Haydi aşıya

bakan-koca-asi-icin-tarih-verdi
Ülkümen RODOPLU
8 Aralık 2020

Geldi, gelecek, bulundu, bulunacak.

Faz 1, faz 2, faz 3 derken kovid-19 aşısı KoronaVac Türkiye yolunda.

Aşı üreten ülke konumundan aşı bekleyen ülke konumuna nasıl geldiğimizi konuşma zamanı değil. Şimdi, ne bulursak onu kabullenme zamanındayız. Çünkü, ayakta kalmak zorundayız.

7 Ocak 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü’nün “salgın” olarak kabul etmesi ile başlayan Kovid-19 pandemi süreci, aşı sayesinde son bulabilir.

Ülkemizdeki Kovid-19 aşısı KoronaVac’ı tanıyalım:

Sinovac firmasının KoronaVac aşısını.

Sinovac, bir Çin firmasıdır. İlk adını duyurduğu başarısı, 1999’da ilk inaktive hepatit A aşısı geliştirmesiyle başladı. İnaktive aşı geliştirme ile ilgili deneyimleri yıllar öncesine dayanmaktadır. İnsanlarda kullanılabilen altı adet aşı üretimleri vardır.

Firmanın laboratuar ve üretim tesisleri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından istenen İyi Üretim Standartları (GMP-Good Manufacturing Practice) sertifikasına sahiptir.

KoronaVac hangi tip aşıdır?

KoronaVac, insanlığın en eski aşı yöntemlerinden biri kullanılarak üretilmektedir. Bu geleneksel üretim şeklinde enfeksiyona yol açan virüsler, zayıflatılarak ya da etkisizleştirilerek vücuda enjekte edilir. Böylece vücut, kendisine zarar veremeyecek hale gelen virüse karşı mücadele etmeyi öğrenir, bağışıklık kazanır. KoronaVac da böyle; çoğalma yeteneği olmayan ölü virüs aşı olarak kullanılmaktadır.

Aşı nasıl uygulanır?

Aşı iki dozaolarak kas içine uygulanmaktadır. Birinci dozun verildiği güne 0. gün denir; sonra da 14. günde ikincisi uygulanır.

Aşı kimlere uygulanacak?

TC. Sağlık Bakanlığı’nın sıralaması şöyle:

  • İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler;
  • İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler;
  • Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar;
  • Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler; aşılanacaktır.

Aşı nasıl saklanacak ?

Aşı geleneksel soğuk zincir koşullarında etkinliğini korumaktadır.

KoronaVac, güvenilir mi?

Bu aşının Faz 3 çalışmaları tıpkı diğer aşılar gibi yayımlanmadı. Pfizer ve Moderna için konuşulan Faz 3 ara değerlendirme raporları KoronaVac için henüz tamamlanmadı. Firma, web sayfalarındaki basın bültenleri aracılığı ile hem yetişkinlerde hem de yaşlı gönüllülerde yüzde 90’ın üzerinde bir bağışıklık yanıtı olduğunu söylemektedir.

Aşının Faz1/2 çalışma sonuçları, Lancet dergisinde yayımlandı. Bu yayınlara göre, KoronaVac’ın farklı dozlar için iyi tolere edildiği anlaşılmaktadır. Faz 3 çalışmaları halen Brezilya, Endonezya ve Türkiye’de devam etmektedir.

SON SÖZ: KoronaVac’ı sabısızlıkla bekliyorum. Salgının son bulması ve normal günlerin başlaması için haydi aşıya!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 12 yıl aradan sonra en kötü senaryoya hazırlıklı olmalı…

bu-sgk-benim-emekli-maasimi-odeyebilir-mi

Emekli dilekçesini ne zaman verelim?