Hasan Türker Sahası’nda bu akşam efsaneler maçta

Metin AYDINOĞLU
22 Mart 2022

Harika bir şekilde yenilenen sahaya da adı verilen Bostanlı Mahallesi’nin emektar, çalışkan, efsane muhtarıydı. 1984’de kaybettik. Ruhu şad olsun. Oğlu Mehmet Türker görevi devraldı. Karşıyaka Belediyesi de ahde vefa örneği sergileyerek merhum muhtarımızın adını yaşatıyor böylece, Hasan Türker Sahası. Teşekkürler. Çok maça çıktık, eski halinde bile. Efsane muhtarımızın adı verilen sahada bu akşam efsaneler geçidi var. Saat 18.45’de. Ücretsiz, davetiyeye de gerek yok. Samet Aybaba, Recep Çetin, Ziya Doğan, Mehmet Ekşi, Halim Okta, Hikmet Çapanoğlu, Süleyman Oktay, Fikret Demirer, Zafer Öger, Feyyaz Uçar, Muharrem Dirik, Cevdet Çapar, Hakan Kutucuoğlu, Arif Kocabıyık, Meftun Yıldız gibi Türk futboluna adını harflerle yazdıran isimler forma giyecek.

HAKEM DE ENGİN KURT

Maçın hakemi Engin Kurt da bir efsane. Yıllarca eski adıyla 1.Lig’de düdük çalmış bir isim. Üst paragrafta adı geçen isimlerin maçlarını yönetti. Ne kadar güzel birbirlerine bakacak yüzleri, saygıları var, hala. Amatör ve profesyonel maçlarda yardımcılık yapmaktan onur ve gurur duyduğum bir isimdir Engin hocam. Aramızda menfaate dayanmayan, şirin görünmeye de çalışmadan, doğal, içten, yürekten ağabey-kardeş birlikteliğimiz var. Hem de 35 yıldır. Aradı, ‘Bana yardımcılık yapar mısın’ dedi, nutkum tutuldu. Geçmişe döndüm, ‘Hocam bayrak tutmayalı 20 yıl oldu’ dedim, ‘Elinden düşürme yeter’ dedi. Meşhur kahkahasını patlattı, rahatladım. Futsal FİFA hakemi Bülent Kökten ile yardımcısıyız. Allah mahcup etmesin, bizim de yar ve yardımcımız olsun.

GÖZTEPE NEREYE BÖYLE ?

‘Göztepe nereye böyle ‘ diye yazmıştım, tee geçen sene. Sezonun daha başı, 5 ay önce, 24 Ekim 2021’de. Toptan anlamayan gidişatı görmeyen bazı kulübe yakın çevreler, ‘Daha çok erken ohoo, camiayı zora sokma’ diyenler oldu. Gördünüz mü anladınız mı şimdi erkeni, geci. Gelişinden belli. Lig uzun maratonmuş tamam da. Geç kalırsan, geç çıkarsan başlangıç ya bitiremezsin ya da dereceye giremezsin maratonda. Başarısızlığı İlhan Palut’a yükle gönder. Buyur Palut’un takımı Konyaspor nerde Göztepe nerde ? Takımı dağıttınız, iyi takviye yapmadınız. Olacağı da bu. Gitmedi, yapma dedik. Alpaslan niye gitti ki Galatasaray’a, hem de bu takıma. Yazık olacak genç kardeşime. Umarım, inşallah Göztepe düşmez. Altay’la beraber devam ederler.

SENİN YAREN’İNİZ YOK MU ?

Hakemlerin avukatı değilim ama bu kadar da olmaz kardeşim. Canı sıkılan, bunalıma giren şamar oğlanı gibi hakemlere saldırıyor. Kendileri harika top oynasalar, işi bilseler keşke. Ama nerdee. Her hafta bir darp, şiddet, saldırı hikayesi. Gazetelerde çıkmaz, ilgilenen yok ki. Yenilince hatalı olan hakemdir, yenince birlik beraberlik alın teri falan filan. Hakem de insandır, sizin gibi. Gün gelecek hakem bulamayacaksınız. Hakemsiz maç olmayacağına göre. Yaren Avcı’ya yapılan çoğu sözel saldırıyı kınıyorum. Ayıp bunlar ayıp. Sizin bacınız yok mu. Kadınlara saygı, ilk önce kendi annenize hürmettir. Onların üzülmesini istemezsiniz değil mi ? Derin bir nefes alın vazgeçin, bu işlerden. Değmez alt tarafı bir maç için, futbol denen bir oyun için, kalp kırmaya, gönül yıkmaya, zarar vermeye, değmez. Bir gün bir yerde, hesabı sorulur. Geçmiş olsun Yaren ve diğer arkadaşlar, bu son olsun. Suç varsa ceza da olmalı değil mi ? Hiçbir canlı şiddeti, küfürü hak etmez. Hele ki sahada, maçta, asla.

İKİNCİ DEFA BERK SİPAHİ

Aliağa FK – İzmirspor derbisinde de çok başarılıydı, İzmirspor – Çiğli Belediyespor maçında da. Hakemliği gün geçtikçe da olgunlaşıyor, pişiyor, yetişiyor. Geliyor gümbür gümbür, nazar değmez inşallah. İki penaltı verdi, harika. Çok iyi gördü. Kırmızı kartlarda, sarı kartlarda haklıydı. Oyuna hâkim, jest, mimik ve tavırları yerinde. Buz gibi havada, hoplaya zıplaya izledik. Bu maçla ilgili yazacak başka bir şey bulamıyorum. Üzüntüden başka bir şey yok. Yardımcılardan Ozan Tuncer’i konuma itibarıyla net olarak izleyemedim ama Mert Şahin’i çok beğendim. Maçın gözlemcisi bir zamanların, başarılı yardımcı hakemi Gürhan Güneykaya. Şanstır, fırsattır. Bir derbi anca bu kadar güzel yönetilir, teşekkürler, başarılar.

ENVER ÇELİK KAPTANIMA

Sahada, maçta, yaşamda çok güzel anlar paylaştığım güzel insan, centilmen, sportmen futbolcu, TÜFAD İzmir Yönetim Kurulu Üyesi ENVER ÇELİK kaptanım, hastanede tedavi altına alındı. Böbreklerinden rahatsızlanan sevgili ağabeyimin Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Servisi’nde tedavisine devam ediliyor. Diyaliz cihazına giriyor. Ziyaret de yasak haliyle. Bu yazımız da görür, okur, moral olsun. Sizi çok seviyorum Enver Çelik kaptanım, ağabeyim. Yıldız yengeme de kolaylıklar diliyorum. Temiz kalpli, düzgün insansınız. En kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileklerimizle, dualarım, gönlüm sizinle.

İzmir kör kuyularda merdivensiz

soguk-hava

Havalara aldanmayın!