Hazır değiliz hiç birimiz

hazir-degiliz-hic-birimiz
Metin AYDINOĞLU
12 Mayıs 2020

Ligler, maçlar başlatılmamalı diyoruz, daha çok erken çünkü hazır değiliz hiç birimiz. Biraz esneklik sağlandı, nedir bu rehavet, bitti geçti gitti mi sanki. Koca koca ülkeler ne yapacaklarını bilemiyor daha. Birazcık azalması, bir kaç günde sayı düşmesi demek, hastalığın geçtiği, salgının bittiği anlamına gelmez ki. Seyircisiz oynaması da demek önlem alındığı, bir şey olmaz, çok sağlıklı anlamına mı geliyor. Bu çağda bu kafa çok yanlış, büyük hata yapılıyor, dönün lütfen, erdemliliktir. Para için nice canlara kıymayın efendiler.

DÜDÜK SİZDE İSE

Benim de yöneticilik yaptığım sonrasında üyeliğinden de istifa ettiğim derneğim var TFFHGD adı. Gitmesem de görmesem de o benim derneğim, aidat ödedik çatır çatır. Bu salgın zamanında maçların oynatılmamasının bir çaresi var o da hakemlerde. Top da düdük de hakem kardeşlerimde, isterlerse yaparlar. Yıllardır en küçük falso da bizim hakemleri beğenmezler, Avrupa’dan hakem gelsin derlerdi. Hadi getirin de göreyim, oraları bizden beter.

CİNAYETE TAM TEŞEBBÜS

Amatör ve profesyonel maçları oynatma ısrarı cinayettir, adam öldürmeye tam teşebbüstür, toplu intihara teşviktir, bu kadar açık ve net. Ligleri her şeye rağmen başlatma hırsı sonumuz olacak, hani cana değer. Sadece virüslü 1 futbolcu sahaya çıksın yeter, hepimiz hasta oluruz. Madem ki illa maçları başlatacaklar en iyisi hakemler çıkmasın sahaya, kesin çözüm. Canını, cananını seven hakem maçlara çıkmaz. Ayrıca bu bir fedakarlık, milli görev filan da değil, düpedüz yaşamla kumar oynamaktır.

VİRÜS DE BULAŞTI TOPA

En iyisi maçlarda liglerin başlamasına karar verenler oynasın, 3 hafta süre verelim, ahirete intikal eden olmazsa, devam edilsin. Kocaman kocaman adamlar için spora siyaset bulaştırmayın derdik, şimdi minnacık virüs bile bulaştı. Teknik Direktörler sahaya çıkmamayı düşünüyor, ünlü spiker anlatım yapmayacağını söyledi, bir futbol hakemi de liglerden çekildiğini açıkladı. Her şey bir adımla, bir kişiyle başlar, maç her zaman olur, ya hayat.

MASKELİ BALO

Hadi diyelim başlattınız maskeleri taktınız, kuruldunuz televizyon karşısına. Peki maçlar nasıl oynanacak. Kural değişemeyeceğine göre talimat değişecek. Futbolcular, hakemler, yedek kulübesi, tüm sahadakiler maske takacak, öyle mi? Madem tam yapın, eldiven de taktırın, hatta krampona galoş geçirtin, doğrusu bu, ya kramponlarda virüs varsa. Düğünlerde alınacak önlemler açıklandı, 1.5 metre sopa tutularak, halay çekilecek. Futbolcular da böyle oynasın. Maskeyle spor olmaz, hakem ağzı kapalı, nasıl düdük çalacak, hiç olacak iş mi bu. Siz daha sahaya tükürmeyi, sümkürmeye yasak getirememişken.

DEVASA YEDEK KULÜBESİ

10 futbolcu, 1 teknik direktör, 1 antrenör, 1 kaleci antrenörü, 1 doktor, 1 de genel kaptan. 15 kişi yedek kulübesine sığdırın bakalım sosyal mesafe kurallarına uygun olarak. 1 metre 50 santimetreden çarpınız 15 ile etti mi 22 metre 50 santim. Diğeri de var, bir de ortadaki Sahanın kenarı kulübeyle doldu bile.

TOPU KİM TOPLAYACAK?

Adına 2 buçukluklar denen top toplayıcılar ne olacak. Malumunuz hepsi 18 yaşından küçük, bu yaş grubuna yasak olduğuna göre, topları kim toplayacak. Milyonluk, avroluk havalı topçular gidip de saha kenarından kaçan topları mı alacak. Veye kenara dizile topları almaya mı gidecek. Eşyanın tabiatına aykırı, o top ellerine gelecek, işte o kadar.

SAĞLIKÇI HAKEM BIRAKTI

‘…..Hiç kimsenin sağlığını tehlikeye atmamak için ve sonrasında kendi sağlığımı tehlikeye atmamak adına müsabakalarda süreç sonuna kadar görev almayacağımı bildirmek istiyorum. Her şeyden önce insan sağlığı. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” şeklinde yazarak TFF’ye dilekçe gönderdi, sağlık çalışanı ve genç futbol hakemi Rüştü Özkınalı. Eey hakemler, kardeşlerim ömrünüzde bir kez olsun ‘yeter artık’ deyin, hakkınızı aramadınız bari canınızı düşünün, maçlara çıkmayı reddedin.

Zengin Mutfağı… Masalın Aslı

bakan-yardimcisi-acikladi-covid-19-sebebiyle156-vatandasimiz-daha-hayatini-kaybetti

Korona biterse herkes patlayacak