Her yerden terapi!

Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
4 Nisan 2020

Travmaların gözde yılı devam ederken, yaşadığımız karantina günleri de akıp gidiyor…
Geçtiğimiz hafta boyunca çok düşündüm, böyle bir duruma denk gelme olasılığımız şu kısa ömrümüzde ne olabilirdi? Sonra haberleri izledim, halimize baktım, daha neler olabileceğini düşünmeye çalıştım, işin içinden çıkamadım. Büyük ihtimalle çoğumuz şu an aynı durumdayız. İşin içinden çıkamadığım gibi, birkaç hafta kimseyi tehlikede bırakmamak adına ara verdiğim ofisimi düşündüm, mesleğimi düşündüm. Zaten sürekli bir şeyler yazıp çizmeye çalışıyorum. Gerek bu köşede gerek farklı sosyal medyalarda bu küresel olayın bizi nasıl etkilediğini ve neler yapabileceğimizden bahsediyorum. Ancak ne kadar uzayacağı belirli olmayan bu süreç, aslında terapilerin devam etmesi ve zor durumlarda uygulanan online terapilere geçiş anlamında beni cesaretlendirdi.
Terapi gibi bir destek sistemi sadece yüz yüze olmak zorunda mı? Hayır değil..
Sadece belli bir ortamda olmak zorunda mı? Oda değil..
Sıkıntılı dönemlerde insanlara bir şeyleri anlatıyor olmak, kendileri için bir adım atıyor olmak iyi gelir mi? Evet..
Gibi gibi sorularla yola çıkıp, sonunda terapilere geri dönmeye karar verdim. Sonra biraz araştırdım benim gibi düşünen psikologlar çok! Hem de Türkiye’nin her yerinde..
Nasıl oluyor?
Aslında normal terapilerden tek farkı teknolojik bir araç üzerinden konuşuyor olmanız, sadece bilgisayarlardan değil artık telefonlarımızı kullanarak da görüntülü konuşmalar düzenleyebiliyoruz. Terapiye katılacak kişinin kendisine yalnız olabileceği ve sakin bir ortam ayarlaması lazım, onun haricinde çayını veya kahvesini alıp katılabilir! Bunlar haricinde terapinin akışı, oturum süreleri vb. hiçbir durum etkilenmiyor, sadece internetin çekiyor olması akışın kesilmemesi için önemli.
Önyargılar
Başladıktan bir süre sonra eski danışanlarım ile bu sürecin sorunsuz ilerlediğini ancak yeni başlayabilecek kişilerin bazı önyargıları olduğunu keşfettim. İnsanlar bilgisayardan yapılan bir görüşmenin yüz yüze olduğu kadar etkili olamayabileceğine dair tedirginlik yaşıyor. Aslında bu biraz anlaşılabilir bir durum, sonuçta kendi hayatınız için belirli bir yere, bir terapistin yanına gidiyorsunuz, elbette ki terapi ortamının etkisi olacaktır. Ancak araştırmalarda ortam fark etmeksizin yapılan bir terapi oturumunun etkililiği kanıtlanıyor demek ki yaşadığımız tedirginlik biz kendimizi anlatmaya başladığımızda, karşımızdaki kişi bizi can kulağıyla dinlediğinde ve biraz olsun anlaşılmış hissettiğimizde ortadan kayboluyor.
Hangi duvarlar arasında olduğumuzun aslında pek de bir önemi yok. Çünkü ortada daha önemli bir şey var; kurduğumuz iletişim..
Sizde süreçte bir şeylerle baş edemiyor gibi hissediyorsanız, zaten çözümleyemediğiniz şeyler varsa, ya da kaygılar yaşıyorsanız online terapiye bir şans verebilirsiniz!
Sağlıkla kalın..

abdde-korona-virusunden-hayatini-kaybedenler-sogutucu-tirlarla-tasiniyor

Sosyal mesafe!

koronavirus-degil-frekans-silahi

Koronavirüs değil, frekans silahı!