Her çocuk ayrı bir dünyadır

Erkan SEVİNÇ
9 Eylül 2019

Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) Başkanı ve Ekin Koleji Kurucu Genel Müdürü Yasemin Reşitoğlu yılmaz bir eğitim gönüllüsü. Reşitoğlu ile EÇEV’i ve eğitimi konuştuk

Okullar bugün açılıyor. Yeni bir eğitim ve öğretim yılı. Ege Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı ve Ekin Koleji Kurucu Genel Müdürü Yasemin Reşitoğlu “Her çocuk ayrı bir dünyadır” diyor. “Dile kolay 14 bin öğrenciye burs veren Ege Çağdaş Eğitim Vakfı  ile yolunuz nasıl kesişti?” diye başlıyor sohbetimiz..

“20 sene önce  okul sürecimle beraber eğitimde neredeyiz? İzmir’de daha neler yapabiliriz? gibi sorularla Ege Çağdaş Eğitim Vakfı ile tanıştım. Bundan 24 yıl önce İzmir’de duyarlı insanlar bir düş kurmuşlar. Düşü kuranlar eğitimde fırsat eşitsizliği olmasın, daha kaliteli ve nitelikli eğitime herkes ulaşsın diye uğraşmışlar. EÇEV in önce gönüllüsü oldum sonrasında Yönetim Kurulu’na davet ettiler. Sonra da elimi taşın altına koymam gerektiğini gördüm ve başkanlığı üstlendim. Başkanlıkta üçüncü dönemim. İzmir ve Ege bölgesinde eğitime katkı koymak isteyen 96 kurucu, 1995 yılında ‘fırsat eşitsizliğinin olmadığı bir ülke hayal ediyoruz’ diyerek vakfı kurmuş. Amaç, çağdaş ve evrensel kültür değerleri ile donanmış, cumhuriyetin kazanımlarına ve demokrasiye inanan, bilimsel düşünen, sorgulayan, laik ve aydın nesillerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak. Her yaştan çocuk ve gencimizin eğitim ve öğretimleri boyunca çağdaş bilgilerle donanmış, kültürlü, görgülü, becerikli bireyler olarak toplumda yer almalarını sağlamaya amaçlıyoruz. Vakfımızdaki gönüllülerimiz farklı meslek gruplarında olmakla beraber eğitimciler ağırlıkta. İzmir’de merkez ofisimiz haricinde Yamanlar ve Altındağ’da iki eğitim merkezimiz, Salihli’de bir bilgi ve kültür evimiz mevcut. Kamu yararına çalışan vakıf statüsündeyiz”

“EÇEV’in şimdilerde üzerinde çalıştığı konu nedir?”

“Konu çok. Özellikle gençlere ve öğretmenlere çok fazla dokunacağımız projelerimiz  yürüyor. Öğrenciler için aylık bir nakdi ödeme yapmaktan farklı burs çalışmaları da yapıyoruz. Sinemaya erişmeleri, tatil yapmaları, bir etkinliğe gitmeleri gibi katkılar sağlıyoruz. Bu yıl Çocuk ve Gençlik Edebiyat Günleri’nin 5.sini gerçekleştirdik. Bu etkinliğimizde seçilmiş bir tema üzerinde alanında uzmanlar gelerek öğretmenlerimiz ve çocuklarımızla atölyeler gerçekleştiriyorlar. Heykel yarışmamız var. Bu yarışma ile heykel bölümündeki öğrencileri özendirelim istiyoruz. Öğretmenlerimiz de sertifikalı eğitimlere katılıyorlar, Vakıf olarak 3 yıllık bir stratejik plan hazırladık. 2020’li yıllarda daha güçlü bir EÇEV olsun, bilinirliği, tanınırlığı artsın istiyoruz. En büyük sıkıntılarımızdan biri yerelde kalmaktı Her ilde bir şube değil bir temsilci. oluşumu için uğraşıyoruz”

Bölgemizdeki pek çok özel okul ve üniversitenin katkısı ile 2004 yılından bu yana her yıl düzenlenen YYÖS (Yaratıcı Yenilikçi Öğretmen Semineri) eğitim alanında nasıl daha iyi çalışmalar yapabilirim, öğrencilerimin dünyasını nasıl geliştirebilirim diye düşünen ve bu değişimi kendisine dert edinen öğretmenlerin yarattığı çalışmaların ürünü olup, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından planlanıp hayata geçirilmiş ve eğitimde marka olmuş bir girişim. Eğitimi “istendik davranış kazandırmak” gibi dar bir kalıba sığdırılan bir tanım olmaktan kurtarıp bireysel, toplumsal, kültürel ve evrensel gelişimi sağlayabilecek bir araç olarak tanımlamak gerekiyor. Bilgiye ulaşmak bu kadar kolaylaşmış ve bilgi bu kadar yığın haline gelmişken, deneyimlenmiş ve verim alınmış uygulamaları hayatımıza katarak kendimizi bilgi ve deneyim olarak zenginleştirebilir, bilgiyi birlikte çoğaltabiliriz. Bu anlamıyla YYÖS eğitimi ve deneyimi çoğaltan bir paylaşım platformu, çok önemli ve kazanımı yüksek bir organizasyon. Öğretmenlerin sınıflarında yaptıkları yaratıcı çalışmalar, uygulamalar ve materyaller seminere katılan yüzlerce eğitimciye ilham kaynağı oluyor. YYÖS, öğretmen sunumlarının yanı sıra çağırılı sunular, atölye çalışmaları ve eğitim bilimi alanında açılış ve kapanış konuşmaları yapan yetkin isimlerin konuşmacı konuk olarak yer aldığı bir tam günlük programı kapsıyor.

