Her gecenin bir sabahı vardır

Haldun ÇIRAY
17 Mart 2021

Öyle klasik, öyle dillere pelesenk olmuş bir laf ki, bir ikincisi yok gibi… Hayatından şikayet eden insanlar, iş adamları, siyasiler zor günlerde hep bu sözü söyler. Her gecenin bir sabahı var diye… Kovid-19 ucubesi veya korona melaneti de geçecek. Bu melun virüsün geçerken canlar yakacağı yani delip geçeceği biliniyordu. Millet olarak, vatandaş olarak bu belanın zararları biliniyordu. Her zorluğa dayanmak bizim karakterimiz. Zorluklar bizim insanımıza vız gelir tırıs gider.
Konumuz, üzüntümüz işin çileli tarafı değil; işin delikanlılık tarafı. Nedir delikanlılık ve delikanlı kime denir? Delikanlının yüzü güler, bileği bükülmez. Örf, adet, yasalara bağlıdır. Birlikte yaşadığı insanların haklarını korur. Fakir fukaraya yardım eder şımarıklığa, terbiyesizliğe tahammül etmez. İnsanların maddi manevi yanındadır; adam gibi adamdır delikanlı. Büyüklere saygı, küçükle sevgiyle yaklaşır. İnançlı insandır delikanlı. Çalışkandır, boş gezeni sevmez. O bazen yumurta topuk ayakkabısını, arkasını basarak giyer. Fakat toplum içine girince bir resmî görevliye veya büyüğüne rastlayınca hemen ayakkabısının arkasını kaldıracak kadar saygılıdır. Kurallara uymayanı uyarır, diklenen olursa dik tarafını düzeltir. İşin esasına gelirsek, insanlar hangi akla hizmet ederek virüs konusundaki kurallara direnmekte, anlaşılır değil! Kabadayılık, delikanlılık sanılıyor. Bu akılsız kafaların başka insanlara zarar verecek kuralsızlıklarına şaşmamak mümkün değil. Bütün dünya virüsün ölümle sonuçlandığını biliyor, söylüyor, uyarıyor ve korunmak İçin kurallar koyuyor.
Virüs konusundaki kuralları sadece ülkemiz değil bütün dünya insanları biliyor. Kuralsızlıklar ile çocuklara gençlere ve emanet gibi duran 65 yaş üzeri büyüklerimize saygısızlık ediliyor. Kovid-19’dan korunma kurallarına uyulması elzem. Uymamak bir yana bazı kimseler kabadayılık yaparak direniyor. Bir de görevlilere kafa tutuyorlar, kabadayılık yapıyorlar, sonra paket edilip emniyete götürülürken cümle aleme rezil oluyorlar. Aklı sıra delikanlı. Delikanlı kime denir anlattık, okuyun da delikanlı olmanın yolunu bulun.
Okullar açıldı, korona virüsün 1 ve 9 yaş gurubunda görülmeye başlandığı belirtiliyor. Be hey kendini bilmez magandalar, kabadayılar! Hiç mi vicdanınız yok, aklınız kaydı da saygınız sıfırladı mı? Çocuklar, yani masumlar hasta olur hatta ölebilir diye düşünmüyorsunuz. Biz bir milletiz, 84 milyon vatandaşız, Müslümanız, günahı biliyoruz, birlik olmak yakışır bize. Peki niye adamsendecilik? Hep birlikte virüs tehlikesi için kurallara uysak kurtulacağız. Bir insana hakkında ‘iyi insan’ denilmesi elli yıl alıyor. Ama kötü insan olmak için iki dakika yetebiliyor. Birlikte oturduğunuz veya oturmadığınız insanlara karşı kurallara uyarak iyi insan olabilirsiniz. O zaman magandalık yaparak iki dakikada kötü olmanın anlamı var mı! Öncelikle insanlık için canını veren sağlıkçıları örnek alarak onların hatırına insanlık adına vicdanlı olup sağlık kurallarına herkes uymalı. Sağlık camiasına teşekkür ederken rahmetli olanları şükranla anmalı, onları yetiştiren öğretmenlerin ellerinden öpmeli.
Delikanlı olarak…

Marka ve moda çılgınlığı

xxx

Kamu çalışanlarına acilen ek zam verilmeli