızın psikolojisi bozuluyor onu görünce’ dedikleri Berkin’dir O. Berkin’in yaptıkları ortada, peki sizin çocuklarınız ne yapıyor sayın, muhterem veliler. Bütün gün internette oyun oynayınca psikolojileri bozulmuyor mu ? Çok komiksiniz, ağlanacak halinize bol bol gülüyorum, böylesi daha iyi, moralim düzeliyor.

BAYRAKLI SEVDALISI CAKO YAŞATILMALI

Bordo-Beyaz renklerle birlik olduk / İzmir’in kuruluşunun temelinde bulunduk / Sporda, kültürde egemenlik kurduk / Biz Bayraklı’lıyız şanımız şan olsun / Bizlerin gurur kaynağı, şerefli gençlerimiz / Gönülden destek almış, can kardeşlerimiz / Tarihe yiğitlere destan, güzel beldemiz / Biz Bayraklı’lıyız şanımız olsun. CAHİT ERBAŞ / İzmir – Bayraklı. Bayraklı adını verdiği bu güzel şiiri yazan kişidir Cahit Erbaş. Cako Cahit ve Sarı Cahit’tir lakabı. Bayraklı’ya en çok hizmeti geçendir Cahit ağabeyim, Bayraklıspor’u da hep yüceltti, gençlere spor yaptırmanın onurunu, gururunu yaşadı. 90’lı yıllar özellikle de Yan Sahalar, kavuşma yerimizdi. Kadro eksik olsa bile sahaya getirdi, amaç kupa, şampiyonluk değildi ki bunu iyi belledi, belletti. Tanır, sever ve takdir ederdim, hiç kimseye eyvallahı olmadı, kendi yağıyla kavrulurdu. Mekanı cennet, ruhu şad olsun. Bayraklı unutmasın adını yaşatsın Cahit ağabeyimin, hakkıdır, hakkını da vermek gerekir. Hakkını helal et güzel insan Cako Cahit.

İZULAŞ ŞOFÖRÜ İLE KIZI BUĞLEM

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZULAŞ’ta otobüs şoförlüğü yaparak ekmeğinin peşinde olan Durmuş Pelit ile kızı Emine Buğlem Pelit tekvandoda harikalar yaratıyor. Baba Pelit 43 yaşında, Tokat Erbaa’da 12 yaşında başladı spora. 20 yıldır İzmir’de yaşıyor. Avrupa 3.’lüğü, 2 kez Türkiye 3.’lüğü var, kızı Emine Buğlem ise babasını geçti bile. Emine Buğlem’in Türkiye ve Avrupa Şampiyonluğu var, kupalara, madalyalara doymuyor. 2009 İzmir doğumlu başarılı sporcu, ortaokulda eğitim ve öğrenimine devam ediyor. Tebrikler Pelit ailesi bu yolda devam, başarılar diliyorum, İZULAŞ’ı da tebrik ederim tahmin edebiliyorum. Diğer kurumlar gibi, çalışanlarının içinde kim nice cevherler var. Haber yazın iki satır, internet sayfanıza ekleyin, daha güzel olur.

VİRÜSTE BİLE ÇİFTE STANDART

Olağanüstü hal, vaziyet çok ciddi, abartma filan değil, ”Bize bi’şey olmaz” ise hiç değil. Tüm ligler ertelenmeli. Hiç bir maç oynanmamalı. Seyirci olmaması ile alakası yok. Oynayanlar da insan. Çifte standart yaşanıyor, her zaman olduğu gibi. En tuhaf örnek de alt yapıda yaşanıyor. Akademi Ligleri’nde oynayan çocuklar ile Amatör Ligler’de oynayan çocukların arasında ne fark var ? Hiç bir fark yok, ama gelin görün ki. Akademi ligleri ileri tarihe ertelendi oynanacak, amatörler ise toptan iptal edildi, hiç oynanmayacak. ‘Ne olur sezonu bitirmeyin, iptal etmeyin erteleyin çocuklarımızın hayalleri, umutları yıkıldı’ diyor amatör kulüpler. Profesyonel takımların alt yapılarında oynayan çocuklara virüs bulaşmıyor da sadece amatör takımlarda oynayan çocuklara mı virüs bulaşıyor ? Antrenörlerin, velilerin ve çocukların alın terinin, emeklerinin boşa gitmesine izin vermeyin. U-14, U-15, U-16, U-17, U-19’ları iptal etmeyin, erteleyin, bekliyoruz. İnsani bir karar olur.

dunyanin-butun-cicekleri

Dünyanın bütün çiçekleri

gursel-aksel-stadi-dezenfekte-edildi

En pahalı ders