İdam cezasını tartışmak!

idam-yasasi-icin-imza-kampanyasi-basladi
Haldun ÇIRAY
10 Eylül 2020

Samimi mi?
Çember daraltma mı? Hangisi sizce.
İdam cezası yeniden çıkarılmalı. Ara, ara gündeme getiriliyor. Cezadan çok idam cezası bir tehdit olarak ta ciddi etkisi olur diyorlar. Peki sınırlı veya belli suçlar için çıksın denilmesi inandırıcı mı? değil diyorlar. İnandırıcı olsa ne ola ki. Kanunun çıkarılması sırasında araya sıkıştırılacak maddelerden bahsediyorlar. Mesela devlete karşı işlenen suçlar araya girecek deniliyor. İster inan, ister inanma, desek bile bu tür sözlere herkes inanır. Niye mi? Çünkü ülke genelinde her konuda yalan tahribi güvenin kaybolmasına, zirve yaptırmış. Yasa çıkar ancak araya devlete karşı işlenen suçlar sıkışırsa ne olur. Kısa bir ufuk turu yaparsak vahim sonuçları olur. En azından devlet ve siyasi parti başkanı tek konumda. Peki eleştiriler hangi unvan için dikkate alınacak. Bu konuyu geçelim devlete karşı suçların ayrımı nasıl belirlenecek. Siyasi konuşmalarda ayar nasıl olacak. Başka, başkası şu: CHP dolaylı af çıkarmak mı isteniyor diyor. CHP neden bunu diyor, efendim bazı devletler,sizde yani Türkiye’de idam var diyerek örgüt mensuplarını Türkiye’ye teslim etmez diye diyor. Bir kısım da bu çocuk tecavüzleri sonucunda ölümler kadına şiddet sonucu ölümler ne olacak bunlara nasıl mani olunacak diyor. Bir kısımda Türkiye Avrupa Birliği’nden vaz mı geçiyor veya geçti mi diyor. İdamı savunanlar ise ülkenin milletin huzur ve güveni için bu kanun olmalı diyor. Şimdi tam bu lafın üstüne espri yapmadan duramıyorum, asayiş doğrudan idama bağlanırsa, salgın yasaklarına uymayanlara idam konulmalı. Sağlık tecavüzü ile ölüme sebep olunmuyor mu.? Bu arada
Dolar, altın, faiz, saray, Doğu Akdeniz, FIR, TIR, hava savunma hattı, yeni siyasi partiler, adalet ve adaletsizlik, odalar, eğitim sorunları, basın tekeli, ABD, Yunan, Rus, Fransa gibi iktidar ve muhalefetin müşterek konuları, bir anda idam cezasına ikame edildi.
İsabetli, isabetsiz düşünceler hızla ifade edildi. Her konuya olduğu gibi idam yasasında da evet ile sonradan düzelmesi mümkün olmayan adımlar atılmamalı. Ancak senaryolar ile her konuda dana altında buzağı arayarak gereksiz vehme kapılarak toplumu korku ile terbiyeye etmeye siyasi yön de vermeye çalışılmamalı. Madem düşünceler belli idam hakkındaki tasarı hazırlanarak kamuoyuna anlatılmalı. Çeşitli düşüncelerin kamuoyunda tartışılmasından sonra bu derece tezat fikirler içinde kaybolmak yerine kanun son şekli ile halkoyuna sunulmalı. İdam yasasının halkoyuna sunulmasının çok büyük faydası olacaktır.
Örneğin sonradan belli mihraklardan itiraz söz konusu olmayacaktır. Birde halkın gerçek düşüncesi ortaya çıkacaktır. Şimdi bu yasadan vazgeçilse dahi halkoyuna sunulup ülke genelinde bir plebisit yapılması da çok faydalı olabilir. Çünkü ülkemizin temel düşünce bazındaki durumu ortaya çıkacaktır. Gelecekte ki siyasi düşüncelere öncü olacak bakış açılarında dikkate alınan bir uygulama ön görüsü olur. Kısaca tartışmadan eylem. Yani kanunu görelim.

Tarih 9 Eylül: İzmir düşman işgalinden kurtarıldı! 

Demokratik sosyopatlar