Hareketsizlik çocukları hasta ediyor!

cocuklarda-beslenme
Yasemin EKREN
1 Kasım 2022

Dünya genelinde hareketsizliğin arttığına yönelik bulgulara her geçen gün yenileri ekleniyor. Fiziksel aktivite yetersizliğinin birçok sağlık sorununa yol açtığını belirten uzmanlar, çocukların daha hareketli olmasını sağlayacak yöntemlere işaret ediyor. Çocukların fiziksel aktivite düzeylerini artıracak bazı yöntemlerden bahsedeceğimi bu hafta size.

Hepimiz evlere kapanıp dört duvar arasında vakit geçirir olduk.

Modern hayatın getirileri çocukluğumuzda oynadığımız oyunların daha az hatırlanmasına neden oluyor. Saklambaç, kovalamaca, körebe gibi hareketli oyunlarla çocukların daha aktif olmalarını sağlamak mümkün.

Okula giderken ailelerin araba ya da servis kullanmak yerine yürüyüşü ve bisiklete binmeyi tercih etmeleri çocukların daha hareketli olmasını sağlıyor.
Dans etmek gibi aktiviteler çocukların sıkılmadan, eğlenerek egzersiz yapmasına yardımcı oluyor.

Potansiyel tehlikeler karşısında aileler tarafından konulan sınırlamalar çocukların aktivite seviyelerinin azalmasına neden oluyor. Çocukların dilediği gibi ağaçlara tırmanmalarına, koşmalarına, zıplamalarına ve risk almalarına izin verilmesi gerekiyor.
Dünyaca tanınan pek çok uzman, sağlıklı yaşam bilincini erken kazanan çocukların daha aktif bir yaşam sürdüğünü belirtiyor. Egzersizin ruh sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğunu, çocukların bilişsel yeteneğini ve öz saygısını artırdığını vurguluyor.

Ailelerin izlenen televizyon programlarını ve ekran başında geçirilen vakti sınırlandırmaları gerekiyor.

Aşırı egzersiz rutinleri çocukların isyan etmelerine ve fiziksel aktiviteden uzaklaşmalarına neden olabiliyor. Uzmanlar doğa yürüyüşleri, basit dans hareketleri gibi doğal yöntemlerle aktivite seviyesinin daha kolay artacağını belirtiyor.

Tüm bunları yaparken siz de hareketli olmaya özen gösterin. Elinde kumandayla kanepede oturup çocuğuna hareketli olmanın önemini anlatan bir ebeveyn ne kadar inandırıcı olabilir? Çocuğunuza iyi bir örnek olabilmek için sizin de fiziksel aktiviteye katılmanız daha iyi bir örnek olacaktır.
Size tavsiyem havayı güzel bulunca çocuklarınızla birlikte dışarı çıkın, temiz hava alın, parka gidin, doğada yürüyün, el ele koşun, dans edin…