İçim yanarken yazmak

Metin AYDINOĞLU
3 Ağustos 2021

Televizyona bakamıyorum, kaç defa ağladım, titredim. Çok zor. Gel de yaz. Spordan bahset, olimpiyat, madalya, kürsü, şampiyon, ASKF, TÜFAD kelimeleri filan çok anlamsız geliyor, hatta bomboş. Garip bir duygu. İçimi, havamızı ferahlatan on binlerce asırlık ağaç, fidan, otlar, çiçekler bir yere kaçamadı, yaşamları bitti, yanarak hem de. Yüzbinlerce masum hayvan da kaçamadı. Solucanlar, karıncalar, kuşlar, tavşanlar, aklınıza ne geliyorsa, yandı. Kül oldular. Yanmak değildir sonları. Doğanın olmazsa olmazı onlar, kaçamadılar, yandılar. Yakın köydeki kümes ve ağıl hayvanları da yandı. Televizyonlara bakarsanız can kaybı yoktu. İlk gün hele. Utanmadan, yazdıklarını okumadan, yayında seslendirdiler. ‘Can kaybı yok, hayvanlar telef oldu’. Ooh şükürler olsun mu diyelim. İnsan ölmedi tamam da o masum iki ve dört ayaklılar ne olacak ? Onların yaşamaya hakkı yok mu ? Siz de insan mısınız ?

TELEF DEĞİL ONLAR DA CAN

Yangınlar aynı anda ‘kasten, bilerek ve isteyerek’ çıkartıldı. Bunlar da bilerek böyle haber yapıyorlar, okuyorlar. İnsan ölmedi ya sevinelim anlamına getiriyorlar haberi. İnşallah kalbiniz kötü ise sizler de telef olursunuz. 2’si daha çocuk 10 görev şehidimiz var. Yangını söndürmek için çaba saffettiler. Canlarını hiçe sayarak Allah binlerce kere razı olsun, Allah gani gani rahmet eylesin. Bir can bile kurtardılarsa var ya ömre bedel. İnanıyorum, bir gün bir yerlerde bunun hesabı sorulacak, bu böyle yarım kalmayacak. Ve inadına daha yeşil olacak güzel ülkem, hem de yemyeşil. Küfüre karşı biriyim, yaratılan hiçbir şeye küfredilmez, biz böyle gördük. Sevmediğim halde lanet, bela okuyasım, küfredesim geliyor, tutuyorum kendimi. Yeri burası değil, aile var. Yakanların da içi yansın, telef olsunlar inşallah. Bir gün bir yerde sizi ben yakacağım.

TEŞEKKÜRLER ULUDAĞ GAZOZ

Omuzları gelişsin diye ailesi 8 yaşına kadar yüzme kursuna gönderdi. Koordinasyon ani karar, kıvraklık katkısı için basketbol oynadı. Görme, odaklanma ve dikkat yeteneğini geliştirmek için koca bir yıl boyunca resim kursuna gitti. Göz ve el koordinasyonu için 2 yıl piyano eğitimi aldı. Ve Mete Gazoz bugün 22 yaşında, Olimpiyat Şampiyonu. Destekleyenin, emek verenin, yolunu açan olursa, uğraşırsan, çalışırsan, bir de sponsorun olursa işte böyle ortaya şampiyon çıkar. Teşekkürler Mete Gazoz, teşekkürler Kızıl Ailesi, teşekkürler Uludağ Gazoz.

SOYADI NİYE GAZOZ ?

Merak işte. El kadar bebeğe birbirinden ilginç, uyacak mı diye düşünmeden alakasız isimler verilir. Bu bebenin bir gün 80 yaşına gelebileceği de düşünülmeden. Öyle isimler var ki yazmayayım, aşağılamak filan diye algılanabilir, asla. Bir de işin soyadları kısmı var ki orası daha bir alem. Bir zamanlar nüfus memur gelirmiş. Onun masasına gidiş tarzın, nasıl, ne şekilde gidersen soyadın olurmuş. Gözlerini ovuşturursan Uykulu, öğlen giderse Miskin, soyadın oldu bitti.  1 saniyelik imaj geçmişi bir çırpıda sildiği gibi, geleceği de etkileyecek. Rahmetli dedem Hamdi Aydınoğlu anlatırdı. Bizim soyadımız nasıl oldu diye sorunca. Dedemin babası Mehmet Aydınoğlu Çanakkale Harbi’nde şehit düşmüş, o istemiş soyadımızı. Aydınoğulları Beyliği yaşamış Ödemiş, Beydağ civarında. Bey torunuyuz yani. Olimpiyat Şampiyonumuz Mete Gazoz göçmen çocuğu. Çok sonralar, yani yakın zamanlarda gelmiş. Araştırdım, bulamadım.  Soyadı neden Gazoz ? Sponsoru Uludağ Gazozculuk Şirketi ile bir alakası var mı, bilmiyorum. Sen çok yaşa Şampiyon, yüreğine, emeğine sağlık, tebrikler. Tarihe geçtin, efsane de olursun, teşekkürler.

