Her gecenin bir sabahı var

Haldun ÇIRAY
2 Eylül 2020

Pandemi, Karadeniz, Akdeniz, Oruç reis, altın, dolar, faiz ve bütün bu insanı geren konular… Bir de ihracat, ithalat ve de esnaf sorunları eklenince gel de gerilme.
Bütün gün gezdim, nasipse adli tatil bitti, okullar yakında açılıyor ve hayırlısı ile denizlerde avlanma yasağı kalktı. Allahım, yarabbi! Bütün gerginliklere rağmen iyi, güzel günlerin de varlığını bize hissettirdin. Ekonomi hakikaten iyi gitmeyebilir. Her zaman, her ülkede hatta dünyanın genelinde de kötü bir seyir içinde olabilir. Bir şekilde bunların halledilmesi sağlanabilir. Hatta ekonomideki kötü durum topluma zarar verebilir. İşte tam bu noktada anlatmak istediklerim… Gerginliğin her alanda olumsuzluklarını bizzat müşahede ettim. Gerginliği yaratan olumsuzluklarda ekonomiyi en çok sarsan iç olaylar… Millet dış konularda yorumcuları bile dikkate almıyor. Dışişlerinde meydana gelen meseleler kimsenin cebini uzun boylu etkilemiyor. Efendim, döviz, altın, faiz nasıl etkilemez? Etkiler de iş sahibi, ticaret erbabı ve çalışanlar ‘İstikrar olursa bunlar mesele değil’ diyor. Ben de bu düşünceye katılıyorum. Ancak kim ne anlatırsa anlatsın çalışanların düzenli çalışma hayatı gitmiş, gelir sorunu oluşmuşsa, imalatta trend aşağı gitmiş ve üretim vahim hale gelmişse, ihracat ve ithalat dengeleri bozulmuşsa, hatta iki konuda kendi içinde dahi tutarsız hale gelmişse çok kötü. İşte halkın asıl rahatsız olduğu konu.
Sezonluk işi olanlar sezonu kaçırdığı için giyim kuşam, lokanta, büfe, kafe işletmeler berbat halde. Mesleklere işin çeşidine, mekanın yerine gör fazla iş yapan olmuşsa da bunlar çok ender vakalar. İnsanların sosyal ihtiyaçları durmuyor, düğünler oluyor, şimdi sünnetler başlıyor, hayat devam ediyor ancak maske takmaya riayet edilmiyor.
Neyse bütün bu zorlukların sonu gelecek ancak çabuk gelmeli. Yanımızda siyasi iktidar da tabii. Yoksa Meis Adası’na asker çıkmış, kimsenin umrunda değil. İster inanırsınız ister inanmazsınız. Ancak halk okul masraflarını, düğünü sünneti nasıl yapacağını, vergilerini nasıl ödeyeceğini, elektrik, su, ihtiyaç kredisi taksitlerini, kredi kartlarını özetle geçim şartlarının bozulmasını düşünüyor.
İnşallah balık sezonu ile işler açılır. Allah balıkla birlikte ticareti olumlu olarak dürtüverir de hayat nefes almaya başlar. Derken imalat sanayii uzun aradan sonra ortaya çıkan çok miktardaki ihtiyaçlar için üretim artışı sağlar ve çalışanlar işine döner. Kapılarda maske ile beklemek biter, esnaf bir nefes alır. Ticari hayatın canlanması çok önemli ancak iş yerleri kapatılarak pandemi disiplin edilerek ticari sıkıntıdan kurtulamayız. Ancak ticaret bütün canlılığı ile devam ederken sıkı bir kontrol ve yüksek maddi cezalar ile durum daha mantıklı bir disiplin ile kontrol altına alınırken ticari akışta mecrasında devam eder.
Her gecenin bir sabahı var, balık sezonu ile inşallah sabahı yakalayacağız.
Çünkü önümüzdeki ilk seçim ekonominin olacak unutmayın.

corona-virusunde-dikkat

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

İzmir Fuarı açılıyor