Hızlı normalleşiyoruz

icisleri-bakanligindan-flas-aciklama
Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU
28 Şubat 2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın peşi sıra açıklamalarının ardından Türkiye’de normalleşme takviminin detayları belli oldu. Esnaf başta olmak üzere aylardır evlere kapanmak zorunda kalan, işini kaybeden, temiz hava almayı, seyahat etmeyi özleyenler olarak açıklamaları merak içinde takip ettik.

Yapılan açıklamaya göre 1 Mart 2021’den itibaren Türkiye’de normalleşme takvimi başlıyor.

Erdoğan, hafta sonu yasaklar ne zaman kalkacak sorusuna şu yanıtı verdi: “Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecini başlatıyoruz.

Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz.”

1 Mart’tan itibaren çok riskli bölge olarak belirlenecek illerde tam kapanma ya da şehirler arası seyahat kısıtlamasının söz konusu olup olmayacağı ve Türkiye’ye özgü bir mutasyon varsa bununla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığı sorularını ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu şekilde yanıtladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği şekli ile düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak ayrımının nasıl olması gerektiği, hangi kriterlerin esas alınması gerektiği ve bununla ilgili illerde nasıl bir kısıtlama veya açılım olabileceğini tartışmış olduk. Bu anlamda tam kapanma gibi bir durumu şu an düşünmüyoruz ama her geçen gün hepimizin de gördüğü şekliyle vaka sayılarının giderek arttığını görüyoruz” dedi.

Plana göre vaka sayısı, hastane kapasitesi, yoğun bakım sayıları ve ağır hasta sayıları gibi kriterler gözetilerek Türkiye’deki 81 il düşük, orta, yüksek ve çok riskli şeklinde dört ayrı seviyede haftalık olarak değerlendirilecek. Bu kriterlere göre ulaşılan sonuç düşük riskliyse o ildeki kısıtlamalar kademeli olarak azaltılacak.

Haftalık yapılan değerlendirmelerde rakamlarda artış olursa kısıtlama yeniden gündeme gelebilecek. İlk etapta 65 yaş üzeri vatandaşların sokağa çıkma yasağının kaldırılması, hafta sonu ve hafta içi 21.00’den sonra seyahat etme konusunda esneklik getirilmesi planlanıyor.

Restoran ve kafeler için ise yüzde 30 kapasiteli çalışma, müşterinin bir mekanda en fazla 45 dakika kalması, HES kodu uygulaması ile müşteri kabulü ve hijyen ve güvenli turizm sertifikası gibi adımların atılması düşünülüyor.

AK Parti’nin yurt çapında gerçekleştirdiği kongrelerde maske, mesafe ve pandemi kısıtlamalarına uygun bir görüntü verilmemesi toplumun her kesiminden büyük tepki aldı. Özellikle pandemi döneminde müşteri kabul edemeyen, cenazesini kaldıramayan, konsere, tiyatroya gidemeyen birçok kişi yaşananlara dair içten bir özür beklerken görüntüler uzun süre zihinlerden çıkmayacak.

Yeni nesil güzellik!

“Yazarı besleyen en önemli kaynak: Yaşanmışlık”