Her yere bak!

bogazici-ogrencilerinin-tamami-adli-kontrol-sartiyla-serbest-birakildi
Ayşe Tuğçe PEKMEZCİ
6 Şubat 2021

Keşke birbirini kışkırtan, kalabalık, ne dediği anlaşılmayan, terörist ilan edilen grupların arasında kalmasaydı üniversiteli arkadaşlarım.

Keşke sesleri daha çok duyulabilseydi, boğulmasaydı, gitmeseydi o sesler, özgürlük daha çok olabilseydi. Konuşmak, istediğimizi anlatmak için boğuşmak zorunda kalmasaydık, insan gibi anlatabilseydik derdimizi.

***

Keşke eskiden de böyleydi lafını duymak yerine artık çok daha iyi laflarını her yerden duyabilseydim.

***

Çok keşkeler dolandı bu hafta. En çok neye üzülüyorum biliyor musunuz? Gitmek isteyen arkadaşlarıma, artık burada yapamayacağını düşünen ve daha önce giden hocalarıma. Bazen haklı olduklarını düşünüyorum. İnsan ömrü zaten ne kadar, e rahat yaşamak herkesin hakkı değil mi?

Ama gidince de bitmiyor ki, peşinizden geliyor burası, kitlesel bir şekilde işlenmiş olan durum gerçekten yakanızı bırakabilir mi? Bilemiyorum..

***

Şimdi bizler de eskisi gibi, aynı şekilde aramaya çalıştık hakkımızı, kimimiz bas bas bağırdı, kimimiz korktu sustu, kimimiz sokaklarda hareket aldı, kimileri klavye başından konuştu, değişen bir şey olmadı.

Acaba sadece aşağı ya da yukarı bakmak işe yaramaktan çok bizi durduran, sesimizi kilitleyen ve yanlış anlaşılmalarla dolu olan bir denize bizi sürüklüyor olabilir mi? Kuşak olarak yüksek derecelerde göç düşünülüyorsa burada bir terslik var olabilir mi?

***

İnsanlar gruplara ayrılmaya başladığında, farklı sesler ve düşünceler yapı gereği bir bütün olma özelliği taşımaya başlar. Örneğin siz bir grubun içerisindesiniz ve nasıl daha iyi olabileceğine dair çeşitli fikirleriniz var. Ama baktığınızda karşınızda da fikirleri çok sağlam duran ve kendini korumaktan hiç çekinmeyen başka bir grup varsa sizde grup olarak kendinizi koruma ihtiyacı hissediyorsunuz. Peki, böyle bir durumda insanlar nasıl davranıyor?

Sosyal psikoloji böyle bir durumda kişinin kendi grubunu korumak için grubuyla bütünleştiğini ve kendi fikirleri varsa bile bunları bırakıp grubunun fikirlerine sarıldığını söylüyor. Burada en önemli olan karşı grup tarafından bir tehdit hissetmeniz. Çünkü kendi grubunuzdan dışlanırsanız sizi diğer grup da kabul etmeyebilir. Yani dışarıda kalmış olursunuz.

***

Bu açıdan baktığımızda bireysel düşüncelerimizle içinde bulunduğumuz grupların düşüncelerinin birbirine geçmesi çok olası. Yani bireysel olarak yapılmak istenen şey ile bir grubun içinde kendinizi bulduğunuzda yaptığınız şeyler çok farklı olabilir. Çok iyi gelen fikirler işlemeyebilir. Daha iyi ve işe yarayacak olanlar göz ardı edilebilir.

Bundandır ki yazımın başlığını ‘her yere bak’ koydum. Bakmamız gereken çok yer var dostlarım. Önce kendimize, sonra sadece yukarıya değil, her yere!

Bugünlük yerim bu kadar, daha detaylı yazılarda görüşmek dileğiyle…

65-yas-ustu-sokaga-cikma-tarihi-netlesti-kuafor-guzellik-salonlarinin-ve-avmler-ne-zaman-acilacak

Oradan, buradan biraz da şuradan!

bogazici-universitesinde-atama-protestosu

Boğaziçi…