Hem oruç tutun hem güne devam edin

oruc-sofrasi
Deniz ZÜNBÜLCAN
4 Nisan 2022

Maneviyatı ile ruhumuzu beslediğimiz ve nefsimizi eğittiğimiz 11 ayın sultanı ramazan ayı geldi. Çoğu kişi oruç tutmak isterken günlük yaşantısında yaşayabileceği sorunlar nedeni ile oruç tutmaktan çekinebiliyor. En çok yaşanan sorunların başında ise hipoglisemi, migren ve sosyal ilişkileri etkileyen ağız kokusu geliyor. Hem oruç tutmak hem de gününüze sağlık ve keyifle devam etmek istiyorsanız işte dikkat etmeniz gerekenler.

Sahur ile hipoglisemiyi önleyin: Sahur kişilerin genelde bir bardak su ile geçiştirdiği veya tamamen atladığı bir öğündür. Böyle bir durumda ertesi gün aç kalınan zaman dilimi uzamaktadır. Bu durum ise gün içinde kişinin enerjisinin düşmesine, günü çok zor geçirmesine neden olmaktadır. Sahurun atlanmaması bu nedenle oldukça önemlidir. Sahurda tüketilecek besinlerin de doğru seçilmesi bu denge için çok önemlidir. Protein içeriği yüksek kefir, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinlere mutlaka yer verilmelidir. Aynı zamanda sahurda tüketilecek tahıl ürünleri de tam tahıllı, çavdar, karabuğday gibi lifi yüksek glisemik indeksi düşük ürünler olmalıdır.

Migren ataklarına dikkat: Uzun süren açlık ve susuzluk migren ataklarını tetikleyebilmektedir. Önlemek için tüketilen besinlere ve içilen su miktarına dikkat edilmelidir. Zamanın kısıtlı oluşu su içme oranının da azalmasına neden olabilmektedir. Genel olarak su tüketimi en az 2.0-2.5 litre olmalıdır. Yeterli su içip içilmediğini anlamak için idrar renginin takibi yapılmalıdır. Koyu renkteki idrar suyun az tüketildiğinin habercisidir. Aynı zamanda çoğu paketli gıda migren ataklarını tetikleyen MSG denilen maddeyi içerdiği için öncelikle paketli gıdalardan uzak durulmalıdır. Tirozin içeren sert peynirler migren ataklarının bir diğer sebebi olabilir. Genelde iftarda turşu tercih edilmektedir fakat turşu da içeriğindeki tirozin ve histamin ile migren ataklarını tetikleyebilir.

Ağız kokusu sosyal ilişkilerinize engel olmasın: Oruç tutan kişilerin sosyal çevrelerinde yaşadığı en büyük sorunlardan biri ağız kokusudur. Tüketilen besinler düzenlenerek ağız kokuna engel olunabilmektedir. Tok tuttuğu için genelde tüketilen süt, peynir, yumurta sistein içeriği ve yağ yapısı nedeni ile gün boyu ağız kokusuna neden olabilir. Bu nedenle sahur en son bu besinler ile değil su ile bitirilmelidir. Ayrıca sahurda tüketilen siyah çay gün boyunca tükürük salgısını azaltıcı etki yapmaktadır. Ağız kuruluğu beraberinde ağız kokusunu getirmektedir. Ağız kokusunu önlemek için olabildiğince lifli beslenilmelidir. Çünkü lifli besinler tükürük salgısını arttırıcı etki yapmaktadır. Mevsime uygun olarak tüketilebilecek domates ve maydanoz ağız kokusunu önleyici besinler arasındadır. Özellikle sahur sonuna doğru çiğnenen maydanoz ve ardından içilen su ağız kokusunu önleyici etki yapabilmektedir.

zelenskiy-ukraynanin-ab-uyeligine-karar-vermek-icin-cok-onemli-bir-an

Batı’nın gazına gelen Zelenskiy gazda kaldı! 

Sahadaki acizlik