Her güne yeni bir etkinlik

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
20 Ekim 2022

‘İzmir’de gidecek etkinlik bulamıyoruz, sosyalleşmek, kültür-sanat etkinliklerine dahil olmak için İstanbul’a gidiyoruz’ diye alışılagelmiş cümlelere tanık olmuşsunuzdur. Yakın geçmişe kadar İzmir’in sakinliğinden söz edenler kentteki gelişmeler karşısında fazlasıyla memnun.

Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimler ve kentin dinamikleri sayısız etkinliğe imza atıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleşen kültür-sanat etkinliklerinin yanı sıra konserler, özel etkinlikler, gastronomi etkinlikleri şehrin dört bir yanında heyecan uyandırıyor.

2021-2022 sanat sezonunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı ile İzmir’deki 4 tiyatro çatı örgütü arasında yürütülen çalışmalar ve İzmir’in özel tiyatrolarına dair yapılan toplantılar sonucunda 2. İzmir Tiyatroları Buluşması’nı, İzmir’e uzun yıllar çok çeşitli alanlarda tiyatro adına emek vermiş değerli Suat Taşer’e ithafen hayata geçirme kararı aldı.

Oyuncu, yönetmen, oyun yazarı, çevirmen, şair kimlikleri ile derin izler bırakan, 70’lerde İzmir’de Günay Akarsu ile birlikte başlattığı tiyatro çalışmalarının sonrasında Öykü Tiyatro Topluluğu’nu kuran, 1979’larda İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü ve sonrasında Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü Öğretim Üyeliği de yapan, aynı zamanda TRT İzmir Radyosu Seslendirme Yönetmeni olan Suat Taşer bu yıl 2. İzmir Tiyatroları Buluşması’nda bir kez daha kente izini bırakıyor.

NERMİN DANS TİYATROSU

Tiyatro Buluşmaları’nın ikincisinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda Nermin Dans Tiyatrosu’nu izleme fırsatım oldu. Metehan Gözütok’un kaleme aldığı ve genel koreografligini üstlendiği” Nermin Bir Aşk Hikayesi” adlı dans tiyatrosu, 1900’lü yıllarda Endülüs’te başlayıp Anadolu’ya uzanan farklı iki kültürün insanları olan Nermin ve Jacop’un aşk hikâyesini konu alıyor.

Flamenko ve Anadolu dansları sentezi ile Metehan Gözütok’un kaleme aldığı bu hikâyenin anlatıcılığını Nazlı Masatçı’nın seslendirdiği dans tiyatrosunda “Nermin” rolünü Rasime Öktem canlandırıyor. Dans gösterimleriyle ise Gülsine Öktem, Gülnaz Büyükokudan, Didem Bircan, Gözde Gürlen, Buse Zeynep Eser eşlik ediyor.

Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki gösterime ilgi yoğundu. Ücretsiz olarak sergilenen oyunun sonunda kopan alkış tufanı görülmeye değerdi.

İzmirli 72 tiyatro grubu 6-15 Eylül tarihleri arasında tiyatro buluşmasına katılmak için başvuruda bulundu. Jürinin değerlendirmesi sonucu 21 oyun seçildi.

İlçelerde sahnelenecek oyunlar: Tuvaldeki Kadınlar, Çerağ, Nermin, Toros Canavarı, İşgüzar Bir Tekerrür, Sınır, Ben Berlin, Etik Nedir?, Şort Form Doğaçlama, Sizi Tanıyorum, Güle Güle Parga, Gönderilmeyen Mektuplar, Bebekler, Palto, Çatlak, Merak Etmeyin Anlatmadan Anlatmayacağım.

İzmir Tiyatro Buluşması’yla ilgili detaylı bilgiye İzmir Art ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı’nın web sitesinden ulaşabiliyorsunuz.