Hükümetin teklifi yüzde 11 yüzde 12

memur-ve-emekli-maasi-zam-orani-belli-oldu
Ahmet DOĞRUYOL
18 Ağustos 2021

 

Beklenen teklif geldi. Memur ve memur emeklilerine hükümet tarafından gelen ilk zam teklifi; 2022 yılı için ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı oldu. 2023 yılı ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı teklifi sunuldu.

Geçen haftaki yazımızda da belirtmiştik enflasyon oranında zam demek sıfır zam demektir diye. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Temmuz ayı enflasyonun yüzde 18.95 olduğu bir ortamda 2022 yılı için yüzde 11 ve 2023 yılı için 12 zam teklifinde bulunmak ve artı enflasyon farkı verilecek demek manasız bir tekliftir.

5 dönemdir yapılan toplu sözleşmelerde, hükümet ve yetkili memur sendikaları arasında yapılan toplu sözleşmelerde verilen zamlar zaten hiçbir zaman enflasyonun üzerinde çıkmadı. Verilen zamlar her zaman açıklanan enflasyon oranlarının altında kaldı ve artı enflasyon fakı verilerek verilen zam yukarı çekildi. Her tolu sözleşme döneminde verilen zammın enflasyon oranına çekilmesi demek, yapılan toplu sözleşmenin hiçbir hükmünün olmadığı manasına gelir. Her iki yılda bir Ağustos ayı içerisinde yapılan toplu sözleşmelerde geçirilen zaman boşa geçirilmiş olmakta ve yaklaşık 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin beklentisi de boşa çıkmaktadır.

Memurları temsil eden yetkili sendika asgari ücrete verilen yüzde 21.56 zammı, taşerondan kamuya geçen sürekli işçi kadrosundaki çalışanlarımıza verilen yüzde 12+yüzde 5 zammı bile memura verdirebilseler o bile başarı olacak.

Geçen 10 yıllık sürede yetkili sendika maalesef etkisiz eleman. Varlığı yokluğu belli değil. Memur ve memur emeklilerimizin bu toplu sözleşme döneminde de, memur ve memur emeklisi lehine bir şey beklemelerinin hayalden öteye gidemeyeceği de bu günden belli.

Peki, bu güne dek olduğu gibi bu toplu sözleşme döneminde de memura istediği verilmedi, yetkili sendikanın talepleri yerine getirilmedi. Yetkili sendika ne yapacak? Alanlara çıkıp eylem mi yapacak? İş mi bırakacak? Elbette bu güne kadar böyle bir şey olmadığı gibi, bundan sonra da böyle bir şey olmayacak.

Taşerondan sürekli işçi kadrosuna geçen pek çok çalışanımızın maaşı şu an memur maaşlarının üzerinde. O çalışanlarımıza neden veriliyor demiyoruz. Elbette hak ettiklerini alsınlar. Memurlara neden verilmiyor diyoruz. Öncelikle devletin memuru olan, hizmetli personel kadrosunda ki çalışanlarımızın maaşları, sürekli işçi kadrosundaki çalışanlarımızın maaşıyla eşitlenmelidir. Diğer memurlarımızın maaşları ise kademeli olarak yukarı çekilmelidir.

Sendikaların görevi nedir? Üyelerinin yani temsil ettiği kitlenin hak ve menfaatlerini koruyup kollamaktır. Mücadele etmektir. Üyelerimin hakkını hukukunu arayacağım derken, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin birlik ve bütünlüğüne helal getirmeden, vatandaşlarımızı, çalışanlarlımızı dilinden, dininden, ırkından, mezhebinden, meşrebinden, siyasi görüşünden dolayı ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, mücadelesini yapmaktır.

Her zaman söylediğimiz gibi, her kurum, kuruluş, şahıs, işini doğru yapsa aslında bir sıkıntımız olmayacak.

Öncelikle Sendikalar memurun sendikası mı? Hükümetin ya da, siyasetin sendikaları mı olacaklar ona karar vermeliler.

Karmaya inanın…

12-temmuzdan-15-temmuza-demokrasi-mesaji

Çok dikkatli olmalıyız!