Hazır mısın? Dönüşüyoruz!

Semra ÖNDER
5 Mart 2021

Dünyada belki de en sevdiğim şey elleri yetenekle süslenmiş insanlar… Onlar ki bir kibrit çöpünden bile olağanüstü şeyler hazırlayan; evdeki tek bir iğneyi bile boşa harcamayan kişiler… Peki, ben onlardan mıyım? Çok da değil. Ama sizin de artık yakından tanıdığınız arkadaşım Nebahat var ya… İşte, kadını sevmemin belki de tek nedeni!
Evine girdiğinizde insanın içi açılıyor, günü güzelleşiyor. Her yerden bir el işi dökülüyor… Ama öyle abuk subuk şeyler de değil. Gerçekten! Bir gören bin hayran oluyor… Canım benim kendi evini süslemekle de kalmıyor, arada gelip beni de yüreklendiriyor. Ben de ufak ufak başladım şimdi. Öğrendiklerimi uyguluyor, başarımı gördükçe de ayrı bir yürekleniyorum. Ezelden beri evde fazla incik boncuk seven biri olmadığımdan ben daha çok sağlıklı beslenmeye kafayı taktım. Böylece hem evimi süslüyor hem sağlığıma ışık katıyor hem geri dönüşümden faydalanıyor hem de stres atıyorum. Size de bu hafta geri dönüşümle harikalar yaratmanız için internetten bulduğum ufak tefek tüyoları sizinle paylaşmak istedim. Hazır mısınız?
Eskiden limonlar sıkıldı mı kabuklar hooop çöpeydi. Şimdi ise limonlarınızı kullandıktan sonra mutfak robotundan geçirip tane tane hale getirdikten sonra buzdolabı poşetlerine doldurup dondurucuda saklıyorum. Daha sonra bunları keklerde, kurabiyelerde, zeytinyağlılarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Muzu afiyetle yiyin ama kabuklarını da değerlendirin!
Muz kabuğunu yatmadan önce güzelce bir cildinize yedirerek sürün ve o şekilde uyuyun. Sabah kalkar kalkmaz da ılık suyla yüzünüzü durulayın. Bunu düzenli yaptığınızda aknelerinizde iyileşmeler gözlemleyeceksiniz.
Patates kabuğu da hem midenize, hem saçınıza gelsin o halde!
Mutfaklarımızın prensesi patates, neredeyse her gün tükettiğimiz bir besin. Haliyle patates kabukları da atıklarımız arasında en çok yer kaplayanı. O zaman size Amerikalılardan duyduğumuz nefis bir tarif verelim. Dileğiniz miktarda patatesin kabuğunu güzelce bir yıkayın, hatta nişastasını almak için 15-20 dakika suda bekletin. Ardından kabukları kızdırdığınız yağda kızartmaya başlayın. Üzerine tuz, karabiber ve damak tadınıza göre eklemek istediğiniz baharatları ekleyip servise hazır hale getirebilirsiniz. Karşınızda Patates Kabuğu Cipsi!
Gelelim saçlarınıza; patates haşladıysanız haşlama suyunu dökmeyin ya da patates kabuklarını bir miktar suda haşlayın ve bu suyla saçlarınızı yıkayın. Kepek sorunlarınıza, kırıklara, dökülmelere iyi gelecektir. Aynı zamanda saçlarınızın doğal rengine kavuşmasını sağlayacağı için saç beyazlamasının da bir miktar önüne geçecektir.
Son olarak, hem sağlık hem de güzellik diyelim…
Hindistan cevizi için önerebileceğimiz en muhteşem şey kabuklarını kesinlikle dekorasyonlarınızda kullanmanız olacak. İsterseniz mumluk olarak kullanın isterseniz takılarınızı saklayın içinde. Ben onları küçük kaseler olarak kullanmayı tercih ediyorum. İnternette benzerlerini aratırsanız fiyatlarının dudağınızı uçuklatacağına garanti verebilirim!
Şimdiden kolay gelsin! Haftaya görüşürüz…

Devlet neredeydi?

Sarı, mavi, kırmızı, yeşil