Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan

Hakan SERBEST
1 Nisan 2022

Hoşgeldin hanemize bereket oldun
Hoşgeldin gönlümüze saadet oldun
Hoşgeldin Şehr-i Ramazan
Hoşgeldin Şehr-i Kur’an
Hoşgeldin Şehr-i Sıyâm
Hoşgeldin
Hoşgeldin Şehr-i Ramazan
Hoşgeldin Şehr-i Kur’an
Hoşgeldin Şehr-i Sıyâm
Hoşgeldin

İbrahim Cuşan’ın eseriyle bu hafta sizlere ‘Merhaba’ demek istedim. Tabii sadece sizlere değil, on bir ayın sultanına da… Manevi iklimin yazı, inananların niyazı, kimsesizlerin yardımcısı, rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan. İçinde bin aydan hayırlı olarak müjdelendirilen Kadir Gecesi’ni taşıyan, samimi Müslümanlar’ın aç insanın halini anlayacakları, empati kuracakları günlerden bahsediyorum. Hz. Muhammed’in (SAV) iki hurma ile niyetlenip iki hurma ile iftar ettiği, mümkün olduğunca ibadetle geçirdiği mübarek bir aydan söz ediyorum. Pandemi, ekonomik kriz, Rusya-Ukrayna Savaşı derken maddi olarak çok zor günler geçiren güzel ülkemin insanlarının, Ramazan-ı Şerif ayında silkinip hareketleneceğini ve ocak tütmeyen kardeşlerinin yardımına koşacağını çok iyi biliyorum.

ALDANMAYIN!

Yine de ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadis-i şerifi ile gönlümüzü fetheden bir peygamberin ümmeti olduğumuzu unutmayalım diyorum. Gittiği yere adalet, fethettiği topraklara ümit götüren bir ırkın ahfadı olduğumuzu saymıyorum bile. Ancak çok değerli devlet büyüklerimizden bir ricam var. Bir iki günden bu yana Kızılay başta olmak üzere Ramazan ayında yapılacak yardımları paylaşan devlet kurumlarına hiç olmazsa bir çeki düzen verelim. Çeki düzen derken, yardımın gerçekten ihtiyacı olanlara yapılmasından bahsediyorum. Yandaş olmasın, ahbap-çavuş ilişkisi olmasın, bizlerin vergileriyle oluşan bu varlığın yine bizim muhtaç durumdaki insanlarımıza harcanacak olmasından emin olmalıyız. İkinci konu genelde kutsal iklimlerde ortaya çıkan ve Türk Milleti’nin kadirşinas duygularını suistimal ederek sömüren sözüm ona yardım kuruluşları hakkında da hem devlet büyüklerine hem de vatandaşlarımıza haddim olmayarak uyarıda bulunmak istiyorum;

Devlet yetkilileri; yardım kuruluşlarını iyi denetleyin! Bölücü örgütlere ya da cebini doldurmak isteyen hırsız takımına aman vermeyin!

Vatandaşlarım; verdiğiniz paranın nereye gideceğine dikkat edin! Kendi elinizle Rabb’imi kullanarak sizleri aldatanları zengin etmeyin!

EZCÜMLE: Pandeminin etkilerinin azalması ile eski günlerine yaklaşan bir manevi ortamda geçeceğine inandığım bu kutlu ayda Ege Telgraf okurlarının Ramazan ayını kutluyorum. Rahmet, bereket ve mağfiret üzerinize olsun diyorum.

Kolon kanseri için geç değil

hakem

Tavşana kaç, tazıya tut