Ege Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından her yaz Çeşme’de “Geleneksel Yaz Yemeği” düzenleniyor. Çeşme Boyalık Beach Otel ev sahipliğinde gerçekleşen yemeğimiz  “Eğitime Destek Gelecek Umut “ teması ile yapılıyor. Eçev, 25. yılını kutlamaya hazırlanırken kurulduğu günden bu yana çağdaş, bilimsel, düşünen, sorgulayan nesillerin yetişmesine katkıda bulunuyor. “Eğitimde fırsat eşitliği” vizyonuyla çalışan Eçev genç nesiller için daha fazla çağdaş eğitim fırsatı sunabilmenin çalışmalarını yapmayı ilk günkü şevkle sürdürüyor.

“Koleje gelelim. Onca özel okul arasında farklı bir yeri olan okulunuza” 

“Okulu kurduğumuz yıl yabancı okulların ilköğretim kısımlarının kapatıldığı yıldı ve o birkaç yıl içinde pek çok özel okul açıldı. Son yıllarda özel okullaşma oranı ülkemizde çok arttı. Biz butik bir okuluz. 20 yıl önce bu okul “ bu ülkeden kazandıklarımızı yine bu ülke için harcamalıyız” diyen bir düşüncenin ürünü olarak doğdu. Eğitim hayatına başlarken pek çok ülkenin eğitim modelinin ve ülkemizde uygulanmış örneklerini inceledik. Öğrenmenin temelinde yer alan kendisi yaparsa ve merak ederse en üst düzeyde öğrenme gerçekleşir ilkesinden hareket ederek, eğitim felsefemizi gündelik hayatın içinde yaparak, yaşayarak öğrenme temeline oturttuk. Eğer eğitim hayatının ilk yıllarında sorumluluk bilinci, emeğin değeri, vicdanlı olma, teknolojinin esiri olmadan yetkin bir teknoloji kullanıcısı, iletişim becerisi yüksek, ekibin bir parçası olabilen yerel ve evrensel değerlerlerle donatmak için çalışma yaparsanız çok etkili oluyor. Biz yaşam başarısını okul başarısından farklı görüyoruz. Biz istiyoruz ki Ekin’de büyüyen çocuklar elde ettiği bilgiyi nasıl kullanacağını bilen, öğrendiklerini yaşamına aktaran, yaratıcı düşünebilen yani 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler olsunlar. Çünkü yaratıcı düşünme sistematiğine sahip bireylerin adaptasyonu yüksek oluyor. Biz farklılaştırılmış bir müfredat uyguluyoruz. Artık fen ve matematik ağırlıklı bir Anadolu Lisemiz de var.. Yaratıcı ve inovatif bireyler yetiştirmeye devam edeceğiz”

“Genel Müdürü olmasaydınız çocuğunuzu niye Ekin Koleji’ne verirdiniz?”

“Dünyaya entegre bireyler olmalarını istediğim için verirdim. Kendi kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak bir okul olduğu için verirdim. Evrensel değerler kadar yere değerlere önem veren bir okul olduğu için verirdim. Çok fazla yurt dışı olanakları yaratabildiği için verirdim. Her şeyden önemlisi nitelikli bir birey ve vatandaş olacakları için verirdim”

Yasemin Reşitoğlu enerjisi yüksek biri. Yorulmak lugatında yok. Olta balıkçılığına ve denize tutkun. Boş vakit bulduğunda el işleri yapmakta da zevk alıyor ve yemek yapmada da mahir. Malatya kökenli olduğu için özellikle yöreye has içli köfteleri, bulgura dayanan yemekleri muhteşem. Sık sık yurt dışına gittiğinde de herkes alışveriş merkezlerine giderken onun önceliği restoranlar. Son yıllarda daha çok minimalize mutfaklar ilgisini çekmeye başlamış.

Çocuklarda hiperaktiviteye dikkat!

Bir ‘Pınar’ gibi