Hasan Tahsin aşktır anıtla, anıyla, maçla

hasan-tahsin-askla
Metin AYDINOĞLU
4 Ekim 2022

Spor varsa, yapılıyorsa sayesindedir, en önemli bireylerdendir. Anısına yapılan, çok anlamlı anıtına zarar verseler de Gazeteci Hasan Tahsin yaşıyor, yaşayacak, asla unutmayacağız. Her turnuvada ahde vefayla, değişik isimlere yer vererek, saygıyla, sevgiyle, rahmetle, şükranla, minnetle anmış oluyoruz. Çok da iyi yapıyorlar. Master ve veteran futbol alemine çok teşekkür ediyorum. İsimler zaten unutulmaz ama gündeme getirmek, rahmet okutmak, ‘kimdi, ne yaptı ki’ merakını bile sordurmak çok güzel. Balçova’da finali bu akşam oynanacak Gazeteci Hasan Tahsin İlk Kurşun Turnuvası’nın. Müsabaka saat 21.30’da Balçova Spor Kompleksi Futbol Sahası’nda. Balçova Teleferik Şimşekler ile Bal-Göç takımları arasında oynanacak. Dilerseniz takımları tanıyalım.

MÜMİN GENÇOĞLU BAŞLATTI

17 Ocak 1985’te Mümin Gençoğlu tarafından kurulan en büyük ve kapsamlı sivil toplum kuruluşlarındandır, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği. Kuruluş amacı Bulgaristan’da yaşayan Türklerin asimilasyonu, Bulgarlaştırma ve isim değişikliğine karşı gündemde tutmak için kuruldu. Rahmete kavuşan ve bu konuda onurlu bir hizmet vererek, tarihe imza atan ilk akla gelen isimlerden Cep Herkülü dünyaca ünlü rekortmen haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nu da unutmayacağız.

ALİ OF İLE ERGÜN EREN

Dönemin BGKDD’nin başkanı Süleyman Pehlivanoğlu’nun desteği, onayıyla Yücel Demir ve arkadaşlarınca kuruldu Bal-Göç masterler futbol takımı o günden bu yana spora hizmetini sürdürüyor. Efendice, gerçek sporcu ruhuyla. 16 yıldır Bal-Göç’ün hem başkanıdır, hem de takımın oyuncusudur Yücel Demir. Tanır, sever, takdir ederiz. Yazmış olmak için yazılmıyor ki bu yazı. Destek, tam destek. Kaliteli, karakterli, dosdoğru spor insanıdır Yücel Demir.  Her zorluğa göğüs geren, gizli kahramanlar Asbaşkan Ergün Eren ile Antrenör Ali Of’u da unutmamak gerek. Emin Konur, Hamit Erman, Osman Yiğit, Metin Çalışkaner, Ethem Ruhi Irdağ’ın verdikleri destekle yalnız kalmadı.

BAL-GÖÇ’ÜN OYUNCU KADROSU

Hüseyin Türksoy, Fatih Dinç, Necdet Günay, Yücel Demir, Ömer Güllüçayır, Sait Şen, Bekir Uçar, Cemalettin Makas, Halil Alper Dinçer, Ali Of, Türker Yıldız, Orhan Ozan, Mustafa Çalışkan, Murat Eruysal, Hasan Ata Açıkel, Ahmet Hamdi Gülbahar, Bahattin İlhan, Ali Yılmaz, Mert Özgen, Şükrü Turan, Tekin Erdoğmuş,  Tezcan Cigöz, Yunus Emre Polat, Yalçın Gerçek,  Gökhan Şahin, Turgay Gönen, Zeynel Abidin Fidaner, Sinan Hacısalihoğlu, Erhan Yemişçiler, Erhan Şimşir, Süleyman Akdağ, Hünkar İncesu, Sinan Gürbüz, Volkan Aktaş, Fatih Yılmaz, Mutlu Akça.

TESİS HARİKA AMA

Futbolcu vadisi Balçova’nın 4 master ekibinden biri. Onlarca sporcu kardeşimizin yer aldığı genç ve amatör liglerde mücadele veren takımlarıyla, kulüpleriyle Balçova’da hayat var. Bir ara Balçova Yaşamspor vardı. Profesyonel liglerde yer alan ekip, mutlaka olmalı. Hayat, yaşam bizim için. Yazmadan geçemem. Güzelliklere gölge düşüren, ligler de başladı. Kafa göz yaran, tartansız betonlu yan zemin, harika tesislere gölge düşürüyor. Kötü bir şey yaşanmadan düzelmeyecek gibi. Dost uyarısı bu. Acı da değil ki lafımız. Niyeti iyi olana, bal şerbet gelir.

HARİS ŞAHİN’DEN BAŞLANGIÇ

2013 yılında çok düzgün bir insanı Haris Şahin tarafından kuruldu. Şimdiki adı Balçova Teleferik Şimşekler Masterler Kulübü, oldu. Unutmam mümkün değil. Bu satırların yazarını masterler veteranlar ligi ve turnuvalarında hakemliğe başlatan Haris Şahin, futbol kardeşim Hasan Dağ, master derneğinin ilk başkanı Mustafa Kaçaro’dur. Teşekkürler iyi ki varsınız. Yanısıra ilerleyen zaman zarfında Erkan Çubukçu, Türkay Başaran, Yücel Demir, Zeynel Abidin Fidaner kardeşlerimdir. Master veterenlar demek zaten, teşvik, destek ve de gayret demek. Doğrusu da bu.

ANT AİLESİ VARSA

Bir zamanların çok teknik, harika oyuncusu Rahmi Ant takımın teknik sorumlusu. Şefik Ant ağabeyim babası. Amatör kümelerde tekerlekli sandalyesiyle onurluca hizmet veren merhum Yavuz Selim Ant hocam da, amcası. Hakemliğe devam den Avukat Rahmi Fatih Ant da kuzeni. Takımın kökeni İzmirspor’dan oluşuyor. Hal böyle olunca kalite zirve yapıyor. Yönetim kurulu Erkan Çubukçu, Hasan Dağ, Güven Gezen, Haris Şahin, Murat Pullu’dan oluşmakta.

BT ŞİMŞEKLER OYUNCU KADROSU

Nabi İnanır, Türkay Başaran, Mustafa Koray Kök, Zafer Kocakülah, Halit Türkaslan, Kadir Aktaş, Kazım Aygün, Engin Temel, Özgür Özerhan, İlhan Aksoy, Bülent Atalay, Hasan Dağ, Oktay Balcı, Zülfikar Karaca, Murat Bakıcı, Yunus Çolpo, Fahri Danabaş, Nezir Narin, Orhan Maden, Önder Aydöner, İsa Yılmaz, Cüneyt Çetin, Servet Uysal, Ali Doğan Aytekin, Burak Aras, Mehmet Alpaslan Dikici, Haydar Öztürk, Selim Gümüştekin, Abdülkadir İbrahim, Ahmet Deligöz, Erkan Çubukçu, İsmail Aytemur, Murat Pullu, Rahmi Ant.

incesu

“Büyük Gözaltı”dan “Gençliğim Eyvah”a 12 Mart romanlarına feminist bir bakış

Çaresizlik öğrenilebilir mi?