Haziranın mucize lezzetleri

Deniz ZÜNBÜLCAN
1 Haziran 2020

Meyve ve sebzeleri her zaman mevsiminde tüketmek önemli ancak bugünlerde bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilememek adına olabildiğince besin ögesi içeriği yüksek mevsiminde üretilen besinleri tüketebilmek daha da önemli. Haziran ayında da doğanın bize sunduğu meyve ve sebzeler mucize niteliğinde faydalar içeriyor.

Bu 6 besini alışveriş listenize eklemeyi unutmayın!

Erik: Yüksek miktarda antioksidan maddeleri içerir. C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. C vitamininin aynı zamanda kolesterol dengeleyici etkisi de vardır. Okside olmuş kolesterolün damarda birikmesini önleyerek damar tıkanıklığı ve neden olacağı hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Posa içeriği de yüksektir. 100 gram erik günlük posa ihtiyacının yüzde 6’sını karşılamaktadır. Aynı zamanda eriğin yüzde 80’ini su olduğu için zayıflamada ve kilo kontrolünde etkili bir meyvedir. 10 tane erik 1 porsiyon meyvedir.

Kiraz: Antosiyanin ağrı kesici maddesini içermektedir. Karaciğer, böbrek ve safra sağlığına faydaları vardır. İdrar söktürücü bir meyvedir ve sindirimi kolaylaştırıcı etkisi vardır. Aynı zamanda diş ve göz sağlığı için de önemli bir meyvedir. 15 tane kiraz 1 porsiyon meyvedir.

Çilek: C vitamini içeriği çok yüksektir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Cilt sağlığı için de oldukça etkili bir meyvedir. Yüksek tansiyonun ve kolesterol seviyelerinin normal düzeye gelmesinde etkilidir. Diş etlerinin güçlenmesinde de olumlu etkileri vardır. 12 orta boy çilek 1 porsiyon meyvedir.

Enginar: Doymuş yağ oranı çok düşük olup kolesterol içermemektedir. Kalp sağlığı için önemlidir. Kan kolesterolünün dengede tutulmasında etkilidir. İçeriğinde bulunan luteolin maddesi kötü kolesterol LDL’nin seviyesinin dengelenmesinde büyük önem taşır. 1 orta boy çiğ enginar yaklaşık olarak 60 kalori içerir. Enginarın posa içeriği yüksektir. 1 orta boy 130 gram enginar yaklaşık 7 gram lif içermektedir. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler için önemli bir besindir. Demir mineralini de yüksek oranda içerir. İçeriğinde bulunan ciarin maddesi sayesinde enginarın karaciğer, safra kesesi ve böbrek fonksiyonlarında faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Safra salgılanmasını arttırarak hazımsızlık ve diğer sindirim şikâyetlerinin azalmasına etki eder.

Semizotu: Omega-3 yağ asidi içeriği yüksektir. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur aynı zamanda kolesterol dengesini de sağlamada etkilidir. A vitamini içeriği açısından zengindir bu sayede göz sağlığını iyileştirmek için de iyi bir sebzedir. Yüksek lif ve düşük kalori içeriği ile kilo vermek veya korumak isteyenler için de harika bir alternatiftir. İdrar söktürücü özelliği de vardır. Yoğurtlu salatası veya yemeği tüketilebilir.

Bezelye: Potasyum, folikasit, fosfor, B1, B2, C vitamini içeriği yüksektir. Sinir sistemi ve sindirim sistemi için oldukça faydalı bir sebzedir.

‘Devrem bizi vuracaklar!’

uzay-yarisinda-yeni-perde

Uzay yarışında yeni perde