TÜFAD’DA ÜÇ ADAY

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) İzmir Şubesi’nin 5 veya 12 Ağustos 2021 tarihlerinde kongresi yapılacak, çoğunluk durumuna göre. Atatürk Stadı Halkapınar İzmir Futbol Hakemleri Derneği Eğitim Salonu’nda. Üç aday var. Dr. Şaban Acarbay, Hasan Aral ile Şahverdi Aydemir. Son kez adaylığını koyan Dr.Şaban Acarbay yılların duayeni, futbol oynadı, antrenörlük yaptı, spor hekimliğinin ve amatör sporcuların babası. Hasan Aral, Acarbay yönetimindeki listede yer alıyordu şimdi rakip oldu. Top oynarken maçına çıkmışlığımız var, çok sessiz de bir antrenördür. Şahverdi Aydemir de faal antrenör. Güzeltepespor Kulübü Antrenörü ve aynı zamanda İzmir Futbol Antrenörleri Dayanışma Derneği İFADD Başkanı. Haydi hayırlısı. Kolay değil bu işler, iyi düşünmek gerek. Dışardan çok kolay görünse de çalışmak gerek. İsteyen değil, hakkıyla yapacak kazansın.

GEL DE UÇ DENİZDE

Güzel fotoğraf için unsurlar gerekir. Bu fotoğrafta üç unsur var.  Harika atlayışı yapan, fotoğrafla anı yakalayan, bir de pozisyonu sağlayan. Organize olursa işte böyle güzel fotoğraf ortaya çıkar. Karaburun Mordoğan sularında oradan oraya atlayan bu adam 60 yaşındaki profesyonel liglerde oynamış bir isim, Urlaspor’un da medar-ı iftiharı, Urla’nın gururu, aynı zamanda ressam Atilla Uçan. O yaşta sudan bacaklarını çıkar, zıpla, diğer tarafa atla 5-10 defa, kolay iş değil. Kondisyon, devamlılık ister. Fotoğrafı çeken de eşi, hayat arkadaşı gazeteci, Urla Egemen Haber’den Bengi Kaptanoğlu Uçan, tam bir profesyonel işi fotoğraf. Topu atan da yani şutu çeken de 15 yaşındaki Urlalı yıldız adayı futbolcu Melih. Üçü bir arada olmuş, tadından içilmez.

CİHAN DEMİR DÖRT BİR YERDE

Genç kardeşim Cihan Demir, tam bir spor insanı. Tespit ettiğim kadarıyla 4 farklı yerde görevi var. Başka yerde var ise, kusuruma bakmasın gari. Yeni seçilen Nedim Topaloğlu başkanlığındaki İzmirspor’da yönetim kuruluna seçildi. Kulüp Başkanı aynı zamanda. Karabağlar Gençyıldız Spor Kulübü Başkanı etti iki. Kulüp başkanı sıfat ile seçime girdi İzmir Karabağlar Amatör Spor Kulüpleri Başkanı oldu Cihan Demir. Bir de İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nda da görev yapacak. 2 başkanlık, 2 de yöneticilik. 3’ü ise 1 ay içinde kazanıldı. Hayırlara vesile olsun nazar değmesin inşallah. Genç iken çalışmak gerek. Taş üstüne taş koyana da selam olsun. Bir de iş insanı Cihan Demir, Demirsan’da çok sayıda kişiye istihdam sağlıyor. Hem de koronaya inat.

DİLAVER MUTLU DEVRETTİ

Ekibiyle beraber iyi, yararlı, kaliteli hizmetlerde bulunan Dilaver Mutlu hocam, yeni Başkan Cihan Demir’e görevi devretti.  Demir başkanlığındaki İzmir Karabağlar Amatör Spor Kulüpleri Birliği’nin yeni yönetiminde şu isimler görev yapacak. Nejat Kunal, Muharrem Türkben, M.Naif Akdemir, Ekrem Bora, Murat İce, Şenol Kılıç, Ali İçyer, Hüseyin Batihan. Karabağlar ilçesinde yer alan 26 kulübe hizmet verecekler, adaletten, haktan şaşmadan, eminim, inanıyorum. Kolay gelsin, Allah utandırmasın Cihan başkanım, teşekkürler Dilaver hocam.

Sosyal güvenliğin usta kalemi

Yalçın: Doğa ile oyun, atmosferle pazarlık olmaz!