Hayat sosyal medyaya kaydı

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
20 Ocak 2022

Teknoloji ve internet bağımlılığında pandemi dönemiyle beraber keskin bir artış söz konusu. Eğitimin, sosyalleşmenin neredeyse tamamen akıllı cihazlar üzerinden yürütüldüğü pandemi döneminin de etkisiyle dünya teknoloji kullanımı alışkanlıkları konusunda geri dönülemez bir sürece girdi.

Webrazzi’de yayınlanan bir rapora göre X, Y ve Z kuşaklarının sosyal medya kullanım oranlarında; yüzde 90,8 ile Y kuşağı öne çıkarken, yüzde 77,5 ile X kuşağı onu takip ediyor. Z kuşağının sosyal medya kullanım oranı ise yüzde 64,4 seviyesinde. Commencis 2021 Sosyal Medya Raporundaki veriler incelenerek hazırlanan Webrazzi içeriğine göre ‘We Are Social, Hootsuite’ Ocak 2021 verilerine göre yaklaşık 4,66 milyar internet kullanıcısı ve yüzde 59,5’lik bir internet penetrasyonu söz konusu. Aynı raporda ortaya konan verilere göre; nüfusun yüzde 53,6’sını oluşturan 4,2 milyar sosyal medya kullanıcısı mevcut.

Our World in Data ve ‘Statista’ verilerine göre ise son 30 gün içinde sosyal medya platformlarına giriş yapmış aktif kullanıcı sayıları 2004’ten 2020’ye ivmeli bir artış gösteriyor. Buna göre, tüm eleştirlere rağmen Facebook ilk sırada yer alırken, Youtube ve Whatsapp gibi geleneksel platformlar; WeChat, Instagram ve TikTok’u geride bırakıyor. Twitter’ın durağan büyümesi ise dikkat çekiyor.

Bununla birlikte pandemi döneminde yapılan araştırmalara göre internet kullanıcıları salgın sırasında sosyal medya kullanımlarını yüzde 72 ve sosyal medya paylaşımlarını yüzde 43 artırmış durumda.

Raporda yer verilen ‘Datareportal’ Dijital 2021: Küresel Genel Bakış Raporu; 2021’de dünya genelindeki toplam aktif kullanıcı sayıları ve 2020’den bu yana 1 yıllık kullanıcı sayısındaki değişimi ortaya koyuyor.

Buna göre; sosyal medya platformlarına cep telefonlarından erişen toplam kullanıcı sayısı 4,15 milyar olarak öne çıkıyor. Sosyal medya platformlarına cep telefonlarından erişen toplam kullanıcılar ise yüzde 98,8 oranında.

2020’den 2021’e kadar sosyal medya kullanıcı sayısındaki 1 yıllık değişime bakıldığında kullanıcı sayısının yüzde 13,2 oranında yükseldiği görülüyor.

TÜKETİCİ ALIŞKANLIKLARI

Animoto’nun 2020’nin ilk yarısında 1000 tüketici ve 500 işletme ile yaptığı ankete göre, Y kuşağının satın alma kararlarının yüzde 75’i bir markanın sosyal medyadaki varlığından etkileniyor. X, Y ve Z kuşaklarının sosyal medya kullanım oranlarında; yüzde 90,8 ile Y kuşağı öne çıkarken, yüzde 77,5 ile X kuşağı onu takip ediyor. Z kuşağının sosyal medya kullanım oranı ise yüzde 64,4 seviyesinde.

Araştırmalara göre Z kuşağı, markaları takip etmek için Instagram’ı kullanırken, X ve Y kuşağı Facebook’u tercih ediyor. X, Y ve Z kuşağının, satın alma kararları verirken güvendikleri platform ise YouTube. Son olarak patlama kuşağının (baby boomers) zamanının çoğunu YouTube ve Facebook Feed’de geçiriyor. Her fırsatta Facebook ölüyor diyenler için bu bilgi gerçekten ilginç görünüyor.

İşverenlere gelen emeklilik iptali

kar-yagisini-goren-sokaga-cikti-yaban-hayvanlarina-yiyecek-birakildi

Harekete geçmeli…